Hayat Oscara ne oluyor?

Oscar’a ne oluyor?

Netflix yapımları ve bağımsız filmlerin Oscar’ı etkisi altına aldığını görüyoruz. Bu durum şov mekanizmasının değiştiğini gösteriyor. Yakın gelecekte ‘çeşitlilik ve eşitlik’ adına Oscar karakterine çok da uymayan kararların çoğalacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Abone Ol Google News
Abdulhamit Güler Yeni Şafak
​Oscar’a ne oluyor?
Chloé Zhao

Endüstriyel sinemanın kalesi olan Hollywood’da bir ödül töreni daha tamamlandı. 93. Oscar ödüllerinde kazananlar belli oldu. Nomadland, beklendiği gibi büyük ödüllerin sahibi oldu. Yılın en iddialı yapımlarından olan Netflix üretimi Mank büyük ödüllerden hiçbirine ulaşamadı. Yabancı film kategorisinde TRT ortak yapımı olan “Quo Vadis, Aida” ödüle uzanamadı. Kazananları, kaybedenleri ve salgının damga vurduğu ödül töreni ile çok konuşulan Oscar’ın tahlile muhtaç noktaları az değil.

Oscar da değişiyor
HAYAT
Oscar da değişiyor

OSCAR’DA NE DEĞİŞTİ?

  • Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi üyelerinin oylarıyla belirlenen Oscar ödülleri, büyük prodüksiyonlu stüdyoların yapımlarına değil bağımsız sinema örneği diyebileceğimiz filmlere gitmeye başladı. Son birkaç yıldır ufak tefek emarelerini gördüğümüz bu manzara 93. Oscar töreninde net bir şekilde karşımıza çıktı. Netflix yapımı olan Mank, diğer adaylara göre büyük bütçeli sayılır. 25 milyon dolarlık bütçesinin karşısında en iyi film ve en iyi yönetmen ödüllerini alan Nomadland 5 milyon dolarlık bir yapım olarak duruyor. Hollywood’da 50 milyon doların altındaki bütçeler düşük sayılır. Dünyada çok ses getiren filmlerinin bütçelerinin 150 milyon dolardan başladığını düşündüğümüzde dönüşümü fark edebiliyoruz. Christopher Nolon’ın hayal kırıklığı oluşturan filmi Tenet’in 200 milyon dolarlık bütçesiyle büyük ödüllere aday bile olamaması Oscar’daki değişime işaret ediyor.

Bu değişim aniden olan bir şey değil. Akademi üyelerinin çeşitlenmesi adına son yıllarda atılan adımların sonucu. Dünyanın farklı coğrafyalarından isimlerin dahil edildiği Akademi’de oy kullananların sayısı 10 bine yaklaştı. Sadece Hollywood bünyesindeki endüstri içinde yer alanların oy kullanması ile dünyanın birçok bölgesinden bağımsız sinemacının da yer aldığı listeden çıkacak sonuç aynı olamazdı elbet.

Oscar'da en iyi film ödülünü 'Nomadland' kazandı
HAYAT
Oscar'da en iyi film ödülünü 'Nomadland' kazandı

ÇEŞİTLİLİK Mİ ŞOV MU?

  • Oscar ödüllerindeki farklılıklardan biri de eşitlik ve çeşitlilik adına ortaya çıkan bazı unsurlar. Siyahiler, LGBT-Q unsurları, Asyalılar ve ABD’deki ‘ötekiler’ gibi meseleler ile gündeme gelen filmler ve ekiplerinin şansı arttı. Nomadland’in yönetmeni Çinli (Çin yönetimini sert şekilde eleştirmesinin ödülde pay sahibi olduğu konuşuluyor). Chloé Zhao, en iyi yönetmen ödülünü alan ilk asyalı kadın oldu. Daha önce “Oscar çok beyaz” protestolarına sahne olan Akademi’nin en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü siyahi olan Danial Kanuuya’ya vermesi de dikkat çekti. Törendeki sunumları genellikle siyahilerin yapması da çeşitliliğin göstergesi olarak şovun parçası oldu. En iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünün Koreli Youn Yuh-jung’a gitmesi de manzarayı tamamladı.

Oscar’ın ne olduğu ve bizim için ne ifade edebileceğine dair bu sayfada daha önce ayrıntılı analiz yer almıştı. Uzun uzadıya tekrar etmeye gerek yok. Kesin olan şey Oscar’ın bir şov olduğu ve bu şovun devam ettiğidir. Çeşitlilik ve eşitlik adına atılan adımların, Hollywood’un sahne unsurunun devamı niteliğinde olduğunu düşünmek gerçekçi olacaktır.

OSCAR KAZANMANIN MALİYETİ NE KADAR?

