Dünya Gözler kilit kadroda

Gözler kilit kadroda

ABD’de rakibi Hillary Clinton’ı hezimete uğratarak ülkenin 45. Başkanı seçilen Donald Trump’ın kabineyi oluşturmak için önünde 70 günü var. 15 üyeli kabinenin yanısıra yönetimdeki üst düzey pozisyonlara hangi isimlerin oturacağı merakla beklenirken Trump’a seçim kampanyasının başından beri destek veren yakın isimlerin kilit kadroyu oluşturacağı öngörülüyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
8 Kasım'da tüm dünyayı şaşkına çevirerek Başkanlık koltuğuna oturan Donald Trump 20 Ocak'a kadar 15 kişilik kabinesini oluşturacak. Kabinede yer alması beklenen isimlerin arasında eski New York Belediye Başkanı Rudy Giuliani, Micheal Fllynn, “hırçın” ve aşırı muhafazakar yönleriyle bilinen Newt Gingrich ve Jeff Sessions gibi isimler var. Trump'ın en ateşli yol arkadaşlarından olan Rudy Giuliani'nin ismi, Adalet Bakanlığı koltuğu için geçiyor. 11 Eylül saldırıları sırasında New York Belediye Başkanı Olan Giuliani ırkçı politikaları nedeniyle kötü bir üne sahip.Belediye Başkanlığı döneminde New York'taki camilerde casusluk programı yürttüğü için suçlanan Giuliani Yahudi toplumunda sadıkbir İsrail destekçisi olarak anılıyor. Son dönemde Demokrat aday Hillary Clinton'ın sağlığıyla ilgili ortaya pek çok iddia atan Giuliani, Trump'ın vergi hukukunu istismar etmesine de “dahiyane” yorumunu yapmıştı. Washington'da Giuliani'nin İç Güvenlik Bakanlığı ya da CIA'in başına getirilebileceği de konuşuluyor.

“Hırçın muhafazakar”

Ulusal Güvenlik Danışmanı için ismi ön plana çıkan Michael Flynn, Barack Obama yönetimini, terör örgütü DAEŞ tehdidi ile mücadele yöntemleri konusunda eleştirmişti. Geçmişte yaptığı bir açıklamada, “Geçtiğimiz on yıl boyunca İslam'la savaştım, İslam, dine dayalı siyasi bir ideoloji “ ifadelerini kullanan Korgeneral rütbesi ile Amerikan Silahlı Kuvvetleri'nden emekli Flynn, Trump'ın kampanyası sürecinde, ordu mensupları ile buluşmalarında önemli rol üstlenmişti. Amerika'nın bir numaralı diplomasi koltuğu için ismi geçen Newt Gingrich, Washington çevrelerinde “hırçın” bir muhafazakar olarak tanınıyor. Dışişleri Bakanlığı için düşünülen isimlerden biri olan Gingrich, Fransa'nın Nice kentinde meydana gelen terör saldırısının ardından ABD'deki tüm Müslümanların kontrolden geçirilmesini, camilerin de takip altına alınmasını talep etmişti.

Kelly Ayotte-Michael Flynn


İki isim yarışıyor


2003 yılında başlayan Irak Savaşı'na destek verdiği bilinen ve aşırı muhafazakar yönüyle ön plana çıkan Alabama Senatörü Jeff Sessions ile senatör Kelly Ayotte de Savunma Bakanı olarak düşünülen isimlerden. 69 yaşındaki Sessions'ın Trump'ın aksine 2003 yılında başlayan Irak Savaşı'na destek verdiği biliniyor. Kelly Ayotte ise daha önce FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in yaptığı 43 bin dolar tutarındaki bağışı iade etmişti. Donald Trump'ın Özel Kalem Müdürlüğü için en büyük aday, henüz 44 yaşında olan Reince Priebus. Priebus'un, Temsilciler Meclisi'ndeki önemli pozisyonlarla yakın ilişkilerinin bulunmasının, Trump'ın yasama ile ilgili hamleleri için köprü görevi görebileceği konuşuluyor. Cumhuriyetçi Parti içerisinde önemli bir isim olmayan Priebus son dönemde Trump'ın seçim kampanyasını yürüten en önemli isimler arasında yer alıyordu. Cumhuriyetçi Parti'den başkan adaylığı başarısızlığa uğrayınca, Trump'ı destekleyen New Jersey Valisi Chris Christie'nin ismi de Ticaret Bakanlığı başta olmak üzere bir çok önemli pozisyon için geçiyor.

Wall Street'ten bakanlığa

Seçim öncesi son haftalarda Donald Trump'ın en önemli yardımcılarından biri olan Kellyanne Conway'in ismi Beyaz Saray'da basın sözcüsü olarak geçiyor. Cumhuriyetçi Başkan Trump'ı Hazine Bakanlığ için işaret ettiği Steven Mnuchin ise ABD ekonomisinin kalbi olan Wall Street'te tanınan bir isim.

