Özgün Kuruluş Osman Osman Bey kimdir? Osman Beyin eşleri ve çocuklarının isimleri

Kuruluş Osman Osman Bey kimdir? Osman Bey'in eşleri ve çocuklarının isimleri

Osmanlı İmparatorluğu'nun destansı kuruluş hikayesini konu edinen Kuruluş Osman dizisi ile Osman Bey'in hayatına dair ayrıntılar merak kazandıç Osman Bey kimdir? Osman Bey'in eşleri kimdir? Osman Bey'in kaç çocuğu vardır ve isimleri nelerdir? Osman Bey hangi tarihte, nasıl ölmüştür? Osman Bey'in kabri nerededir? İşte Osmanlı Devleti'nin ilk hükümdarı Osman Gazi'nin hayatına dair merak edilenler haberimizde...

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Kuruluş Osman Osman Bey kimdir? Osman Beyin eşleri ve çocuklarının isimleri
osman gazi

Başrolünde Burak Özçivit'in yer aldığı Kuruluş Osman dizisi 3. sezonu ile ekranlara geliyor. Beğeni ile izlenen tarihi dizi Kuruluş Osman'ın yayınlanması ile Osmanlı Devleti'nin kurucusu olan Osman Gazi (Bey)'nin hayatına ilişkin detaylar sorgulanıyor. İşte Osman Gazi hakkında merak edilen bilgiler...

OSMAN GAZİ KİMDİR?

  • I. Osman veya Osman Gazi (Osmanlıca: عثمان بك Osman Bek), mahlasıyla Fahrüddin veya Osmancık (1258, Söğüt - 1324, Bursa), Osmanlı Beyliği ve Osmanlı Hanedanı'nın kurucusu ve beyliğin ilk padişahı olan Türk hükümdar. Dedesinin Süleyman Şah veya Gündüz Alp isimli Kayı Beyi olduğu bilinmektedir.

Büyükannesi Hayme Hatun (Süleyman Şah'ın eşi), babası Ertuğrul Gazi ve annesi Halime Hatun'dır. Âşıkpaşazâde'nin 14. Bâb'ına göre Osman Gazi bir taraftan kendisinin "Gök Âlp" neslinden olduğunu ileri sürerken, diğer taraftan da kendi dedesinin isminin Kaya Alpoğlu Süleyman Şah değil, Kutalmışoğlu Süleyman Şah olduğunu söylediği iddia edilmektedir.

OSMAN BEY'İN EŞLERİ KİMDİR?

  • 1281 yılında 23 yaşındayken Ömer Abdulaziz Bey'in kızı Malhun Hatun ile evlendi. Bu evlilikten daha sonra Osmanlı Devleti'nin başına geçecek olan Orhan Gazi doğdu.
  • Osman Gazi, 1289 yılına doğru Şeyh Edebali’nin kızı Rabia Bala Hatun ile evlenmişti.

Bala Hatun'un kaç çocuğu var?
ÖZGÜN
Bala Hatun'un kaç çocuğu var?

OSMAN BEY'İN KAÇ ÇOCUĞU VARDIR?

Malhun Hatun ve Râbi'a Bala Hâtun isimli iki eşi olan Osman Gazi’nin bu evliliklerinden toplamda 7 çocuğu var. İsimleri:

Çoban Bey

Melik Bey

Orhan Gazi

Hamid Bey

Bazarlu Bey

Alâeddin Ali Bey

Fatma Melek Hatun

Osman Bey ile Bala Hatun'un oğlu Alaeddin Bey kimdir? Alaeddin Bey'in hayatı
ÖZGÜN
Osman Bey ile Bala Hatun'un oğlu Alaeddin Bey kimdir? Alaeddin Bey'in hayatı

OSMAN BEY NE ZAMAN VE NASIL ÖLMÜŞTÜR?

Osman Gazi son yıllarında yaşının ilerlemesi ve "damla illeti" yani gut hastalığı yüzünden tarihçilerin bildirdiklerine göre, beylik idaresini oğlu Orhan Bey'e bırakmıştı. Ancak Osman Bey'in ne zaman ölüp, Orhan Bey'in ne zaman beylik idaresini tümüyle eline aldığı tartışmalıdır. 1320'den sonraki olayların tarihçilerce anlatımlarında Osman Bey'in ismi geçmemektedir. 15. yüzyıl Osmanlı tarihçilerinden Ruhi Çelebi 1481 tarihine kadar getirdiği Tevarih-i Âli Osman adlı tarih eserinde Osman Bey'in 1320'de öldüğünü bildirmektedir. II. Mehmet ve II. Bayezid döneminde yaşayıp 1502'ye kadar olanları inceleyen Oruç Bey'in "Tevarih-i Âli Osman" adlı tarih eserinde ise Osman Bey'in ölüm tarihi 1327 olarak verilmektedir. Diğer tarihçiler Osman Bey'in ölümünü bu iki üç tarih arasında vermektedirler. Modern tarihçi Necdet Sakaoğlu "1320'den sonraki olaylarda Osman Bey'in adı geçmezken, oğlu Orhan'ın 1324'te bey olduğunu kanıtlayan belgelerden söz edilir" deyip Osman Bey'in ölümünün 1324'te olduğunu ileri sürmektedir.

OSMAN GAZİ'DEN SONRA TAHTA GEÇEN PADİŞAH KİMDİR?

  • Osmanlı Devleti, 1299 yılında Osman Gazi tarafından kuruldu. 1326 yılına kadar beyliğin başında olan Osman Gazi'den sonra yerine oğlu Orhan Gazi geçti.

OSMAN GAZİ'NİN TÜRBESİ NEREDEDİR?

Osman Bey'in ölüm yerinin nerede olduğu da tartışmalıdır. Büyük olasılıkla Söğüt'te ölmüştür. Bazı tarihçiler Bursa'nın onun ölümünden önce Osmanlı Devleti eline geçtiğini kabul ederek, Bursa'da öldüğünü iddia ederler. Ancak Bursa'nın Orhan Gazi tarafından kendi beyliği döneminin başında fethedildiği üzerinde Osmanlı tarihçilerinin çoğu hemfikirdirler. Osman Gazi'nin önce Söğüt'te babası Ertuğrul'un türbesine gömüldüğü ve Bursa'nın fethinden sonra buradan alınıp Bursa kalesinde Osmaniye Meydanı'nda bulunan Gümüşlü Kümbet'e (Aya Elia) gömüldüğü kabul edilmektedir.

Osman Gazi, babası Ertuğrul Gazi'den yaklaşık 4.800 km² olarak devraldığı Osmanlı toprağını oğlu Orhan Gazi'ye 16.000 km² olarak devrettiği hesaplanmıştır.

Osman Gazi'nin Türbesi şuan Bursa ilimizin Tophane ilçe semtinde bulunmaktadır.

Kuruluş Osman Turgut Bey kimdir? Turgut Alp'i kim oynuyor?
ÖZGÜN
Kuruluş Osman Turgut Bey kimdir? Turgut Alp'i kim oynuyor?

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.