Hayat İstanbulun fethi Haliçte kutlanacak

İstanbul'un fethi Haliç'te kutlanacak

İstanbul'un Fethi'nin 557. yılı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Haliç'te düzenlenecek büyük şölenle kutlanıyor.

Abone Ol Google News
Yeni Şafak Yeni Şafak
İstanbulun fethi Haliçte kutlanacak
İstanbul'un fethi Haliç'te kutlanacak
İstanbul Fethi'nin 557. Yıl dönümü muhteşem törenlerle kutlanacak ve bu yıl bir ilk yaşanacak.

Belgrat Kapı'da yapılacak olan törende askerler mehteran bölüğünün muhteşem müziği eşliğinde surlara hücum edecek. Bu yıl giriş kapısı özel bir teknikle kapatılan surlar askerler tarafından yıkılacak. Aynı anda top atışı ile Cenk Marşı çalınarak hücum dört bir koldan yapılacak.

Bazı askerler surlara tırmanırken, bazıları ellerinde koç kafaları ile surların kapısını yıkacak. Ve surları ele geçiren asker Fetih Marşı eşliğinde sancağı surlara dikecek.

Bu yıl ilk defa İstanbul'u fetheden büyük kumandan Fatih Sultan Mehmet atıyla, arkasında Fatih'in hocası Akşemsettin ve askerlerle birlikte surlardan İstanbul'a girişi canlandırılacak. İstanbul'un fethi törenleri için bu yıl ilk defa 20 at ve Osmanlı askerini temsilen 20 at binicisi görev yapacak.

BALAT'TA SES VE SU GÖSTERİSİ OLACAK

Törenlerde Askeri Mehter takımı ve öğrenciler çeşitli gösteriler yapacak. Muhteşem kutlamalarda akşam saatlerinde ise İstanbullular Balat'ta buluşacaklar. Program saat 21.00'da ses ve su gösterisi ile başlayacak. Ardından sudan oluşturulan perdede İstanbul fetih filmi gösterilecek. Haliç üzerine kurulan

platformda ise Genelkurmay Başkanlığı Askeri Müze ve Kültür Sitesi Mehteran Bölüğü muhteşem bir konser verecek.

Programın sonlarına doğru ise ışık, su, ses, lazer ve havai fişek gösterisi İstanbulluları büyüleyecek.

İstanbul Fethi'nin 557. Yıl dönümü kutlama hazırlıkları ve platformların kurulması Haliç Balat'ta başladı.

Muhteşem kutlamalarda akşam saatlerinde İstanbullular Balat'ta buluşacaklar. Program saat 21.00'da ses ve su gösterisi ile başlayacak. Ardından sudan oluşturulan perdede İstanbul fetih filmi gösterilecek.

Hazırlıklardan Bazı ayrıntılar:

* 16 m X 68m Boyutlarında 1088 m2 lik dev ekranda 8 adet projeksiyon cihazı ve watchout sistemi kullanılarak 3D tekniği ile yapılan Fetih filmi gösterimi.

* 8w ile 40w arası güçlere sahip 6 tanesi çok renkli, 10 tanesi yeşil, 16 lazerle dev lazer gösterisi

* 620 parça Pyro teknik malzeme ve alev efektleriyle ile filme ve azer gösterilerine senkronize efekt görüntüler yapılacak.

* 121 adet su pompası, 210 fıskiye ile 100 M genişliğinde 28 M yüksekliğe ulaşan , 45 Adet LED su aydınlatma ile desteklenen 24 farklı efekt özelliği olan su gösterisi platformu yapılacak.

* Gösteriler için 8 ayrı sahra tipi jeneratörden 2200 kw elektrik kullanılacak.

* Deniz yüzeyinden üç farklı noktadan 8100 adet havai fişek ile gösteri yapılacak.

* Deniz üzerinde Genelkurmay Başkanlığı, Mehteran Bölüğü mehter konseri verecek.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.