Hayat Mor Ufuklar Madrid yolcusu

'Mor Ufuklar' Madrid yolcusu

Ülkelerindeki iç savaştan kaçan Suriyelilerin yaşadıklarını ve mücadelesini beyazperdeye taşıyan 'Mor Ufuklar' filmi, Madrid Film Festivali'nde 4 dalda yarışacak.

Haber Merkezi AA
Mor Ufuklar Madrid yolcusu
Film, 4 dalda yarışacak.

Yapımcılığını Osman Subaşı'nın, yönetmenliği ve senaristliğini Olgun Özdemir'in yaptığı 'Mor Ufuklar' filmi, Avrupa'nın en önemli film festivallerinden Madrid Film Festivali'nde 8-15 Temmuz tarihlerinde yarışmaya hazırlanıyor.

Festivalde film, "en iyi yönetmen" dalında Olgun Özdemir, "en iyi kadın oyuncu" dalında Zeynep Sevi Yılmaz, "En iyi yardımcı kadın oyuncu" dalında Ece Özdikici ve "En iyi kurgu" dalında ise Semih Gülcüoğlu ile 4 dalda ödül arayacak.

Çekimleri Aydın'ın Bozdoğan ilçesi, Muğla'nın Ula ilçesine bağlı Gökova Mahallesi, Marmaris ve İstanbul'da gerçekleştirilen filmde, Suriye'deki adaletsiz savaşın kurbanlarından Meryem'in çığlığı anlatılıyor. Filmde Meryem karakterinin ailesini ise Suriye'deki iç savaştan sığınmacılar canlandırdı.

4 dalda aday gösterildi

Subaşı, "Uzun bir hazırlık süreci sonunda çekimlerini tamamladığımız filmimizin Madrid Film Festivali'nde yarışması elbette bizleri mutlu ve huzurlu hissettiriyor. Fakat bundan daha önemli olan, Suriyeli kardeşlerimizin maruz kaldığı vatansızlık, mültecilik ve bununla beraber yaşanan insani dramların Avrupa'da karşılık bulma umududur" dedi.

Filmin çıkış noktasının Suriyelilerin seslerini dünyaya duyurmak olduğunu aktaran Subaşı, "Mor Ufuklar'ın bu festivalde var olmasının bizlere hissettirdiği şey, amacımıza bir adım daha yaklaşmış olmanın getirdiği mutluluk" diye konuştu.

"Amacımız dünyanın Suriyeli mültecilere kulak kesilmesini sağlamaktır"

Subaşı, Cannes Film Festivali'nde 'Mor Ufuklar' filmiyle Suriye'ye dikkati çekmek için yaptıkları çalışmaları ifade ederek şunları söyledi:

"Cannes Film Festivali başvuru takvimine ne yazık ki filmi yetiştiremedik ancak festival sürecinde dünyanın önemli yapımcı ve yönetmenlerine filmin fragmanını izletme fırsatı bulduk. Hepsinin dikkatini Suriyeli mültecilere çekmek için bir hafta boyunca görüşmeler yaptık. Türkiye'de kasım ayında yapacağımız vizyondan sonra Avrupa'da birkaç ülkede ve özellikle Hindistan'da sinema ve televizyonlarda gösterilmesi için anlaşmalar yaptık. Zira amacımız dünyanın Suriyeli mültecilere kulak kesilmesini sağlamaktır."

Ünlü oyuncu  'Anne'ye veda etti
HAYAT
Ünlü oyuncu 'Anne'ye veda etti
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.