|

Tevfik Fikret’in mezar taşı liseden çıktı

Tevfik Fikret’in Halim Özyazıcı hattıyla yazılmış mezar taşı kitabesi, Galatasaray Lisesi’nden çıktı. Konunun uzmanları bile, pazar günkü pilav gününde sergilenmek üzere avluya çıkarılınca kitabenin okul müzesinde olduğunu gördü. Derin Tarih’te kitabenin kayıp olduğunu yazan “İstanbul Kitabeleri” kitabının yazarı Oktay Türkoğlu, taşın Aşiyan’daki mezara götürülmesi gerektiğini söyledi.

Sevda Dursun
04:00 - 11/06/2024 Salı
Güncelleme: 03:08 - 11/06/2024 Salı
Yeni Şafak
Tevfik Fikret
Tevfik Fikret

Tevfik Fikret’in Halim Özyazıcı hattıyla yazılmış mezar taşı kitabesi, Galatasaray Lisesi’nde ortaya çıktı. Bir sosyal medya kullanıcısı, “Bugün Galatasaray Lisesi'nde gördüm. Botanik’te öylece duruyordu” ifadeleriyle paylaştı. Fotoğrafı okul idaresine sorduğumuzda, kitabenin okulun içindeki müzede bulunduğunu, pazar günü gerçekleştirilen pilav gününde sergilenmek amacıyla dışarıya çıkarıldığını ve sonra tekrar müzeye kaldırıldığını belirtti. Kitabede Hattat Özyazıcı’nın celi talik hattıyla “Hüve’l-hayyü’l baki, Tevfik Fikret” yazısı yer alıyor. Tevfik Fikret’in mezarı 1961 yılında Eyüpsultan'dan taşınarak Aşiyan’da yaşadığı evinin bahçesine götürülmüştü. Oradaki mezarının başında Latin harfleriyle yazılı mezar taşı bulunuyor.

AŞİYAN’A GÖTÜRÜLMELİ

“İstanbul Kitabeleri” kitabının yazarı Oktay Türkoğlu, Derin Tarih dergisinin Haziran 2022 sayısındaki, “Eyüp Sultan’dan Aşiyan’a bir Nakl-i Kubur Hikayesi” başlıklı yazısında, Fikret’in kabrinin Eyüpsultan’dan Aşiyan’a taşınmasını anlatmıştı. Türkoğlu, “Bugün Aşiyan’daki makberde olmayan kabrin mermer bir parçasının varlığına eski bir fotoğrafta tesadüf ediyoruz” diyerek bu taşın kayıp olduğunu yazmıştı. Kitabenin varlığını sosyal medyadaki paylaşımdan öğrenen Türkoğlu, bu taşın ait olduğu yere, yani Aşiyan’a götürülmesi gerektiğini söylüyor. Yeni Şafak'a konuşan Türkoğlu, “Fikret’in Galatasaray Lisesi’nde müdürlük yaptığını biliyoruz, ona istinaden mi acaba hatıra olarak oraya konuldu, onu bilmiyoruz. Aşiyan’a kabir taşınırken onun da taşınması gerekiyordu. Yatay olan kabir taşı Aşiyan'da duruyor, ama bu dikey olan oraya götürülmemiş. Galatasaray Lisesi yetkilileri bundan haberdar mı, bilinçli bir şey mi değil mi onu da bilmiyorum. Belki bilinçli olarak getirildi, ama şimdi unutulmuş bile olabilir” dedi.#Tevfik Fikret
#Aktüel
#Galatasaray Lisesi
#Hayat
13 gün önce