Koronavirüs Koronavirüs akciğer kanserini taklit etti

Koronavirüs akciğer kanserini taklit etti

Kahramanmaraş’ta akciğer kanseri teşhisi konulan N.T.’nin koronavirüs testi pozitif çıktı. Ameliyat öncesi Kovid-19 tedavisi gören N.T.’ye yapılan tetkikler sonucu koronavirüsün akciğer kanserini taklit ettiği tespit edildi. Dr. Fatoş Kozanlı, bunun dünya tıp literatüründe bir ilk olduğunu söyledi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Koronavirüs akciğer kanserini taklit etti
Dr. Fatoş Kozanlı

Kahramanmaraş’ta göğüs ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede çekilen tomografisinde sağ akciğerinde 4 santimetre çapında tümör tespit edilen N.T.’ye (52), kanser olabileceği şüphesiyle ileri tetkikler yapıldı. Tetkikler sonrası N. T.’ye akciğer kanseri teşhisi kondu ve acil ameliyat kararı verildi.

TÜMÖRÜN GİTMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİ

  • Ameliyat öncesi N.T.’nin Kovid-19 testi pozitif çıkınca operasyon ertelendi. Koronavirüs tedavisine başlanan N.T.’nin son testi negatif çıktı. N.T.’nin doktoru Fatoş Kozanlı, tedavi sonrası tomografisi çekilen N.T.’nin akciğerindeki tümörün yok olduğunu gördü. Koronavirüs tedavisinin ardından ortaya çıkan sonucun kendisini de şaşırttığını belirten Kozanlı, şunları söyledi: “Bu bir akciğer kanseri olsaydı, ortadan kalkması mümkün değildi. Başka bir patolojiye bağlı durum olsaydı, yine verdiğimiz tedaviyle ortadan kalkmasını çok beklemeyiz. Antiviral tedavisi verdik ve hastanın radyolojik bulguları neredeyse tamamen normale döndü.”

DÜNYADA İLK VAKA

Hastayı takip etmeye devam ettiklerini belirten Kozanlı, koronavirüsün akciğer kanserini taklit ettiğini, böyle bir durumla ilk defa karşılaştıklarını söyledi. Buna benzer bir vakanın olup olmadığını araştırdığını ifade eden Kozanlı, “Dünya literatürlerini karıştırdım, diğer arkadaşlarıma danıştım, benzeri bulguya rastlamadım” diye konuştu.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.