Hayat İstanbulun Fethi Erzurumda canlandırıldı

İstanbul'un Fethi Erzurum'da canlandırıldı

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, İstanbul'un Fethi'nin 562'nci yıl dönümünü nedeniyle kent merkezinde kutlama programı düzenledi. Etkinlikte, gemi görünümü verilen, üzerinde 'Recep Tayyip Erdoğan Başkumandan' yazılı otobüsü lise öğrencileri tekbir getirerek çekti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
İstanbulun Fethi Erzurumda canlandırıldı
Erzurum Büyükşehir Belediyesi, bugün cuma namazının ardından Erzurum'un en işlek semti olan Cumhuriyet Caddesi'ni taşıt trafiğine kapattı ve İstanbul'un fethini canlandırdı.

Büyükşehir Belediyesi'ne ait hurdaya ayrılan bir halk otobüsü, Makine İkmal Dairesi'nde yapılan 3 günlük çalışma ile gemiye benzetildi. Tarihi Ulu Cami önüne getirilen 12 metre uzunluğunda 4.5 metre genişliğindeki temsili gemi, önde Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Mehmet Sekmen, yardımcıları ve alt belediye başkanları önderliğinde yavaş yavaş yürütüldü. Spor Lisesi öğrencilerinin halatla çekerek götürdüğü gemiye Mehteran Bölüğü de marşlarla eşlik etti. Fatih Sultan Mehmet'i ise Erzurum'un en kıdemli ciritcilerinden olan 86 yaşındaki Baki Bayraktutan canlandırdı. Kortejin en önünde ise Türk bayrağı bindiği kır atın sırtında dalgalandıran Baki Dede halkın ilgi odağı oldu.

Halatları çekerken "Allahu ekber" diye tekbir getiren, sayıları 150'yi bulan öğrencilerin çektiği ve üzerinde 'Recep Tayyip Erdoğan Başkumandan' yazılı temsili gemi Ulu Cami'den yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki Aziziye Parkı'na götürüldü. Temsili gemi zaman zaman yola park edilen taşıtlar nedeniyle güçlükle ilerledi. Yol boyu halk cep telefonlarının kamerası ile bu anı kaydetmeye çalıştı. İstanbul'un fethinin canlandırılması sırasında çevredekilere Osmanlıca gazete dağıtıldı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.