|
Hayat

Yüksek tansiyon için DASH beslenme planı

Son yıllarda hipertansiyonun tedavisinde kullanılan ve DASH adı verilen bir beslenme modeli geliştirildi. DASH “Hipertansiyonu düşürmede diyetsel yaklaşımlar' anlamına geliyor

Sağlık Servisi
Sağlık Servisi
00:00 . 31/12/2009 Perşembe
Yeni Şafak
Yüksek tansiyon için DASH beslenme planı

Yüksek tansiyon için DASH beslenme planı

Hipertansiyon, gelişmiş ülkelerde sıklıkla karşılaşılan bir halk sağlığı problemi. Tedavi edilmeyen hipertansiyon, yanında birçok hastalığı getirebilir. Araştırmalar hipertansiyon oluşumunda diyetsel faktörlerin etkili olduğunu göstermekte. Yapılan çalışmalara göre uygun bir beslenme planı ile kan basıncı düşürülebiliyor. Son yıllarda hipertansiyonun tedavisinde kullanılan ve DASH adı verilen bir beslenme modeli geliştirildi. DASH'in açılımı “Hipertansiyonu düşürmede diyetsel yaklaşımlar” anlamına geliyor. Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü Diyetisyen Tuğçe Aytulu, hipertansiyonda beslenme tedavisi ile ilgili bilgiler veriyor.


PEKİ HEDEF NE?

Bu beslenme planında hedef; gıdalarla alınan sodyum miktarını azaltırken aynı zamanda yetişkinler için yeterli ve dengeli bir beslenme planı oluşturmak. Sodyum, hipertansiyonun oluşumunda önemli bir mineraldir. Sofra tuzunun yaklaşık yarısı sodyumdan oluşur. Hipertansiyon için beslenme planı doymuş yağlardan, kolesterolden ve katı yağlardan fakir, meyve, sebze ve az yağlı süt ve süt ürünlerinden ise zengin olacak şekilde düzenlenir. Bu planda tam tahıl ürünleri, balık, kümes hayvanları ve yağlı tohumlar (fındık, badem gibi) da kullanılır. Ancak kilonun kontrolü de önemlidir. Yapılan bazı araştırmalara göre vücut ağırlığı normalin üzerindeyse, %10'luk kilo kaybı tansiyonun düşmesine yardımcı olabilmektedir. Hipertansiyonun beslenme tedavisinde, aynı zamanda posa, magnezyum, potasyum ve kalsiyum açısından zengin bir beslenme tedavisi uygulanır. Hipertansiyonun tedavisinde hekiminizin önerdiği ilaç tedavisine uygun olarak beslenme alışkanlıklarınızın da, biyokimyasal özelliklerinize göre düzenlenmesi gerekir. Bu konuda bir beslenme uzmanından yardım alabilirsiniz.


Bu plan nasıl uygululanıyor?

 • Badem, fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar magnezyum açısından zengin oldukları için, hipertansiyonun beslenme tedavisine yardımcı olurlar. Ancak miktarları iyi ayarlanmalı ve aşırı tüketimden kaçınılmalıdır. 2 yemek kaşığı veya 15 gram yağlı tohum alımı yeterlidir. Ayrıca tuzsuz olanlar tercih edilmelidir.


  Tuzu azaltmanın püf noktaları:

 • Soda, asitli içecekler, kabartma tozu sodyum içerir. Bu nedenle tüketiminden kaçının.


  Düşük sodyumlu ürün, etiketten nasıl anlaşılır?

  Ürün Anlamı


  Sodyumsuz veya tuzsuz Porsiyon başına 5 mg'dan daha az sodyum içeriyorsa

  Çok düşük sodyumlu Porsiyon başına 35 mg ve altında sodyum içeriyorsa

  Düşük sodyumlu Porsiyon başına 140 mg ve altında sodyum içeriyorsa

  Sodyumu azaltılmış Normal ürüne göre sodyumu % 25 ve üstünde azaltılmışsa
 • 13 yıl önce
  default-profile-img
  Yüksek tansiyon için DASH beslenme planı
  Altay'da Sinan Kaloğlu dönemi sona erdi
  "Gün dayanışma günü provokatörlere fırsat vermeyelim"
  Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Depremzedelere 10 bin TL nakdi yardım yapılacak"
  Depremin 3. gününde Osmaniye'de son durum: 695 kişi vefat etti, 2 bin 220 yaralı
  THY: Bugün 30 bin kişiyi tahliye etmeyi planlıyoruz