Dünya Bu fotoğraf seni kurtaramaz

Bu fotoğraf seni kurtaramaz

Kaşıkçı cinayetinden sonra meşruiyeti sorgulanan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Kabe’yi ziyaret edip fotoğraflar verdi. Ancak Prens’in 600 kişilik koruma ordusuyla gelip Kabe’deki Müslümanların ibadetlerini engellemesi ve Beytullah’ın üstüne çıkması sert tepkilere yol açtı.

M. Şakir Saraç Yeni Şafak
Veliaht Prensin Kabe çatısına çıkması tepki çekti.
Veliaht Prensin Kabe çatısına çıkması tepki çekti.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili yeni bulguların ve soruların artmasının ardından Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’dan dikkat çeken bir hamle geldi. Veliaht Prens, önceki gün beklenmedik bir şekilde Mekke’de Kabe’yi ziyaret etti. Ne var ki bu ziyaret de yeni bir skandala sebep oldu. 600 kişilik koruma ordusu ile Mescid-i Haram’a giren Prens Muhammed’in Kabe ziyareti sırasında çevresinde geniş bir güvenlik çemberi oluşturuldu. Prens Muhammed’in beklenmedik ziyareti sırasında Müslümanlar ibadetlerini yapamadı.

BEYTULLAH’IN ÇATISINA ÇIKTI

  • Mekke’ye gelen Prens Selman, Kabe ve çevresinde devam eden inşaat çalışmalarını denetlemek için Beytullah’ın üstüne çıktı. Bir platform ile Kabe’nin çatısına çıkarak tavaf alanını genişletme çalışmalarını izleyen Selman’a tepki yağdı. Kabe’nin çatısına sadece, Kurban Bayramı arefesinde Kabe’nin örtüsünü değiştirmekle görevli olanlar çıkabiliyor. Kabe’nin anahtarı ise ülkenin güvenilir ailesi Ben-i Şeybe ailesinde bulunuyor.

Veliaht Prens, önce Hacerü’l-esved taşını öptü, ardından kurulan platform ile merdivenlerden Kabe’nin içine girdi.

ANİ ZİYARETİN ANLAMI

Yasalara göre Suudi Arabistan Kralı, “Mekke ve Medine’deki İki Kutsal Caminin Koruyucusu” sıfatını da taşıyor. Babası Kral Selman bin Abdülaziz’den sonra tahta çıkması beklenen Muhammed bin Selman’ın, ani Mekke ziyaretiyle, hem kendisine yönelik Saray içindeki muhalefete hem de İslam ülkelerine mesaj vermek istediği değerlendiriliyor. Prens Muhammed’in Kabe’nin çatısına çıkarak görüntü aldırmasının da “ülkede yönetime hakimim” mesajı vermek amaçlı olduğu belirtiliyor.

  • TEPKİ YAĞDI
  • Veliaht Prensin Kabe çatısına çıkması tepki çekti.
  • Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın katil zanlıları arasında yer alan Selman’ın, kutsal mekanın çatısına çıkmasına sosyal medyadan tepki yağdı. Turki al-Shalhoub adlı kişi Twitter’dan, “Mekke’de olmak elindeki Kaşıkçı’nın kanını temizlemez, işkence ettiğin kadın eylemcileri, hapsettiğin aydınları ve Yemen’de öldürdüğün çocukların suçlarından seni aklamaz” dedi.

ABD'den Yemen kararı
DÜNYA
ABD'den Yemen kararı
Sınır hastanelerinde alarm: Güvenlik üst seviyede
Gündem

Sınır hastanelerinde alarm: Güvenlik üst seviyede

Barış Pınarı Harekatı'nda dün şehit düşen ve yaralanan askerlerimizin hastaneye sevk edilirken çekilen fotoğrafları dün PKK'ya ait haber kaynakları tarafından paylaşıldı. Askerlerimizin rütbelerine dahi yer verilen bilgiler, "Hastane çevrelerinde PKK gözcüleri mi dolaşıyor?" sorusunu da beraberinde getirdi. yenisafak.com'a bilgi veren güvenlik kaynakları, hastanelerdeki tedbirlerin üst seviyeye çıkarıldığını söyledi.
Şentop'tan HDP'li milletvekiline kınama: Bu ülkenin milletvekillerinin ortak menfaat için mücadele etmesi gerekir
Gündem

Şentop'tan HDP'li milletvekiline kınama: Bu ülkenin milletvekillerinin ortak menfaat için mücadele etmesi gerekir

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Belgrad'da gerçekleştirilen Parlamentolar Arası Birlik (PAB) 141. Genel Kurul toplantılarında HDP'li milletvekilinin Fransa öncülüğünde Türkiye'yi kınama amaçlı hazırlanan acil gündem maddesine destek vermesine ilişkin, "HDP'li bir milletvekili Fransa'nın önerisine destek verdi. Türkiye'nin önerisinin de karşısında yer aldı. Bundan büyük bir üzüntü duyduğumu ifade edeyim. Türkiye içerisinde siyasi tartışmaları yapabiliriz. Ama Türkiye'nin dışında bu ülkenin milletvekili, milleti temsil eden milletvekillerinin bu milletin ortak menfaati için milletin ortak kararı için mücadele etmesi gerekir. Malumunuz Anayasa'ya göre milletvekilleri kendisini seçenleri değil milletin tamamını temsil ederler. Bu anlayış ve şuurla hareket etmeleri gerekir. Ben o arkadaşımızı burada kınıyorum." dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 22 Ekim'de Rusya'ya gidecek
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan 22 Ekim'de Rusya'ya gidecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu'na 22 Ekim'de günübirlik ziyaret gerçekleştirecek.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.