|

Alex'in en beğendiği futbolcu Sergen

Fenerbahçe'nin Brezilyalı futbolcusu Alex de Souza, Türkiye'de en beğendiği oyuncunun, Lig B 1. Klasman Grubu ekiplerinden Etimesgut Şekerspor'da forma giyen Sergen Yalçın olduğunu söyledi.

Aa
00:00 - 16/03/2007 Cuma
Güncelleme: 13:45 - 16/03/2007 Cuma
Yeni Şafak
Alex'in en beğendiği futbolcu Sergen
Alex'in en beğendiği futbolcu Sergen

Alex, kendi internet sitesinde, beğendiği futbolcuları açıklarken, Türkiye'de Sergen Yalçın'ı beğendiğini kaydetti.


Sergen'den övgü ile söz eden Brezilyalı futbolcu, "Türkiye'de çok fazla futbolcuyu izleme imkanım olmadı, ama gördüklerim arasından beni en fazla etkileyen Sergen oldu. Mükemmel kalitede bir sol ayağa sahip. Ne yazık ki onu kariyerinin son dönemlerinde tanıdım. Türkiye'nin büyük takımlarında oynamış ama en büyük başarıyı Beşiktaş'ta yakalamıştı. Büyük futbolcuydu" dedi.


ALEX'İN BEĞENDİĞİ OYUNCULAR

Alex, aynı takımda veya rakip takımlarda oyununu saha içinden izleme imkanı bulduğu bazı futbolculardan bahsederek, "'Bu futbolcular, güzel futbolu izlemeyi seven herkesi memnun eden, oyun stilleriyle saha içindeki klas futbolculardır" dedi.


Alex'in beğendiği oyuncular hakkında değerlendirmesi şöyle:


Ademir Alcantara: Coritiba'da orta sahada beraber oynama şansı buldum. Portekiz'den yeni dönmüştü ve kariyerinin son günlerini yaşıyordu. Topa iyi hakimiyet kuruyordu. Kolay gözüken, ancak zor olan öyle hareketler yapardı ki bunları ancak klas bir futbolcu yapabilirdi.


Djalminha: Palmeiras'ta oynadığım dönemde oynayan, kaliteli bir futbolcuydu. Benim favori futbolcum. Topla, ne isterse, hiç zorlanmadan yapabilirdi. İtalyan arenasında (Palmeiras Kulübü'nün Stadının adı) Luizao ve Muller'e geniş bir alan yaratırdı. Djalminha'yı, Palmeiras'ta oynarken gören, onun kalitesinden şüphe etmezdi.


Cesar Sampaio: Futbolu çok rahat oynar, rakibinden topu göstere göstere alırdı. Arkadaşı Felipao, bir gün topu almak için faul yapma izni bile istemişti, ama yine de topu çalamamıştı.


Fernando Redondo: Ona karşı iki veya üç kez oynadım. Çok kaliteliydi, bütün tekniğini ortaya koyma ihtiyacı bile duymazdı. Saha içinde pozisyon alma ve top ayağındayken gösterdiği teknik özellikleri, onun klas bir futbolcu olduğunun kanıtıydı.


Ronaldinho Gaucho: Tam bir top sihirbazı. Topla istediğini, istediği şekilde yapabilme kapasitesine sahip. Teknik yönden daha ötesi yok. Tek kelimeyle fantastik biri.


Zinedine Zidane: Teknik yönden son derece zengin bir futbolcu. Saha içinde akan bir su gibi. Her hareketi çok rahatlıkla yapabilir. Onunla beraber oynayan bile büyük bir prestije sahip olur.


Juan Roman Riquelme: Onu 17 yaşından beri tanırım ve birçok defa karşılaştık. Fiziğine çok hakimdir. Topu öyle gizler ki ondan topu kurtarabilmek neredeyse imkansızdır. Top, sanki ayrılmak istemez gibi ona yapışır.


Evair: Tek kelimeyle fantastik bir futbolcuydu. Topu çok kolay alır ve kolay hakim olurdu. Ayrıca, tanıdığım en karakterli futbolculardan biriydi.


Aristizabal: Burada bahsettiğim isimler arasında kısa zamanda beni etkisi altına alan isimdir. Şöyle derdi; 'Sana ekmek verene karşı çok iyi davran. Futbol topu sana ekmek kazandırdığına göre onunla çok iyi geçin. '


ZİCO VE HAGİ'YE DE HAYRAN

Alex, ayrıca televizyondan izlediği ve futbol klaslarıyla kendisini etkileyen futbolcular arasında, teknik direktörü Zico ve Galatasaraylı eski futbolcu Hagi'yi de gösterdi.


Alex, televizyondan izleyip, etkilendiği oyuncular için şöyle konuştu:


"Zico, Falcao, Laudrup, Romario, Ronaldo, Maradona, Pita, Palhinha, Zenon, Socrates, Rai, Rivaldo, Tostao, Rincon, Juninho Pernambucano, Juan, Arce, Mauro Galvao, Platini, Hagi, Van Basten, Mancini, Baggio mükemmel futbolculardır.

Kısacası hangi ülkeden olursa olsun, topla iyi oynayan futbolcular saygıyı hak ederler. "


17 yıl önce