Dünya ABDnin sözde barış planı "yeni Balfour"

Sözde barış planı yeni Balfour Deklarasyonu

ABD'nin sözde barış planı "yeni Balfour"

ABD Başkanı Trump, tüm dünyada infiale yol açan sözde barış planını açıkladı. Trump'a tepki gösteren Filistinli aktivist ve siyasetçiler planın yeni bir "Balfour Deklarasyonu" olduğunu söylüyor. Tarihin tekerrür ettiğini söyleyen Filistinliler, 103 yıl önce Filistin işgalinin önünü açan anlaşmanın bugün yeni bir isimle tekrar sunulduğunu ifade ediyorlar.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Trump kararını İsrial Başbakanı Netanyau ile birlikte açıkladı.
Trump kararını İsrial Başbakanı Netanyau ile birlikte açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın ,"Yüzyılın anlaşması " olarak nitelendirdiği sözde barış planına karşı tepki gösteren Filistinliler planın yeni bir "Balfour" olduğunu söylüyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile birlikte gerçekleştirilen ortak basın toplantısında, sözde Orta Doğu barış planı olan ve Yüzyılın Anlaşması olarak adlandırılan plana yönelik detayları açıkladı. ABD Başkanı Trump, planının 80 sayfa olduğunu ve anlaşmanın sağlanması halinde Kudüs’ün, İsrail’in bölünmez başkenti olarak kabul edileceğini duyurdu. Trump, planının Filistin’e başkenti Doğu Kudüs’te olan bağımsız bir devlet öngördüğünü, bağımsız bir devlet olabilmesinde gerekli koşulları yerine getirebilmesi için de 4 yıllık bir süre verdiklerini belirtti.

Filistinli politikacı ve aktivistler planı, 100 yıl önce Filistin'de işgalin yolunu açan Balfour Deklarasyonu'nun benzeri olarak görüyor.

Tarih tekerrür ediyor

Filistinli aktivist Fakhry Abu Diab "Trump sahibi olmadığı şeyi bir başkasına veriyor. Buna hakkı yok.Tarih tekerrrür ediyor. Trump yeni bir Balfour Deklarasyonu kuruyor" ifadelerini kullanıyor.

Yeni anlaşmanın uluslararaı hukuku ve Filistinlilerin haklarını ihlal ettiğini söyleyen Abu Diab sözde barış sözleşmesinin sadece İsrail'in çıkarlarını güvence altına aldığını söylüyor .

Filistinli eski Bakan Ziyad Aby Zayyad ise planın Filistinliler için tamamiyle kabul edilemez olduğunu söyleyerek "Ne Kudüs'ü vereceğiz ne de Ürdün Vadisi'ni vereceğiz. Trump ve Netanyahu'nun Filistinlilerin haklarını ihlal etmeye hakları yok" ifadelerini kullandı.

Plan zaten yürürlükteydi

Knesset üyesi Filistinli Sami Abu Shaba ise planın uzun bir süredir planlandığını söylüyor.

ABD'nin Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınmasını ve Golan tepelerinin ilhakini hatırlatan Shabab, planın çok önceden yürürlüğe girdiğini söyleyerek " Bu anlaşmanın amacı Filistin sorununu ortadan kaldırmak" şeklinde konuştu.

Filistin toprakları üzerinde İsrail devletinin kurulmasına zemin hazırlayan "Balfour Deklarasyonu"nun üzerinden 103 yıl geçti.

Dönemin İngiltere Dışişleri Bakanı Arthur James Balfour, Siyonist hareketin önemli isimlerinden Baron Walter Rothschild'e 100 yıl önce bugün (2 Kasım 1917) yazdığı mektupta Filistin topraklarında Yahudilere bir "vatan" kurulmasını vadediyordu.

"Halksız vatana, vatansız halkı yerleştirme" söylemiyle yapılan kampanyalar çerçevesinde yazılan mektubun ardından tarihi Filistin topraklarına büyük bir Yahudi göçü başlatıldı.

Trump ve Netanyahu'nun işgal planına Filistinli liderlerden rest
DÜNYA
Trump ve Netanyahu'nun işgal planına Filistinli liderlerden rest

Trump Filistin'i parçalama planı'nı açıkladı
DÜNYA
Trump Filistin'i parçalama planı'nı açıkladı

Filistin 'Trump'ın işgal planına' karşı Arap Birliği'ni olağanüstü toplantıya çağırdı
DÜNYA
Filistin 'Trump'ın işgal planına' karşı Arap Birliği'ni olağanüstü toplantıya çağırdı

Doğru yatırımın adresi OSB’ler
Ekonomi

Doğru yatırımın adresi OSB’ler

80 şehirde sayıları 334’e ulaşan Organize Sanayi Bölgeleri’nde, yaklaşık 2 milyon kişiye istihdam sağlanıyor. Yatırımcısına bir alt bölgenin avantajlarından yararlanma; emlak ve kurumlar vergisi muafiyeti gibi pek çok fırsat sunan alanlar, doğru yatırımın adresi olarak gösteriliyor.
Altın yıl sonu 340 lirayı görebilir!
Ekonomi

Altın yıl sonu 340 lirayı görebilir!

ABD-İran gerilimi ve ardından yaşanan koronavirüsün küresel piyasalarda oluşturduğu riskler altın fiyatlarını rekor seviyeye ulaştırdı. Son 10 yılda altının yüzde 420 değer kazandığına dikkat çeken uzmanlar, yıl sonunda gram altın için 340 lira tahmininde bulunurken, altına yatırım yapacaklara ise döviz gibi al-sat yapılacak bir emtia olmadığı için uzun vadeli yatırım çağrısında bulunuyor.
İstanbul'da toplu ulaşıma zam üstüne zam yapan UKOME'nun üye sayısı değişti
Ekonomi

İstanbul'da toplu ulaşıma zam üstüne zam yapan UKOME'nun üye sayısı değişti

İBB tarafından ulaşıma yapılan zamların karar merci olan ve İETT ve metro hatlarına yapılan yüzde 35'lik zamlarla gündeme gelen Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME)'nin üye sayısında düzenleme gidildi. Resmi Gazete'de yer alan yönetmelikle Büyükşehir Belediyeleri Koordinasyon Merkezleri Yönetmeliğinin Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin üye sayılarının ve ağırlıklarının belirlendiği 17. maddesi yeniden düzenlendi. Karara göre, büyükşehir belediyelerini 11 üye, kamuyu ise 14 üye temsil edecek. Kamuyu daha önce 10 üye temsil ediyordu ve UKOME'de zam kararları çoğunluğun onayı ile alınıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.