Hayat Yeteri kadar grip aşımız var

Yeteri kadar grip aşımız var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeterli miktarda grip aşısının olduğunu ve dağıtımına başlandığını söyledi. Koca, "Grip aşıları ülkemize ulaştı ve aşı dağıtımına başlandı. Yeterli miktarda var’’ dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Yeteri kadar grip aşımız var
Arşiv

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, grip aşılarının yeterli olduğunu söyleyerek dağıtıma başlandığını duyurdu. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Koca, Kovid-19 salgınının henüz ortadan kalkmadığını ancak etkisini yitirdiğini söyledi. Türkiye’nin iki yıl önceye göre hastalıkta mücadelede çok önemli tecrübeler edindiğini kaydeden Koca, “Gerek aşı olma oranları gerek tedavide elde edilen başarı hastalığın etkisinin azalmasında etkili oldu.” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

VAKA ARTIŞI OLABİLİR

Dalgalı seyir izleyen hastalık nedeniyle belirli dönemlerde vaka sayılarında artış yaşandığını dile getiren Bakan Koca, “Avrupa’da vaka sayıları yeniden artmaya başladı. Bu durumun bize yansıması genellikle 3-4 hafta sonra oluyor. Bizde de vaka sayılarında artışlar olabilir. Dediğim gibi artık Kovid ile yaşamayı öğrendik. Önemli bir tedbirimiz de aşılar. İleri yaştaki tüm vatandaşlarımızın hatırlatma dozu aşılarını olması son derece önemli. Kovid-19 artık bir korku unsuru olmamalı. Riskli gruplarda hatırlatma dozlarını ihmal etmememiz önemli.” değerlendirmesinde bulundu.

RİSKLİ GRUP AŞILARINI İHMAL ETMESİN

Aşılama sayısında düşüş olup olmadığı konusunda ise Koca, birincil aşılamada çok yüksek oranlara ulaştıklarını bildirdi. Vatandaşların bu konuda büyük hassasiyet gösterdiğini ve salgının yıkıcı etkisini bertaraf ettiklerini kaydeden Koca, şöyle devam etti: “Hatırlatma dozu aşılarında da bir sorun yok. İleri yaştaki vatandaşlarımız her zaman uyarılarımızı dikkate alarak aşılarını oldular. Riskli gruplardaki kişiler de hatırlatma dozlarını oluyorlar. Buradan bir kere daha çağrıda bulunayım. Risk grupları ve ileri yaştaki vatandaşlarımız hatırlatma dozlarını ihmal etmesinler. Kasım-aralık öncesi hazırlığımızı yapalım, büyüklerimize bir an önce aşılarını tamamlatalım. Ben kendim de dahil olmak üzere bütün aileme TURKOVAC aşısı yaptırdım. Aşı etkilerini de yan etkilerini de merkezi olarak takip ediyoruz. Aşı yan etkilerine yönelik tedbir gerektirecek özel bir durum tespit edilmedi.” Grip aşısına ilişkin de Koca, “Mevsimsel grip sebebiyle yapılacak olan grip aşıları ülkemize ulaştı ve aşı dağıtımına başlandı. Bu konuda da hazırlığımız tam. Yeterli miktarda grip aşımız mevcut.” dedi.

Grip aşıları 65 yaş üstü ve kronik hastalar için e-Nabız'da tanımlandı
HAYAT
Grip aşıları 65 yaş üstü ve kronik hastalar için e-Nabız'da tanımlandı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.