Hayat Erdoğana hediye edecek

Erdoğan'a hediye edecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "yerli otomobil" çağrısının ardından çalışmalara başlayan Erzurumlu motor ustası Sabit Çalışır, 3 yıl süren çalışma sonucu ürettiği "Dadaşmobil" adlı otomobili Erdoğan'a hediye etmek istiyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Erdoğana hediye edecek
Erdoğan'ın "yerli otomobil" çağrısını dinleyen Erzurumlu motor ustası Sabit Çalışır, 3 yıl süren ummalı çalışmanın ardından hedefine ulaştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde "yerli otomobil üretimi" ile ilgili teşvik sözlerinin ardından kolları sıvayan motor ustası Sabit Çalışır (64), 50. Yıl Caddesi'ndeki evinin altındaki atölyede 3 yıl süren çalışmalar sonucunda alüminyum gövde üzerine iki kişilik otomobil üretti.

ERDOĞAN'A HEDİYE ETMEK İSTİYOR
Otomobilin motor, şasi, silindir, şanzıman ve diğer tüm aksamlarını kendisi tasarlayan Çalışır, cam, dikiz aynası, boya ve döşemesini de kısa süre içinde bitirmeyi planlıyor. Test sürüşlerine başladığı aracın üzerine "Cumhurbaşkanımıza yerli araba, Dadaş" yazan Çalışır, "Dadaşmobil" adını verdiği otomobilini Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye etmek istiyor.

Çalışır, otomobili vatandaşlara örnek olması ve yerli otomobil üretimini teşvik etmek için yaptığını söyledi. "Türkiye'nin yüzde 100 yerli bir arabası olsun" diye bu projeyi başlattığını belirten Çalışır, şunları kaydetti:


Erzurumlu ustadan
FOTOĞRAF 10
Title
Erdoğan'ın yerli otomobil çağrısını dinleyen Erzurumlu motor ustası Sabit Çalışır, 3 yıl süren ummalı çalışmanın ardından hedefine ulaştı
Title
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yerli otomobil çağrısının ardından çalışmalara başlayan Erzurumlu motor ustası Sabit Çalışır, 3 yıl süren çalışma sonucu ürettiği Dadaşmobil adlı otomobili Erdoğan'a hediye etmek istiyor.
Title
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde yerli otomobil üretimi ile ilgili teşvik sözlerinin ardından kolları sıvayan motor ustası Sabit Çalışır (64), 50. Yıl Caddesi'ndeki evinin altındaki atölyede 3 yıl süren çalışmalar sonucunda alüminyum gövde üzerine iki kişilik otomobil üretti.
Title
Otomobilin motor, şasi, silindir, şanzıman ve diğer tüm aksamlarını kendisi tasarlayan Çalışır, cam, dikiz aynası, boya ve döşemesini de kısa süre içinde bitirmeyi planlıyor.
Title
Ben 50 yıllık motor ustasıyım. Sayın Cumhurbaşkanımız 'bir yerli araba yapın' dedi, sanayiciler duymadı. Ben uzun zamandır vazgeçmiştim, araba yapmıyordum. Kimse destek olmuyor, sahip çıkmıyordu. 'Milli projemiz, bir arabamız olsun' diye ben de o kadar para harcadım. Cumhurbaşkanımızın sözü yere düşmesin diye bu arabayı imkansızlıklara rağmen, yılların getirdiği birikimimle yaptım.
Title
El emeği göz nuru bu arabayı Cumhurbaşkanımıza hediye edeceğim. İnşallah iyi olur, devamı gelir, bizim de yerli arabamız olur. Araba tek silindirli, dizel motorlu, iki kişilik ve üstü kapalı. Yüzde 100 yerli olabilecek bir araba. İnşallah bunun fabrikasını kurarız, üretiriz.
Title
Erzurumlu ustadan Dadaşmobil''
Title
Erzurumlu ustadan Dadaşmobil''
Title
Erzurumlu ustadan Dadaşmobil''
Title
Erzurumlu ustadan Dadaşmobil''
Erzurumlu ustadan "Dadaşmobil''
Erdoğan'ın "yerli otomobil" çağrısını dinleyen Erzurumlu motor ustası Sabit Çalışır, 3 yıl süren ummalı çalışmanın ardından hedefine ulaştı


SÖZÜ YERE DÜŞMESİN DİYE ÇALIŞTIM"

Ben 50 yıllık motor ustasıyım. Sayın Cumhurbaşkanımız 'bir yerli araba yapın' dedi, sanayiciler duymadı. Ben uzun zamandır vazgeçmiştim, araba yapmıyordum. Kimse destek olmuyor, sahip çıkmıyordu. 'Milli projemiz, bir arabamız olsun' diye ben de o kadar para harcadım. Cumhurbaşkanımızın sözü yere düşmesin diye bu arabayı imkansızlıklara rağmen, yılların getirdiği birikimimle yaptım. El emeği göz nuru bu arabayı Cumhurbaşkanımıza hediye edeceğim. İnşallah iyi olur, devamı gelir, bizim de yerli arabamız olur. Araba tek silindirli, dizel motorlu, iki kişilik ve üstü kapalı. Yüzde 100 yerli olabilecek bir araba. İnşallah bunun fabrikasını kurarız, üretiriz."

10 BİN LİRAYA MAL OLDU
Aracın tüm aksamlarını kendisinin tasarladığını ifade eden Çalışır, otomobilin tamamlandığında 10 bin liraya mal olacağını belirterek, "Ömrümü bu projelere harcadım. Bu aracın camları takılacak, döşemesi yapılacak, aynaları ve elektriği eklenecek" diye konuştu.

Aracın yolda gayet iyi ilerlediğini anlatan, "Arabanın kaporta aksamı alüminyum. 100-150 seneye kadar çürümez. Gücüm ancak bu kadarına yetti. Ben 'Dadaşmobil' diyorum ama büyüklerimiz ne demek isterlerse o olur" dedi.

Dadaşmobil'i Erdoğan'a hediye edecek
OYNAT 01:27
Dadaşmobil'i Erdoğan'a hediye edecek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "yerli otomobil" çağrısının ardından çalışmalara başlayan Erzurumlu motor ustası Sabit Çalışır, 3 yıl süren çalışma sonucu ürettiği "Dadaşmobil" adlı otomobili Erdoğan'a hediye etmek istiyor.6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.