Dünya Atinanın kürek mahkumları Yunanistan sığınmacıları insanlık suçuna zorla ortak ediyor

Atina’nın kürek mahkumları: Yunanistan sığınmacıları insanlık suçuna zorla ortak ediyor

Yunanistan sınırda yakaladığı bazı sığınmacıları hapis tehdidiyle geri itme operasyonlarına dahil etti. Bir sığınmacı, polis hücresinde üç ay geçirdikten sonra polis ile anlaşmayı kabul ettiğini anlattı. Suriyeli ve Faslı altı göçmen de gündüzleri kapalı bir yerde kilitli kaldıklarını, geceleri sığınmacıları geri püskürtmek için denizde kürek çekmeye zorlandıklarını söyledi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Atina’nın kürek mahkumları: Yunanistan sığınmacıları insanlık suçuna zorla ortak ediyor
Arşiv

Dünyanın pek çok ülkesinden yüz binlerce kişi ülkelerindeki ekonomik sıkıntı, siyasi baskı ya da iç çatışmadan kaçarak daha iyi bir yaşam hayaliyle Avrupa'ya gitmek üzere yurtlarını terk ediyor. Canlarını hiçe sayarak şişme botlarla Yunanistan’a ulaşan sığınmacılara karşı Atina yönetimi, uluslararası hukuku hiçe sayarak geri itme (push back) politikası uyguluyor. The Guardian’ın haberine göre, döverek ve mallarına el koyarak sığınmacıları geri iten Yunan güvenlik güçleri, insanlık dışı uygulamalarında boyut atladı. Gazeteye konuşan sığınmacılar, Yunan polisinin yürüttüğü, yasa dışı geri gönderme operasyonlarına zorla dahil edildiklerini anlattı.

Mike
Mike

ZORLA KÜREK ÇEKTİRDİLER

  • Haberde, yasa dışı kölelik uygulamasını, Yunan polis karakolunun bahçesindeki bir konteynerde yaşayan Suriyeli bir adamın organize ettiği belirtildi. Yunan polisinin görevlendirdiği Mike lakaplı Suriyeli’nin, gelen göçmenleri hapisle tehdit ederek Türkiye’ye geri itmede kürek çekmeye zorladığı ifade edildi. Suriyeli bir sığınmacı, Yunanistan-Türkiye sınırına yakın Tychero’daki bir polis hücresinde üç ay geçirdiğini ve anlaşma yaparak sığınmacıları geri itmede görev aldığını anlattı.

ŞANTAJLA SUÇA ALET

Gazeteye konuşan sığınmacı, iltica talebinde bulunmak umuduyla Evros’tan Yunanistan’a geçtiğini, ancak Yunan polisi tarafından coplarla dövüldüğünü ve Tychero polis karakoluna götürüldüklerini kaydetti. Orada Yunan polisinin kendilerini zorla soyduğunu belirten sığınmacı, daracık hücrelere onlarca kişinin tıkıldığını ve çok kötü muamele gördüğünü ifade etti. 3 ayın sonunda kendisine bir anlaşma teklif edildiğini belirten sığınmacı, “ya polis için çalışırsın ya da insan kaçakçılığıyla suçlanıp hapse girersin” diyerek zorla geri itmede kullanıldığını kaydetti.

BİR AY YUNANİSTAN’DA KALACAKSIN VAADİ

  • Suriyeli ve Faslı altı göçmen de, Yunanistan’da bir ay kalmalarına izin veren bir belge karşılığında Meriç Nehri üzerindeki geri gönderme operasyonlarına katılma baskısı altında katıldıklarını anlattı. Sığınmacılar, gündüzleri kapalı bir yerde kilitli kaldıklarını, geceleri serbest bırakılıp diğer sığınmacıları geri püskürtmek için kullanıldıklarını belirtti. Sığınmacılar, Yunan polisinin kendilerine para ödemeyeceğini, ancak geri ittikleri göçmenlerin eşyalarını alabileceklerini söylendiğini de belirtti.

ATİNA DOĞRULADI

Konuyla ilgili gazeteye açıklama yapan iki Yunan üst düzey yetkili, yabancı uyrukluların geri göndermelerde kullanıldığını doğruladı. Soruşturmayla ilgili konuşan polis kaynakları ise, bu işlerde kullanılan sığınmacıların, Türk güvenlik güçleriyle karşı karşıya gelmekten kaçınmak için kullanıldığını kaydetti.

Ege denizinde ölüme terk edilen göçmenler: Yunan görevliler bizi yarım saat dövdü
DÜNYA
Ege denizinde ölüme terk edilen göçmenler: Yunan görevliler bizi yarım saat dövdü

Yunanistan mültecilere dört 'ölüm' yöntemi uyguluyor
DÜNYA
Yunanistan mültecilere dört 'ölüm' yöntemi uyguluyor
Bakan Çavuşoğlu: Tel Aviv'e büyükelçi atıyoruz
Gündem

Bakan Çavuşoğlu: Tel Aviv'e büyükelçi atıyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, Tel Aviv'e Büyükelçi atama kararı aldıklarını açıkladı. Filistin'in haklarının savunulmaya devam edileceğinin altını çizen Çavuşoğlu, "Büyükelçilerin atanması konusunda çalışmaları başlattık diye açıklama yapmıştık. İsrail’den de olumlu adım geldi. Türkiye olarak İsrail’e büyükelçi atama kararı aldık. Bundan sonra isimlerin belirlenmesi süreci başlıyor" ifadelerini kullandı.
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Vakıf üniversitelerine kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerimize destek verilecek
Gündem

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Vakıf üniversitelerine kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerimize destek verilecek

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Bu yıl kontenjanlarındaki doluluk ve yerleştirme oranları dikkate alınarak vakıf üniversitelerinin öğrenim ücretleri konusunda kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerimize imkanlar ölçüsünde destek verilmesi kararlaştırıldı.
Şafak Mahmutyazıcıoğlu cinayeti davasında ikinci perde: Olay esnasında vurulan şoför konuştu
Gündem

Şafak Mahmutyazıcıoğlu cinayeti davasında ikinci perde: Olay esnasında vurulan şoför konuştu

Bakırköy'de 27 Ocak'ta Beşiktaş'ın eski yöneticisi, sunucu Ece Erken'in eşi avukat Şafak Mahmutyazıcıoğlu'nun öldürülmesine ilişkin davanın ikinci gününde, olay günü Mahmutyazıcıoğlu'nun yanında olan şoförü Murat Bilmez konuştu. Şoför Bilmez, "Olay öncesinde Ece yenge Şafak Ağabeyi aradı. Şafak Ağabey de '10-15 dakikaya kalkarız' demişti. Olay esnasında da Kadir elini Şafak ağabeyinin omzuna attı. Şafak ağabey de küfürlü bir şekilde sanıkları kovdu. Kadir o esnada Şafak ağabeye sıktı" dedi. Duruşmada Celal Mahmutyazıcıoğlu'nun avukatı Murat Akyüzoğlu ise, "Maktul aynı zamanda benim yeğenimdir. Karşı taraf soruşturmanın doğru yürütülmediğini söylüyor. Benim yeğenim yerlerde sürüklenerek katledildi. Bütün dünya bunu izledi" diye konuştu. Mahkeme duruşmayı yarına erteledi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.