|

Karşıyaka, Kutaisi kenti ile kardeş kent oldular

Karşıyaka Belediyesi, Gürcistan'ın Kutaisi kenti ile kardeş şehir oldular. Gürcistan'da yıllardır iş yapan Karşıyakalı işadamı Nadir Durak'ın girişimleri ile başlayan yakınlaşma sonucu iki kent arasında ekonomik işbirliği de başlatılacak.

Vahap Dabakan
00:00 - 7/03/2011 Pazartesi
Güncelleme: 18:02 - 7/03/2011 Pazartesi
Yeni Şafak
Karşıyaka, Kutaisi kenti ile kardeş kent oldular
Karşıyaka, Kutaisi kenti ile kardeş kent oldular

Karşıyaka Belediyesi'nin uzaklardan misafirleri vardı. Misafirlik Kardeş Şehir anlaşmasını beraberinde getirdi. Gürcistan'ın en büyük ikinci kenti olan Kutaisi vali ve belediye başkanından oluşan heyet Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak'ı makamında ziyaret ettiler. Kardeş şehir ilişkilerinin başlatılmasına yönelik ön protokol imza altına alınırken, iki kent arasında kültürel, sportif ve eğitim amaçlı ilişkilerin başlatılması kararı alındı. Gürcistan'da yıllardır iş yapan Karşıyakalı işadamı Nadir Durak'ın girişimleri ile başlayan yakınlaşma sonucu iki kent arasında ekonomik işbirliği de başlatılacak.

Gürcistan'ın deniz kenarında 3.500 yıllık kenti olan Kutaisi Belediye Başkanı George Tevdoradze, Bölge Vali yardımcısı Irakli Jikia, Gürcistan Parlamentosu Kutaisi Temsilcisi, Başkan Danışmanı Zaal Tchelidze, Kutaisi Belediye meclis Üyesi Besiki Bregadze, meclis üyesi-işadamı Teymuraz Karanadze, Kocaeli Üniversitesi öğretim görevlisi-Gürcistanlı tiyatro yönetmeni Varlam Lali Nikoladze ve Gürcistan'da yaşayan Karşıyakalı işadamı Nadir Durak ziyaretlerinde Türkiye ile yakın ilişkiler içerisinde bulunduklarını belirterek “Karşıyaka'ya hayran kaldık. Burada bize gösterilen ilgi nedeniyle hepinize teşekkür ediyorum” dedi.


HIZLI BİR GELİŞİM İÇERİSİNDEYİZ

Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesini de gezen heyet, yeni dönemlerinde ülkelerinin hızlı bir gelişme içerisinde olduğunu belirterek, “Ülkemizde yeni yasalar ile yatırımcılara büyük kolaylıklar sağlanmaktadır. İzmir'den de yatırımcı bekliyoruz” dedi. Ziyaretten son derece memnun olduklarını belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak “Karşıyaka'ya yeni bir kardeş şehir gelmesi bizleri mutlu etmektedir. Yasal işlemler sonucunda her türlü kültürel, sanatsal, sportif etkinliklerde ortak çalışma içerisinde bulunuruz. Ön protokolümüz de bu amaçla atılan ilk adım oldu. İzmir'deki işadamlarımızla da kentinize ziyaretler ederek iş ilişkilerinin de geliştirilmesi için çalışırız" dedi. Kutaisi Belediye Başkanı George Tevdoradze kentin simgesini yansıtan figürlerden oluşan plaketi Durak'a verdi. Konuk heyet daha sonra Karşıyaka Belediye Meclis toplantısına katıldı. Mecliste bir konuşma yapan Tevdoradze “Ülkemizin tarih ve coğrafyası çok zengin. Kalkınma sürecinde komşularımızın ve dostlarımızın büyük desteklerini gördük. Gürcistan parlamentosu ve hükümeti kentimize taşınma kararı aldı. Hızlı bir gelişim içerisindeyiz. Burada başlatılan dostluk ilişkileri sözde kalmaması için çalışacağım” dedi.


13 yıl önce