Protestolar büyüyecek

ABD'nin birçok kentinde gösteri düzenleyen Trump karşıtlarının daha büyük çaplı eylemler hazırlığında olduğu belirtiliyor. Trump'ın Barack Obama'dan görevi devralacağı 20 Ocak'ta Washington'da büyük bir gösteri planlayan Trump karşıtları, “Wall Street'i İşgal Et” protestolarından daha geniş çaplı gösteriler yapmayı hedefliyor. Trump karşıtlarını sokağa çağıran gruplar arasında, Demokrat aday Hillary Clinton'ın destekçisi George Soros'un kaynak sağladığı gruplar da bulunuyor Öte yandan ABD'nin Oregon eyaletinin başkenti Portland'daki gösteriler sırasında bir kişinin vurulduğu bildirildi. Portland polisinin Twitter'dan, protestocuların Morrison Köprüsü'nü geçtiği sırada bir kişinin vurulduğunu duyurdu. Portland'daki gösterilerde önceki gün de olay çıkmıştı. Göstericiler bazı dükkanların ve araçların camlarını kırmıştı.

Dışişleri Bakanlığı, ABD’deki protesto gösterileri nedeniyle ülkede bulunan veya buraya seyahat etmeyi düşünen Türk vatandaşlarına tedbirli olmaları çağrısı yaptı.


CEO'lara üst düzey görev


Trump, Ticaret Bakanı olarak iş dünyasından bir ismi atamak istiyor. Trump'ın danışmanları arasındaki milyarder Wilbur Ross'un bu makama en uygun isim olarak düşünüldüğü konuşuluyor. Trump'ın Çalışma Bakanlığı'nın başına getirmek için CEO olarak çalışmış bir isim aradığı belirtiliyor. Adı en sık geçen kişi ise Eşit İş Fırsatı Komisyonunun 2010'dan beri üyesi olan Victoria Lipnic. Enerji Bakanlığı içini de en güçlü adayın Continental Resources şirketini CEO'su Harold Hamm'ın olduğu belirtiliyor. Oklahomalı bir milyarder olan Hamm, Trump'ın çok eski bir arkadaşı ve enerji politikaları konusunda Trump'ın üzerinde yönlendirici etkiye sahip. Trump'ın kabinesinde en düşük öneme sahip olan bakanlığın Eğitim Bakanlığı olduğu ABD'de basınında yazılıyor. Bu koltuk için Ben Carson ile Bush yönetimine de danışmanlık yapan William Evers'ın isimleri geçiyor.Başkan TEKNOFEST'te

Başkan TEKNOFEST'te

F-16'ların eşlik ettiği Erdoğan festivale pilot tulumuyla geldi.
Son gün 1 Ekim

Son gün 1 Ekim

​Kamuya borcu olanlar için taksit uyarısı geldi.
Devlet deyince yemediği küfür kalmadı

Devlet deyince yemediği küfür kalmadı

​Yardım eli olarak devleti gösteren Haluk Levent sosyal medyada adeta linç edildi
Gollere sevinmek yok

Gollere sevinmek yok

​Golleri iptal edilen Bursaspor'dan ilginç karar.
Trump'ın sonuSaddam gibi olacak

Trump'ın sonuSaddam gibi olacak

Ruhani: İran, ABD'yi kızdıran füzelerinden vazgeçmeyecek.
Görürsenizşikayet edin çağrısı

Görürsenizşikayet edin çağrısı

Dövizdeki dalgalanma fırsatçıları harekete geçirdi.
ABD'li efendiler sorumlu

ABD'li efendiler sorumlu

​​Askeri törene yapılan saldırı sonrası flaş açıklama.
'ABD fazla ileri gitti'

'ABD fazla ileri gitti'

ABD'yi ahlaklı olmaya davet etmek işe yaramaz. Kimi düşman göreceğine kendisi karar veriyor.
Mali şubeden büyük operasyon

Mali şubeden büyük operasyon

5 ilde 3 milyar liralık 'naylon' operasyonu.
Aklınızı başınıza alın

Aklınızı başınıza alın

Bahçeli: Türkiye'yi bir katille masaya oturtmak kesinlikle gafilliktir.
Bir trafikmagandası klasiği

Bir trafikmagandası klasiği

Ego tatmini için diğer insanların hayatı nasıl yok sayılırın videosu.
Yapımınıbakanlık üstlendi

Yapımınıbakanlık üstlendi

​İstanbul'daki iki metro hattı için önemli karar.
7 gün sonraacı haber geldi

7 gün sonraacı haber geldi

​Kars'ta kaybolan Sedanur'un cansız bedeni bulundu!
İngiliz basını:May rezil oldu

İngiliz basını:May rezil oldu

​İngiltere Başbakanı'nın AB zirvesindeki görüntüsü çok konuşuldu.
Tek fiyat geliyor

Tek fiyat geliyor

Gayrimenkullere yönelik beklenen adım atılıyor.
Ayıp diye bir şey var

Ayıp diye bir şey var

Cuma vakti Kapalıçarşı'ya gitti 'dükkanlar kapalı, kriz büyük' dedi.
Kanser hastalarıiçin çektiler

Kanser hastalarıiçin çektiler

THY Pilotlarının objektifinden kanser hastaları için sanal gökyüzü.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.