|

Eastwood'dan Romney'e destek

Amerikalı ünlü aktör ve yönetmen Clint Eastwood, ABD'de Cumhuriyetçilerin Başkan adayı Romney'e destek verdiğini açıkladı.

Aa
00:00 - 31/08/2012 Cuma
Güncelleme: 11:16 - 31/08/2012 Cuma
Yeni Şafak
Eastwood'dan Romney'e destek
Eastwood'dan Romney'e destek

Amerikalı ünlü aktör ve yönetmen Clint Eastwood, Mitt Romney'nin resmen Cumhuriyetçilerin Başkan adayı ilan edildiği parti ulusal kurultayında sürpriz şekilde sahneye çıkarak, Romney'e destek veren bir konuşma yaptı.

Eastwood, 'stand-up şov' tarzında yaptığı 10 dakikalık sunumunda, ABD Başkanı Barack Obama'yı simgeleyen boş bir sandalyeyle hayali sohbet etti.

'Bugün yanımda Sayın Obama var ve kendisine bazı sorular soracağım' diyerek, yanındaki boş sandalyeye dönen Eastwood, 'Sayın Başkan, başkanlık seçimleri için yarışırken verdiğiniz sözlere n'oldu? İnsanlara ne söylüyorsunuz?' diye sordu.

'Hayali Obama'yı' Afganistan, Guantanamo ve işsizlik sorunu gibi konularla alakalı eleştiriler yönelterek sıkıştıran Eastwood, sandalyeyle diyaloğunun bir yerinde, Obama sanki kendisine 'kapa çeneni' demiş gibi yaptı ve 'Ne demek çeneni kapa. Çenemi kapatmayacağım, bu benim sıram' ifadesini kullandı.

Eastwood, hatta bir ara daha da ileri gidip, yine sandalyeye dönerek, 'Ne? Sayın Romney'e ne dememi istiyorsunuz. Bunu ona söyleyemem. Siz kesinlikle delisiniz. (ABD Başkan Yardımcısı Joe) Biden kadar kötü oluyorsunuz' dedi.

Obama ilk seçildiğinde bunu kendisinin de olumlu karşıladığını, 'Bunun büyük bir şey olduğunu düşündüm. Herkes ağlıyordu. Oprah ağlıyordu, ben bile ağlıyordum' sözleriyle esprili biçimde dile getiren Eastwood, 'Ama, bu ülkede 23 milyon işsiz olduğunu öğrendiğimden beri bu kadar çok ağlamadım, çünkü bu bir utanç vesilesi, ulusal bir utanç ve bu yönetim bunu iyileştirmek için yeteri kadarını yapmadı' diye konuştu.

'Eğer birisi işini yapmıyorsa, onun görevine son vermeliyiz' sözleri izleyicilerden yoğun alkış alan Eastwood'ın, bu sözleri söyledikten sonra boğaz kesme işareti yapması dikkati çekti.

Eastwood, Obama'nın avukatlık geçmişine de sataşarak, 'Zaten avukatların ABD Başkanı olması fikrini hiçbir zaman iyi bulmamışımdır' ifadesini kullandı. Eastwood, Romney'nin ise iş dünyası deneyimine atıfta bulunarak, 'Ama belki de şimdi bir işadamının zamanı. Ne dersiniz?' diye sordu.

'Yapılacak çok şey olduğunu düşünüyorum ve bence Sayın Romney ve Sayın (Cumhuriyetçilerin Başkan Yardımcısı adayı Paul) Ryan, işleri düzeltebilecek iki insan' diyen Eastwood, konuşmasını, 1971 yılı yapımı filminde canlandırdığı ünlü 'Dirty Harry' (Kirli Harry) karakterinin 'Devam et! Günümü gün et' repliğini izleyicilere söyleterek bitirdi.
12 yıl önce