|

Ateş odaklı koronavirüs tanı dönemi bitti: Öksürük ve nefes darlığı en temel semptom!

Dünya genelinde koronavirüs tanı ve tedavi yöntemleri ile ilgili bilgiler sürekli değişiyor ve güncelleniyor. Bilindiği üzere Çin'de salgının ortaya çıkmasının ardından hastalığın en temel semptomlarından biri ateş olarak açıklanmıştı. Bu sebeple dünya genelinde şüpheli vakaların tespit edilmesinde ateş ölçümleri kullanıldı. Uzmanlar gelinen noktada ateş ölçümlerinin belirleyeceği olmayacağını, öksürük ve nefes darlığının daha belirgin semptom olduğunu belirtiyor.

Hasan Hız
08:10 - 8/04/2020 Çarşamba
Güncelleme: 08:28 - 8/04/2020 Çarşamba
Yeni Şafak
Ateş ölçümü dünya genelinde yaygın olarak kullanılan uygulamalardan biriydi.
Ateş ölçümü dünya genelinde yaygın olarak kullanılan uygulamalardan biriydi.

Küresel bir salgına dönüşen koronavirüs ile ilgili mücadele tüm hızıyla devam ederken, hastalığın tanı ve tedavi süreçleriyle ilgili yeni gelişmeler yaşanabiliyor.

Bilindiği üzere, Çin'de ortaya çıktıktan sonra koronavirüs tanısındaki en temel semptom ateş idi ancak son dönemde
asemptomatik vakalar
bir yana ciddi enfeksiyonlarda bile ateşin olmadığı görüldü.
Son bilimsel çalışmalara göre, ateş sınırı
37.3'ün
üzerinde tanımlandığında vakaların hepsinde ateş olduğu görüldü ancak
38'in üzerinde
alındığı zaman yoğun bakıma giden hastalarda ateş cevabının olmadığı ortaya konuldu.

Konuyla ilgili yenisafak.com'a değerlendirmelerde bulunan Doç.Dr. Fatih Çiftçi, Sağlık Bakanlığının sadece öksürük şikayeti olan hastalara test uygulanması kararını hatırlatarak, "
Her ateşli hastayı koronavirüslü olarak değerlendiremeyiz.
Ateş belki semptomlar bütününün bir parçası olabilir. Semptomlar yüzdeliğinde öksürük ve nefes darlığının oranı artık daha yüksek.
" diye konuştu.

HASTALARDA ATEŞ OLMAYABİLİR

Özellikle yaşlı insanların bağışıklık sistemlerinin zayıf olduğunu belirten Çiftçi, "Bu hastalarda koronavirüs olmasına rağmen ateş olmayabilir. Onlarda öksürük, boğaz ağrısı ve yorgunluk belirtileri öne çıkıyor" dedi.

TOMOGRAFİ KONUSUNDA AVANTAJLIYIZ

Öksürüğü olan hastalar için tomografi kullanıldığını belirten Çiftçi, "Tomografi konusunda ülke olarak avantajlı konumdayız. Hiç beklemeden, ölçüm ve değerlendirmeler yapabiliyoruz" ifadelerini kullandı.

ASEMPTOMATİK VAKALAR ARTIYOR

Türkiye'de semptom göstermeyen koronavirüs vakalarının sayısının az olmadığına dikkat çeken Çiftçi, "Enfekte olanların yüzde 81'i ileri bir şikayet olmadan geliyor. Tanı konuları zaten Sağlık Bakanlığı tarafından belirleniyor. Kesin semptom tanımları değişip, güncellenebiliyor" vurgusunu yaptı.

SAĞLIK BAKANLIĞINDAN ÖKSÜRÜK KARARI

Sağlık Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan 'ayakta başvuran hastalar için olası koronavirüs vaka sorgulama klavuzunda' vaka tanımı değişti. Bundan sonra ayakta başvuran hastalar için artık sadece öksürüğü olana da koronavirüs testi yapılacak.

#Koronavirüs
#Salgın
#Türkiye
#Ateş
#Öksürük
4 yıl önce
default-profile-img