Yazarlar Haydi, alınalım

Haydi, alınalım!

Işın Eliçin
Işın Eliçin Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

"Her insanın, mutlaka, herzaman, her koşulda, her durumda, heryerde; bir çetinlik, bir güçlük, bir zorluk, bir sıkıştırılmışlık karşısında sesli ya da içinden şu sözcükleri ateşleyeceği, bu ateşin üreteceği enerjiye doğru seğirteceği doğru:

Elimden Geleni Yapacağım.

Farketsek de, etmesek de; inansak da, inanmasak da; bu giz içimizdeÆYaradılış Bilgeliğinin Özünde.

Bu Öz de insan vicdanına en yakın yerde.

Hayatın tartılışı ânîden, birdenbire değil; ağır ağırdır."

"İblis karşısında İnsan Derinliğini yücelten bir konumlanışla kimliğimizin kapsama alanını genişletmeye bakmalıyız.

İnsanla, evrensel pozisyonlarda, tüm zulümleri, tüm sömürüleri ortadan kaldırabilmenin olanakları da, koşulları da bu kapsama alanının genişlemesiyle belirmeyecek midir, ortaya çıkmayacak mıdır?"

"Ben buraya güvercinlerin yanından geldim.

Hâlâ elimde bir buğday tanesi : bazan, son buğday tanesini serpmem : o, bir Tohum Direnti gibi, siperinde bekler; aslında, sâdece ''bekliyor'' bilsem de, çoğalıyor mütemadiyen; cebimde, bütün yoksulları sevindirecek cümlelerden kalmışsa, birini kimse görmeden okuduktan sonra, yürürüm sütçüye doğru.

''..kalmışsa..'' demem de şundan : bu cümleleri cebimde çok tutmam; özel çekiçlerle yonta yonta deftere geçirmeye çalışırım, cebimi boşaltırım da onun için.

İçin için ağlamıyorsak, dışımız hiç ağlamaz.

Genelgeçer ilgilerin ne önemi var ki!"

Yukarıdaki satırlar, Nuri Pakdil''in "Otel Gören Defterler" adını verdiği dizinin 2. Kitabı olan "Yazının Epik Resmi Çekildiği Sırada" eserinden seçildi. (Dizinin ilk kitabı "Çarpışan Sesler" idi) Edebiyat Dergisi Yayınları''nın 15. Kitabı olan eser, 23 enstantaneden oluşuyor. Nuri Pakdil duyarlılığının ilginç ve çarpıcı örneklerinin sergilendiği bu kitaptan alıntılar yaparken, yazılanlardan alınmamız, onları üstümüze almamız gerektiğini düşündüm. Bugünlerde hac yolculuğuna çıkan kardeşlerimiz, adı geçen kitabın 82. Sayfasında yer alan şu cümleleri de yanlarına alsalar ne iyi olurdu:

"Kâbe, dâima bana, yaşamayı müjdeliyor : darası alınmış saf hayatı.

Kirsiz hayatı.

Evrensel hayatı.

Estetik hayatı.

Çok ince hayatı.

Savaşıma değer hayatı.

Hayatın artıkdeğeri bir tek bu ÖneriHayatta."

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.