TeknolojiMavi Balinanın yerini alan tehlikeli oyun 48 Hours Challenge

Mavi Balina'nın yerini alan tehlikeli oyun: 48 Hours Challenge

Dünya genelinde gençleri intihara sürükleyen Mavi Balina oyunu son buldu diye sevinirken bu sefer de Facebook üzerinden yayılan yeni bir oyun ortaya çıktı. Oyun, çocukları 48 saat boyunca ebeveynlerine haber vermeden kaybolmaları konusunda ikna ediyor.

Haber MerkeziYeni Şafak
Sosyal medya'da son zamanlarda çocuklar için tehlikeli içerikler ortaya çıkmaya başladı.
Sosyal medya'da son zamanlarda çocuklar için tehlikeli içerikler ortaya çıkmaya başladı.

Sosyal medyada işler gittikçe çığırından çıkmaya başladığını hepimiz görüyor ve hissediyoruz. Mavi Balina olarak adlandırılan ve çocukları intihara sürükleyen oyun ortadan kalktı fakat yerine başka bir oyun geldi. Bu sefer çocukları 48 saat boyunca ailelerine haber vermeden ortadan kaybolmaya ikna eden bir oyun ortaya çıktı.

Bu yıl Türkiye dahil dünya çapında yüzlerce çocuğun, önce kendilerine zarar vermesine ve depresyona girerek intihar etmesine sebep olan Mavi Balina oyunu ortadan kalkarken yerini başka bir kötülük aldı. 48 Hours Challenge ismiyle ortaya çıkan akım, çocukların 48 saat boyunca ailelerine haber vermeden ortadan kaybolmalarına neden oluyor.

Facebook üzerinden viral bir şekilde yayılan akım, hastalıklı bir şekilde çocuklarını kaybeden ebeveynlerin ve yakınların sosyal medya paylaşımları üzerinden puanlama yapıyor.

  • Britanya'da başlayan oyunun son günlerde ABD'ye de yayıldığı belirtiliyor. İngiltere'nin Hull kentinde geçen hafta 12 yaşında bir çocuk ortadan kayboldu ve iki gün sonra ailesinin yanına döndü. Çocuğun '48 Hours Challenge' oyununa katıldığı düşünülüyor.

Çocukların neden farklı şehir ya da kasabalarda bulundukları, uç noktalarda deneyimler yaşayıp yaşamadıkları ve asıl amacın ne olduğuna dair bilgi henüz yok. Şu anlık bilinen tek şey çocukların çevrelerine oyunun daha başında olduklarını söylemesi.

Sosyal medya devi Facebook, çocukların hayatlarını tehlikeye atan ve kayıp vakalarında aileler ile arkadaşların sosyal medya üzerinden yaptığı çağrıları hedef alan bu oyun hakkında soruşturma başlattı.

  • Benzer bir oyun 2015 yılında da çıkmış ve çocukları 72 saat ortadan kaybolmaya teşvik etmişti.
Galatasaray'da Garry Rodrigues çılgınlığı
Spor

Galatasaray'da Garry Rodrigues çılgınlığı

Yeşil Burun Adaları Milli Takımı oyuncusu Garry Rodrigues, Galatasaray'daki performansıyla göz kamaştırıyor. Bursaspor maçının ilk yarısında 1 gol atan 1 de asist yapan futbolcu sosyal medyada gündem oldu.
Bafetimbi Gomis'ten 'Metin Oktay' selamı
Spor

Bafetimbi Gomis'ten 'Metin Oktay' selamı

Galatasaray'ı Bursaspor karşısında öne geçiren Bafetimbi Gomis, Süper Lig'de 18. golüne ulaştı. Fransız golcü bu golün ardından yaşadığı sevinçle sarı kırmızılı taraftarların bir kez daha gönlünü fethetti.
Cengiz Ünder'in serbest kalma bedeli ortaya çıktı
Spor

Cengiz Ünder'in serbest kalma bedeli ortaya çıktı

FIFA menajeri Bayram Tutumlu, Roma'da müthiş bir performans sergileyen ve tüm dikkatleri üzerine çeken Cengiz Ünder hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Tutumlu, milli futbolcumuz için belirlenen değeri de söyledi.
Yeni Şafak Hayat takipçilerine sorduk: Diriliş Ertuğrul mu Sen Anlat Karadeniz mi?
Hayat

Yeni Şafak Hayat takipçilerine sorduk: Diriliş Ertuğrul mu Sen Anlat Karadeniz mi?

Son haftalarda reytinglerde hatırı sayılır bir oran elde eden Sen Anlat Karadeniz TRT 1'in fenomen dizisi Diriliş Ertuğrul'un tahtını sallıyor mu? Bu soruyu Yeni Şafak Hayat'ın Instagram takipçilerine sorduk. Çıkan sonuçlar bizi şaşırtmadı, takipçiler "Diriliş Ertuğrul" dedi.
Bakan açıkladı: Ödemeler saat 18:00'de başlıyor
Ekonomi

Bakan açıkladı: Ödemeler saat 18:00'de başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çiftçiler ile buluşmasında açıkladığı mazot ve gübre desteği ödemeleri bugün başlıyor. Saat 18:00'den sonra başlayacak ödemeler ile ortalama bir çiftçinin yıllık 30 bin TL olan mazot harcaması da 15 bin TL'ye kadar düşmüş olacak.