Dünya Afgan kadınlardan Talibana çağrı Haklarımızıaçıklayın

Afgan kadınlardan Taliban'a çağrı: Haklarımızı açıklayın

Afganistan’da kadınlar yeni kurulacak hükümet politikalarının belirsizliğinden endişeli. Kabil’de eylem yapan kadınlar, Taliban’a hükümette kadınlara yer verilmesi ve eğitim haklarının korunması için çağrı yaptı. Savunma Bakanlığı’nın önüne yürüyen kadınlar burada Kur’an okudu.

Abone Ol Google News
Ayşe Mine Alioğlu Yeni Şafak
Afgan kadınlardan Talibana çağrı: Haklarımızı açıklayın
Eylem sonrası şehir merkezine yürüyen kadınlara Taliban güçleri dağılmaları uyarısında bulundu.

Afganistan’da kadınlar yeni kurulacak hükümetin belirsizliğinden endişeli. Taliban tarafından henüz hakları açıklanmayan Afgan kadınlar, başkent Kabil’de eylem düzenledi. Onlarca kadının katıldığı eylemde Taliban’a çağrı yapıldı. Kadınların Taliban’ın kuracağı yeni hükümette kendilerine de yer verilmesi başta olmak üzere eğitim hakları gibi talepleri oldu. Basın açıklaması yapan kadınlar, Afganistan Savunma Bakanlığı önüne kadar yürüdü. Eylemde söz alan kadın hakları aktivisti Nuriye Afgan, ülkede kadın haklarıyla ilgili gidişatın belirsiz olduğunu ifade ederken, Afganistan’daki tüm kadınların cesur olmaları gerektiğini vurguladı. Taliban güçleri gözetiminde gerçekleşen eylem sonrası kadınlar bakanlığın önünde Kur’an-ı Kerim okudu.

Tuba
Tuba

Şükriye
Şükriye

Erdal Baba’dan Kabil’e: Bir Afganistan panoraması
HAYAT
Erdal Baba’dan Kabil’e: Bir Afganistan panoraması

HAKKIMIZI İSTİYORUZ

  • Kadın haklarının Afganistan’da sürekli olarak başkaları tarafından kontrol edildiğini üzerine basa basa vurgulayan hukuk fakültesi son sınıf öğrencisi Semiye, “Yeni kurulacak hükümet bizim haklarımızla ilgili hiçbir bilgi vermedi. Belli olan bir şey yok. Sadece sıradan personel gibi orada çalıştıracaklarını söylüyorlar. Biz bunu önceki yönetimde de kabul etmemiştik. Şimdi de kabul etmeyeceğiz. Biz hakkımızı istiyoruz. Bundan sonra devlet bize mutlaka hak tanıyacak” dedi.

Kabil'de hayat normale dönüyor: İlk yolcu uçağı kalktı döviz çarşısı açıldı
DÜNYA
Kabil'de hayat normale dönüyor: İlk yolcu uçağı kalktı döviz çarşısı açıldı

Pakistan İstihbarat Başkanı Kabil'de: Taliban liderleriyle görüşecek
DÜNYA
Pakistan İstihbarat Başkanı Kabil'de: Taliban liderleriyle görüşecek

AÇIK AÇIK SÖYLESİNLER

Öğretmenlik okuyan birinci sınıf öğrencisi Tuba “Yeni kurulan hükümetin haklarımızın neler olduğunu açık açık söylemesini, tüm dünyadaki kadınların da haklarımıza sahip çıkmasını istiyoruz. Devlet kurulmadan önce televizyonlarda ve yurt dışında Taliban’ın değişmediğini söylüyorlardı. Eğer değiştiyse bizim haklarımızı açıklasınlar” şeklinde konuştu. Ailesinin hep Afganistan’da savaşlarla yaşadığını belirten 18 yaşındaki Şükriye ise şunları kaydetti: “Biz burada dünyada olduğu gibi eğitim sistemi istiyoruz. Daha bunlar hiç açıklanmadı. Geleceğimizin ne olacağı belli değil. Her ülke gibi biz de özgür olmak istiyoruz. Taliban’dan ucu açık açıklamalar geliyor. Haklarımız belli olana kadar her gün buradayız.”

Taliban Sözcüsü Mücahit: Hükümeti kurduğumuzda Türkiye'yi en güzel şekilde davet edeceğiz
OYNAT 09:48
Taliban Sözcüsü Mücahit: Hükümeti kurduğumuzda Türkiye'yi en güzel şekilde davet edeceğiz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Biz Afganistan için her alanda desteğe hazırız ancak oradan da bir kapı aranması gerekir' sözüne Taliban sözcüsü Zabiullah Mücahit yenisafak.com'dan Taha Hüseyin Karagöz'e verdiği röportajla cevap verdi. Söz konusu mesaj için hükümetin kurulmasını beklediklerini belirten Mücahit 'Sorumlular ve hükümet netleştikten sonra Türkiye'yi en güzel şekilde davet edeceğiz. Bizim için Türkiye'nin yeri çok ayrı. Yapılacak çok işler var' dedi.

Afganistan'daki Yeni Şafak ekibi merak edilenleri yanıtladı
OYNAT 09:58
Afganistan'daki Yeni Şafak ekibi merak edilenleri yanıtladı
Yaklaşık bir haftadır Afganistan'ın başkenti Kabil'de yaşananları sıcağı sıcağına aktaran Yeni Şafak ekibi canlı yayında izleyicilerin merak ettiği soruları yanıtladı. Ayşemine Alioğlu ile Taha Hüseyin Karagöz, bölgedeki son durumun yanı sıra sokaklarda edindikleri izlenimleri ve Taliban güçleri ile yaşadıklarını tüm açıklığıyla paylaştı. Alioğlu, ülkede düğünlerin tüm hızıyla devam etmesi karşısındaki şaşkınlığını ifade ederken, Karagöz de sakal bırakma zorunluluğunun olduğu yönündeki iddialara açıklık getirdi.

Grup dağıtıldı

  • Eylem sonrası şehir merkezine yürüyen kadınlara Taliban güçleri dağılmaları uyarısında bulundu. Gurubun dağılmaması üzerine Taliban milisleri göz yaşartıcı gaz kullanarak havaya ateş açtı. Müdahale üzerine göstericiler eyleme son verdi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.