|
Spor

UEFA'dan Bursa'ya şok

UEFA Tahkim Kurulu, Bursaspor'un Zambiyalı eski oyuncusu Mbesuma'nın bonservis bedelini geç ödediği gerekçesiyle yeşil-beyazlı kulübe önümüzdeki 4 sezonda uygulanmak üzere Avrupa kupalarından 1 yıl men cezası verildiğini açıkladı

Yeni Şafak
04:00 . 23/12/2014 Salı
Diğer

UEFA, Bursaspor'a, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'nin (CAS) 2012 yılında ertelenen kararının yürürlüğe girdiğini ifade ederek, 1 yıl Avrupa kupalarından men cezası verdi. UEFA'dan yapılan yazılı açıklamada, UEFA Finansal Kontrol Kurulu (CFCB), CAS'ın 2012 yılında Bursaspor ile ilgili ertelenen kararının yürürlüğe girdiğini ve kulübe 1 yıl Avrupa kupalarından men cezası verildiğini açıkladı. Ceza kararı, Bursaspor'un, 2015/16, 2016/17, 2017/18 veya 2018/19 sezonunda Avrupa kupalarına katılmayı hak kazanması durumunda uygulanacak. UEFA Tahkim Kurulu, Zambiyalı oyuncu Collins Mbesuma'nın bonservis bedelini geç ödediği gerekçesiyle Bursaspor'a Avrupa kupalarından 1 yıl men cezası vermişti. Sonrasında bu ceza CAS tarafından ertelenmişti.

Bu cezaya ek olarak UEFA, Bursaspor'un 30 Eylül 2014 tarihine kadar tespit edilen vadesi geçmiş borçlarını 31 Ocak 2015 tarihine kadar kapatmadığı takdirde, önümüzdeki 4 sezonda uygulanmak üzere ilave 1 yıl daha men cezası vereceğini açıkladı.  Ayrıca Bursaspor'a, 100 bin Euro para cezası da verdi. 

UEFA, 25 Eylül'de, Bursaspor'un Avrupa Ligi katılım payını finansal fair-play çerçevesinde askıya almıştı.

SÜREÇ DEVAM EDECEK!

Bursaspor Başkanı Recep Bölükbaşı, UEFA'nın verdiği 1 yıl Avrupa kupalarından men cezasına ilişkin olarak, "CAS'a itiraz dilekçemizi verdik, duruşma istedik. Bu süreç devam edecek" dedi. Eski yönetimlerin hatasını çektiklerini belirten Bölükbaşı, "31 Aralık itibariyle futbolcuların Kasım ve Aralık alacaklarını ödeyemezsek, bu ceza 1 yıl daha uzar. 1 hafta daha süre var" diye konuştu.

7 maça sonradan girdi hiç gol atamadı

2007-08 sezonunun başında İngiltere’nin Portsmouth takımından Bursaspor’a gelen Collins Mbesuma, yeşil-beyazlı formayı 6 maçta 116 dakika Süper Lig’de, 1 maçta da Türkiye Kupası’nda 45 dakika forma giymişti. Zambiyalı forvet bu maçların hiçbirinde de ilk 1 1’de forma giyemediği ve gol atamadığı gibi ligin ikinci yarısında hiçbir maçta forma şansı  bulamamıştı. 

#UEFA
#Bursaspor
#CAS
#ceza
9 yıl önce
default-profile-img