Teknoloji Rüzgar santralleri dronlara emanet

Rüzgar santralleri dronlara emanet

2021 yılında 10 bin 750 megavata ulaşan rüzgar enerjisi santrallerinin bakımları dronlara emanet. Çalışmayan bir santralin günlük kaybının en az 5 bin 500 dolar olduğunu dikkate alan şirketler, özel yazılıma sahip dronlarla günlerce sürecek hasar tespitleri birkaç saatte yapabiliyor.

Abone Ol Google News
Orhan Orhun Ünal Yeni Şafak
Rüzgar santralleri dronlara emanet
ARŞİV

Yaklaşık 30 milyon dolarlık ekonomik büyüklüğe sahip olan drone teknolojileri, Türkiye’nin enerjisine de güç katıyor. Dronları çoğumuz görüntü kaydetme ile özdeşleştirse de onlar, inşaattan, tarıma, güvenlikten, lojistik ve enerji santrallerinin bakımına kadar pek çok endüstriyel alanda kullanılan robotlar durumunda.

Mustafa Can Gül
Mustafa Can Gül

270 PROJEYE ULAŞILDI

Türkiye’de geçen yıl devreye giren elektrik kurulu gücünün yarısını rüzgar enerjisi santralleri oluşturdu. Bu artışla Türkiye’nin toplam rüzgar enerjisi kurulu gücü 2021 sonu itibarıyla 10 bin 750 megavata, işletmedeki toplam proje sayısı ise 270’e ulaştı.

  • Artan bu kapasitenin devamı için ise santrallerin bakımı büyük önem arz ediyor. Bugünlerde ise bu işlemleri drone teknolojileri üstleniyor. Bu sayede hem maliyet hem de zaman tasarrufu sağlanıyor. Rüzgar santrallerine zaman zaman yıldırım düşebiliyor, kuşlar çarpabiliyor. Yoğun çalışma nedeniyle hasarların olduğu santrallere kimi zaman kurşun da isabet edebiliyor. Bu noktada devreye giren drone teknolojileri sayesinde hasarlar zamanında tespit edilerek türbin kanatları tamir ediliyor.

VERİM KAYBI ORTADAN KALKTI

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Kurumsal Üyesi, DroneCARE Kurucusu ve CEO’su Mustafa Can Gül, önceden 3 kişilik bir ekibin bir günde ancak tek bir türbini kontrol edebildiğini söyledi. Gül, “Drone teknolojileri sayesinde 2 kişilik bir ekip günde 8 türbinin kontrolünü bitiriyor. Hız çok önemli. Çünkü, 1,5 megavat güce sahip bir rüzgar türbinin ortalama yüzde 25’lik kapasite faktörü ile yıllık 3 milyon 285 bin kilovat saat elektrik üretebilir. Yani saha koşullarına bağlı olarak bir rüzgar türbinin çalışmaya bir gün ara vermesiyle en az 5 bin 500 dolar verimlilik kaybı söz konusu olabilir” dedi.

PAZARLAR 45 MİLYAR DOLARA ÇIKACAK

  • Farklı sektörlerde kullanılan drone teknolojilerinin dünya genelinde 12 milyar dolarlık bir ekonomik değeri olduğunu söyleyen Gül, 2027 yılına kadar yıllık ortalama yüzde 10-12 civarında büyüme hızı ile küresel pazarın 45 milyar dolara ulaşacağını ifade etti. Gül, Türkiye’de çoğu sivil amaçlı 25 bin civarında drone bulunduğunu belirtti.

Rüzgar ve güneş son 12 ayda Türkiye'nin enerji ithalatında 7 milyar dolarlık tasarruf sağladı
EKONOMİ
Rüzgar ve güneş son 12 ayda Türkiye'nin enerji ithalatında 7 milyar dolarlık tasarruf sağladı

Türkiye'nin enerjisi rüzgardan
EKONOMİ
Türkiye'nin enerjisi rüzgardan
Zelenski: Zaporizhzhia Nükleer Santrali çevresinde yaşananlar Rusya’nın en büyük suçlarından biri
Dünya

Zelenski: Zaporizhzhia Nükleer Santrali çevresinde yaşananlar Rusya’nın en büyük suçlarından biri

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski Zaporizhzhia Nükleer Santrali çevresinde yaşananların Rusya’nın ‘en büyük suçlarından biri’ olduğunu belirterek, “Rusların Zaporizhzhia Nükleer Santrali topraklarından tamamen çekilmesi ve Ukrayna'nın santral çevresindeki durum üzerindeki tam kontrolünün yeniden sağlanması, tüm Avrupa için nükleer güvenliğin yeniden sağlanmasını garanti edecektir” dedi.
Bakan Nebati açıkladı: Vergi desteği 100 milyar liraya ulaşacak
Ekonomi

Bakan Nebati açıkladı: Vergi desteği 100 milyar liraya ulaşacak

Hazine Ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, teşvik belgeli yatırımlar kapsamında 2022 yılı içerisinde toplamda yaklaşık 100 milyar lira vergi teşviki sağlayacaklarını belirterek "Türkiye Ekonomi Modeli'ne, imalata, yatırıma, üretime desteğimizi sürdüreceğiz" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan restorasyonu tamamlanan Üsküdar Ayazma Camii'ni ibadete açtı
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan restorasyonu tamamlanan Üsküdar Ayazma Camii'ni ibadete açtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, restorasyon çalışmaları tamamlanan Üsküdar Ayazma Camii açılış töreninde konuştu. Yakında Levent'teki Barbaros Hayrettin Paşa Camii'nin ibadete açılacağını belirten Erdoğan, "Ayasofya'yı yeniden ibadete açarak fethin ve onun muzaffer komutanı Fatih'in emanetine sahip çıkmıştık. Son dönemde İstanbul'un dört bir yanında inşa ettiğimiz camilerle ecdadın bu toprağa kazıdığı mühürleri çeşitlendirdik, çoğalttık, yaygınlaştırdık" ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.