Dünya Çinde Monkey B virüsü nedeniyle ilk ölüm gerçekleşti

Çin'de 'Monkey B' virüsü nedeniyle ilk ölüm gerçekleşti

Çin'in başkenti Pekin'de 53 yaşındaki erkek veterinerin 'Monkey B' (BV) virüsü nedeniyle hayatını kaybetmesiyle virüs kaynaklı ilk ölüm gerçekleşti. Hayatını kaybeden veterinerin, mart başında ölmüş iki maymunu inceledikten sonra virüse yakalandığı belirtildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Çinde yeni salgın: Monkey B virüsü nedeniyle ilk ölüm gerçekleşti! Monkey B virüsü nedir? Monkey B virüsünün belirtileri nelerdir?
Arşiv

Pekin’de 53 yaşındaki veteriner, bulantı ve kusma şikayetlerinden 1 ay sonra ateş ve nörolojik semptomlar göstermeye başladı.

China CDC Weekly’nin yaptığı açıklamaya göre, 53 yaşındaki veteriner cerrah, mart başında ölmüş iki maymunu inceledikten sonra BV virüsüne yakalandı.

  • Birkaç farklı hastanede tedavi altına alınan veteriner, 27 Mayıs’ta hayatını kaybetti.

Testler sonucunda sadece BV virüsü pozitif çıktı

Nisan ortalarında bir grup araştırmacı, hastalığı tanımlamak için hastadan omurilik sıvısı, kan, burun sürüntüsü ve plazma dahil birtakım örnekler topladı.

Çin Ulusal Viral Hastalık Kontrol ve Önleme Enstitüsüne gönderilen örneklerde, yapılan RT-PCR testleri sonucunda sadece BV virüsünün pozitif çıktığı bildirildi.

Hayatını kaybeden hastayla yakın temasta olduğu düşünülen tüm yakınlarının testlerinin negatif çıktığı bilgisi paylaşıldı.

Virüsün, veterinerler, hayvan bakım personelleri ve laboratuvar araştırmacıları için tehdit oluşturabileceği ifade edildi.

Çin koronavirüs kısıtlamalarını 2022'nin ortasına kadar uzattı: Sebep yeni varyantlar
DÜNYA
Çin koronavirüs kısıtlamalarını 2022'nin ortasına kadar uzattı: Sebep yeni varyantlar

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.