Teknoloji Yeni emojiler yolda Çak bir beşlik emojisi geliyor

Yeni emojiler yolda: Çak bir beşlik emojisi geliyor

Akıllı telefonların yaygınlaşması ve mesajlaşma uygulamalarının hayatımıza girmesiyle, emojiler duygu ve düşüncelerin karşı tarafa iletilmesinde en çok başvurulan ifade biçimlerinden biri oldu. 17 Temmuz Dünya Emoji Günü için 2022 ve 2023’te yayınlanacak yeni emojilerin müjdesi verildi.

Abone Ol Google News
Dış Haberler Yeni Şafak
Yeni emojiler yolda: Çak bir beşlik emojisi geliyor
Arşiv

Dünya Emoji Günü’ne özel, Emojipedia’dan yeni emojilerin yayınlanacağı bilgisi paylaşıldı. Açıklamada 31 adet emojinin Android, iOS ve Windows’a ekleneceğini duyurulurken yeni emoji paketi; karga, geyik başı, deniz anası ve ‘çak bir beşlik’ gibi yeni ifadelere sahip. Yeni paket içerisinde ilginç tasarımlar olsa da, kullanıcıların yıllardır yanlış kullandığı ‘katlanmış eller’ emojisi nihayet yerini ‘çak bir beşliğe’ bırakıyor. ‘Katlanmış eller’ tasarımının aslında karşı taraftan rica etmek için kullanılması gerekiyordu.

FARKLI TARİHLERDE YAYINLANACAK

Diğer yenilikler arasında ise şaşırarak titreyen bir yüz, pembe kalp, geyik, eşek, kaz, denizanası ve flüt bulunuyor. Fakat uzun zaman sonra ilk defa insan figürünü yansıtan bir emoji eklenmiyor olması şaşırtıcı duruyor. Yeni emoji desteği, web siteleri ve işletim sistemleri için farklı zamanlarda sunulacak. Örneğin, geçen yılki emoji paketi Microsoft cihazlarına şubat ayında gelmişti. Apple ve Twitter martta, WhatsApp ve Facebook ise nisanda kullanmaya başladı.

Bayraklar 2017’de kullanıma girdi

Bir Japon buluşu olan emoji, günümüz mesajlaşmalarında milyarlarca insan tarafından kullanılıyor. Türkçe’ye Japonca’dan geçen emojide “e” resim, “moji” ise karakter anlamına geliyor. Fikir belirten işaret ve resim olan emjoler, bir çeşit ideogram.2015’ten beri emojiler için farklı ten renkleri mevcut. 2014’te Amerika Birleşik Devletleri’nde kamu hizmeti duyuruları üreten The Ad Council ile iş birliği içinde, zorbalık karşıtı emoji ‘konuşma balonunda göz’ piyasaya sürüldü. Ülkelerin bayrakları da 2017’de hizmete girdi.

Müslümanlar bilinçsizce Budistlerin dua emojisini kullanıyor
TEKNOLOJİ
Müslümanlar bilinçsizce Budistlerin dua emojisini kullanıyor

WhatsApp'a emoji ile tepki özelliği geliyor
TEKNOLOJİ
WhatsApp'a emoji ile tepki özelliği geliyor
DEAŞ elebaşının öldürüldüğü operasyonun detayları ortaya çıktı
Dünya

DEAŞ elebaşının öldürüldüğü operasyonun detayları ortaya çıktı

Suriye'nin güneyindeki askeri muhaliflerin Dera ilinde düzenlediği ve terör örgütü DEAŞ elebaşı Ebu el Hasan el Haşimi el Kureyşi'nin etkisiz hale getirildiği operasyonun detayları gün yüzüne çıktı. Operasyon tamamlandıktan sonra Rusya destekli 5. Kolordu, elebaşının cesedinden bir parçayı DNA testi için Suriye'nin güneyindeki Amerikan üssüne götürdü. Operasyon sırasında evde olmayan DEAŞ elebaşının karısı da sağ olarak ele geçirildi.
Sur Yapı teslimlerine ara vermiyor
Ekonomi

Sur Yapı teslimlerine ara vermiyor

Özel sektörün en geniş portföyüne sahip inşaat firması olan Sur Yapı, Tempo City, Sur Yapı Antalya ve Yeşil Mavi projelerindeki konutları sahipleriyle buluşturmaya devam ediyor. Son 4 yılda, 3 bin 600’ü 2018 yılında temeli atılan Sur Yapı Antalya projelerinde olmak üzere 5 bin konutu sahipleriyle buluşturduklarını dile getiren Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, “Başta Antalya ve yanı sıra İstanbul’daki projelerimizde teslimlerimiz hız kesmeden devam ediyor. Teslim ettiğimiz konutlarda doluluk oranı İstanbul projelerimizde yüzde 90’lara, Antalya projemizde yüzde100’e ulaştı. Sur Yapı olarak mevcut projelerimizdeki daireleri hızla teslim ediyor, konutlarımızı sahipleriyle buluşturuyoruz” dedi.
Gana'nın penaltı trajedisi: 2010'un benzerini yaşadılar
Spor

Gana'nın penaltı trajedisi: 2010'un benzerini yaşadılar

FIFA 2022 Dünya Kupası'nda Gana, Uruguay karşısında penaltı kaçırdı. Daha sonra Uruguay bulduğu gollerle devreye 2-0 önde girdi. Gana'nın kaçırdığı penaltı akıllara 2010 Dünya Kupası'nı getirdi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.