Hayat Kahve değil çay seviyoruz

Kahve değil çay seviyoruz

Areda Survey’in araştırmasına göre, Türkiye’deki insanların yüzde 87’si kahve yerine çayı tercih ediyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Kahve değil çay seviyoruz
Arşiv

Areda Survey’in araştırmasına göre, Türkiye’deki insanların yüzde 87’si kahve yerine çayı tercih ediyor. 19- 22 Kasım tarihleri arasında bin 100 kişi ile gerçekleştirilen “Çay mı kahve mi?” araştırması Türkiye’nin içecek seçimini masaya yatırdı. Araştırmada “En çok çay mı kahve mi tüketiyorsunuz” sorusuna katılımcıların yüzde 87,8 çay cevabını verirken yüzde 12,2 kahve cevabını verdi.

Areda Survey
Areda Survey

PSİKOLOJİK ‘UYANMA’ ETKİSİ

Çoğu insanın çay ve kahve tüketme nedeni büyük oranda aynı: Kafeinin uyarıcı etkisi. İçerdikleri açısından kahvenin uyandırma etkisi çaydan daha fazla.

Bir fincan kahvede 80 mg kafein bulunurken çaydaki uyarıcı miktarı 40 mg. Ancak uzmanlara göre uyandıktan sonra güne hazır olma hissi büyük oranda psikolojik. Uzmanlar sevdiğimiz içeceklerin tat ve kokularla duyuları harekete geçirdiğini bunun da kafeinden çok daha etkili olduğunu söylüyor.

Areda Survey sordu: Türk halkı en çok çay mı kahve mi tüketiyor?
OYNAT 01:57
Areda Survey sordu: Türk halkı en çok çay mı kahve mi tüketiyor?
Yıllardan beri birbiriyle kıyas halinde olan çay ve kahve için Areda Survey Araştırma Şirketi bir anket düzenledi. Anket sonuçlarına göre Türk halkının yüzde 87,8'i çayı tercih ederken yüzde 12,2'sinin tercihi de kahve oldu. Areda Survey anketin ardından sokağın nabzını da tuttu. Mikrofon uzatılan vatandaşlardan ilginç cevaplar geldi.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.