Şimdilerde eşitlik ve çeşitlilik adına atılan adımlar ve sonuçlarıyla gündeme gelen Oscar’ın şov mekanizması olduğunu ortaya koyan ve birçoğunuzun bilmediği maliyet tarafı da var. Yakın zamana kadar Oscar kazanmanın yazılı olmayan kurallarından biri kampanyalar ve harcanan bütçeler idi. Film stüdyoları her yıl Oscar seçmenini etkilemek için milyonlarca dolar harcıyordu. Artık bu bütçeler harcanmıyor diyemeyiz. Belki yöntemler değişmiş olabilir. Yakın zamana kadar bu kampanyalara toplamda 100 ila 500 milyon dolar arasında kaynak aktarıldığı biliniyordu. Mesela Hollywood Reporter’ın ön sayfasındaki bir reklam için 100 bin dolara yakın meblağın gözden çıkarılması gerekiyor. Şov mekanı olan ve üyelerinin ciddi kısmının bu şov mekanizmasının parçası olduğu Oscar’da bu reklamların etkili olmayacağını kim söyleyebilir?

  • “Oscar danışmanı” diye bir sıfat duymuş muydunuz? Film başına 30 bin dolar civarı ücret alan bu kişiler Akademi üyelerini Los Angeles, New York ve Londra’da özel gösterimlere davet ediyor. Danışmanlar, yasak olmasına rağmen pahalı hediyeleri Akademi üyelerine ulaştırıyor. Kişisel bağlantıları da olan danışmanlar, kimlerin kanaatini ne yönde etkiliyor, bilemiyoruz.

Ödül alan filmin, ödül dışındaki faydası ne oluyor? Elbette dünya çapında şöhret. Ve bunun filmin hasılatına etkisi de 3 ila 15 milyon dolar arasında değişiyor.

OSCAR NEREYE GİDİYOR?

Netflix yapımları ve bağımsız filmlerin Oscar’ı etkisi altına aldığını görüyoruz. Bu durum şov mekanizmasının değiştiğini gösteriyor. Yakın gelecekte çeşitlilik ve eşitlik adına Oscar karakterine çok da uymayan kararların çoğalacağına kesin gözüyle bakılıyor. Salgın sürecinin de etkisiyle dijital mecraların çalışmalarına gönlü kayan izleyicinin ve Akademi üyelerinin kanatlerinin Hollywood’un çarkına ciddi çomak sokacağını söylemek ise hayalcilik olmaz.

Eskinin yenisi: Güncellenen MacBook Pro'larda tasarımsal geri dönüş
Teknoloji

Eskinin yenisi: Güncellenen MacBook Pro'larda tasarımsal geri dönüş

Apple, dün akşam itibariyle 14 inç ve 16 inç'lik yeni nesil MacBook Pro'ları tanıttı. Güncellenen çipler; 120 Hz'lik çentikli ekran ve yükseltilen kamera çözünürlüğü sunuyor. Fakat eski modellerdekine benzer şekilde Touch Bar'ın ortadan kaldırılması ve MagSafe güç konektörünün yeniden sunulmasıyla MacBook Pro'lar aslında eskinin yenisi bir hale getirilmiş durumda.
Atlar kavga etti sahipleri birbirini vurdu: Beş kişinin öldürüldüğü olayda korkunç detay
Gündem

Atlar kavga etti sahipleri birbirini vurdu: Beş kişinin öldürüldüğü olayda korkunç detay

Erzurum’un Çat ilçesinde geçen sene iki husumetli aile arasında çıkan ve 5 kişinin öldürüldüğü silahlı kavgayla ilgili tutuklanan 2 zanlı hakkında iddianame tamamlandı. İki zanlı hakkında “kasten öldürme” suçundan ayrı ayrı 4 kez müebbet hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor. Öte yandan hazırlanan iddianamede, husumetli ailede ilk olarak ölen 5 kişiye ait atlarının kavga ettiği, kavgadan sonra ise kişiler arasında silahlı kavganın yaşandığı belirtildi.
İş dünyasından kira fiyatlarını düşürecek iki öneri: Yüzde 1'e indirilsin
Ekonomi

İş dünyasından kira fiyatlarını düşürecek iki öneri: Yüzde 1'e indirilsin

Konutta hem satılık hem de kiralık fiyatları kimi bölgelerde yüzde 100'ün üzerinde artarken ortaya çıkan fahiş fiyat artışlarına yönelik iş dünyasından dikkat çeken iki öneri geldi. 150 metrekareye kadar ilk kez konut alacaklardan tapu harcı olan yüzde 2’nin bir yıl süreyle alınmaması ve yüzde 18 KDV’ye tabi ilk konutta verginin yüzde 1’e düşürülmesi yönünde önerilerini paylaşan İTO Başkanı Şekib Avdagiç, bu sayede konut sahipliliğinin artırılarak kira artışlarının da dengelenebileceğini belirtti.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.