HayatKardeşim varsa ben de varım

Kardeşim varsa ben de varım

Çocuk edebiyatı alanında verdiği eserlerle tanınan Alman yazar Salah Naoura'nın "Kardeşim Bulunmaz Hint Kumaşı" adlı kitapseverlerle buluştu. Yazar, kitabında aile ilişkileri, kardeş sevgisi ve mutluluğun sırları gibi konuları eğlenceli bir üslupla okurla paylaşıyor.

Aylin İzmirYeni Şafak

Çocukluk dönemlerinde dünyaya gelen kardeş, anne ve babayı paylaşamama duygusu ile kıskançlığı da beraberinde getirir. Kimi ailelerde sancılı geçen bu süreç, çocuğu da hayli mutsuz eder. Öyle ki bu durum çocuğun okul başarısından tutun da arkadaşlarıyla olan ilişkilerine kadar hayatın farklı alanlarında olumsuz etkiler bırakır. Yeni kitabı “Kardeşim Bulunmaz Hint Kumaşı” ile aile ilişkilerini, kardeş sevgisini ve mutluluğun sırlarını okurla paylaşan yazar Salah Naoura, çocukların bu süreçleri rahat bir şekilde atlamasına yardımcı olacağa benziyor. Alman çocuk edebiyatının yükselen değeri Naoura, 90’lı yıllardan beri çocuklar için resimli kitaplar, şiirler ve romanlar yazıyor. Matti, Sami ve Evrenin En Büyük Üç Hatası romanıyla tanınır hale gelen yazar bu kitabında yine eğlenceli bir üslup kullanıyor. Evlerine yeni gelen bir çocuğun Anton ile ailesi üzerindeki etkilerini ele alan kitap, Tudem Yayınları arasından okurla buluştu. 10 yaş ve üzeri çocuklara hitap eden eseri Ayça Sabuncuoğlu Türkçeye kazandırdı.

REKLAM

FARKLI BİR HAYAT

Kendisiyle aynı yaşta olan Hindistanlı Dilip adlı bir erkek çocuğun evlerine gelmesiyle birlikte hayatı bir anda değişen Anton, babası tarafından iyi maç oynayamadığı ve çarpım tablosunu ezberleyemediği için sürekli eleştirilir. İşine oldukça düşkün olan baba, bir çocukları olsun ister fakat bu çocuğun geceleri ağlayarak kendilerini uyutmaması düşüncesiyle bu fikre soğuk bakar. Anton’un doğumundan önce eczacılık yapan ve çocuğuna bakabilmek için işi bırakan anne ise bir çocukları olsun ister. Fakat Anton, kendisi gibi 9 yaşlarında bir kardeşi olsun ister. Soluğu yetiştirme yurdunda alan anne ve baba orada Dilip’i görünce hemen onu evlat edindirmeye karar verir ve Dilip’in evlerine gelmesiyle farklı bir hayata adım atarlar.

REKLAM

MUTLULUĞUN ŞİFRESİ

Farklı bir kültürde yetişmiş Dilip, bunu ev içerisinde de belli eder. Bu kültürünü ailesine ve çevresine de tanıtan Dilip ile birlikte aile içinde hareketli günler yaşanır. Tüm bunlarla birlikte Dilip, sessiz ve sakin bir çocuktur ve aileye uyumlu olmayı başarır. Fakat, kariyerine oldukça düşkün olan baba, iş hayatında sıkıntılar yaşamaya başlayınca ailede de huzursuzluklar yaşanmaya başlar. Aileyi eski mutlu günlerine geri döndürme görevini Anton ve Dilip üstlenir. “Mutlu olmak için neye ihtiyacımız var?” sorusunun yanıtını veren kitapta çocuklar Anton ve Dilip’in hikayesini okuyarak kardeş kavramının ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlayacak.

REKLAM
Hurda araçlar ÖTV indirimi yasası TBMM'den geçti
Ekonomi

Hurda araçlar ÖTV indirimi yasası TBMM'den geçti

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen 'torba tasarının' 9 maddesi daha kabul edildi. Çeyiz hesabında devlet katkısı yüzde 20'den yüzde 25'e, azami katkı da 5 bin liradan 7 bin 500 liraya çıkartılacak. Binlerce araç sahini ilgilendiren hurda araçlarda ÖTV indirimi olarak bilinen tasarı kabul edildi. Buna göre 16 yaş ve üzerindeki otomobil, panelvan, minibüs, midibüs, otobüs, kamyonet ve kamyonlarını trafikten sildiren, imha merkezlerine teslim eden veya yurt dışına ihraç eden vatandaşlar, bunun karşılığında yeni alacağı aynı cinsten araç için 10 bin liraya kadar ÖTV teşviki alacak.
Beyninden 2 kilograma yakın tümör alındı
Hayat

Beyninden 2 kilograma yakın tümör alındı

Hindistan'da 31 yaşındaki bir kişinin beynindeki 1 kilogram 873 gram ağırlığındaki tümör ameliyatla alındı.
Kripto paradan 735 milyon dolar kazandı
Ekonomi

Kripto paradan 735 milyon dolar kazandı

Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro ülkenin içine düştüğü ekonomik çöküşten kurtarılması amacıyla çıkarılan "petro" adlı kripto paranın ilk günkü ön satışından 735 milyon dolar kazandıklarını açıkladı.
PKK’nın korkulu rüyası ekibin hepsi gönüllü olunca kura çekildi
Gündem

PKK’nın korkulu rüyası ekibin hepsi gönüllü olunca kura çekildi

TSK'nın ÖSO ile birlikte Afrin'de PYD/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine yönelik yürüttüğü ’Zeytin Dalı Harekatı’na Muş Emniyet Müdürlüğünde görevli PÖH'ler de gönderildi. Harekata katılmak için Özel Harekat Polislerinin tamamı gönüllü olunca aralarında kura çekimi yapıldı.
Bayern Münih maçı sonrasında Alex de Souza'dan olay paylaşım
Spor

Bayern Münih maçı sonrasında Alex de Souza'dan olay paylaşım

Fenerbahçe tarihinin efsane isimleri arasında bulunan Alex de Souza, Beşiktaş'ın Bayern Münih'e 5-0 mağlup olduğu maçın ardından sosyal medyada ses getiren bir paylaşımda bulundu. Alex de Souza'nın 7 yıl önce oynanan ve hat-trick yaptığı maçı, bu müsabakadan sonra paylaşması manidar bulundu.