Dünya İşgalci İsrail güçleri camii avlusunda Filistinlilere saldırdı

İşgalci İsrail güçleri camii avlusunda Filistinlilere saldırdı

Filistinliler, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog'un Yahudilerin Işık Bayramı'nı kutlamak için işgal altındaki Batı Şeria'nın El Halil kentindeki Harem-i İbrahim Camisi'ne bugün yapması beklenen ziyarete karşı protesto düzenledi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
İşgalci İsrail güçleri camii avlusunda Filistinlilere saldırdı
Harem-i İbrahim Camii

İşgalci İsrail güçleri, işgali altındaki Batı Şeria'nın El Halil kentinde bulunan Müslümanların en önemli 4'üncü camisi sayılan Harem-i İbrahim Camii avlusu ve çevresinde bulunan Filistinlilere saldırdı.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, onlarca Filistinli öğle namazının ardından, işgalci İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog'un bugün, Yahudilerin Işık Bayramı'nı kutlamak için işgal altındaki Batı Şeria'nın El Halil kentindeki Harem-i İbrahim Camisi'ne ziyaret planına karşı Filistin bayraklarını taşıyarak protesto etti.

İşgalci İsrail güçleri cami avlusu ve çevresinde protesto düzenleyen Filistinlilere müdahalede bulunarak bir kişiyi gözaltına aldı.

Filistin Vakıflar ve Din İşleri Bakanlığına bağlı El-Halil İslami Vakıflar İdaresi Müdürü Cemal Ebu Arram, "Herzog'un bugün Harem-i İbrahim Camisi'ne gelmesi, Yerleşimcilerin Filistinlileri öldürmeleri için yeşil ışık yakma kapsamında geliyor." dedi.

Ziyaretin ayrıca işgalci İsrail yerleşimini genişletme ve Harem-i İbrahim'in kutsallığını çiğnenme anlamı taşıdığını ifade eden Ebu Arram, Harem-i İbrahim'in giderek Yahudileştirilmeye çalışıldığını belirtti.

İşgalci İsrail'in ihlallerini durdurmak için uluslararası müdahale çağrısında bulunan Ebu Aram, söz konusu ziyaretin "tehlikeli sonuçları" olacağını vurguladı.

İsrail basınında, Cumhurbaşkanı Herzog'un 28 Kasım Pazar günü, Yahudilerin "Işık Bayramı" kutlamalarına katılmak için El Halil'deki Harem-i İbrahim Camisi'ni ziyaret etmeyi planladığına yönelik haberler yer almıştı.

İsrail'in 1967'den beri işgal altında tuttuğu Batı Şeria'nın El Halil kentinde bulunan cami, 25 Şubat 1994'te sabah namazını kılan Müslümanların üzerine ateş açan Baruch Goldstein adlı Yahudi fanatiğin eyleminden sonra kapatılmış ve yeniden açıldığında ise yarısından fazlası Yahudilere tahsis edilmiş şekilde ikiye bölünmüştü.

Tarihe "El Halil Camii (Harem-i İbrahim) Katliamı" olarak geçen saldırıda 29 Filistinli hayatını kaybetmiş, 150'den fazla kişi yaralanmıştı.

İsrail basınından kan donduran iddia: 13 katlı binayı bile bile vurdu
DÜNYA
İsrail basınından kan donduran iddia: 13 katlı binayı bile bile vurdu

İsrail hapishanesinden kaçtıktan sonra yakalanan dört Filistinli mahkemeye çıkarıldı
DÜNYA
İsrail hapishanesinden kaçtıktan sonra yakalanan dört Filistinli mahkemeye çıkarıldı

İşgalci İsrail yine gerçek mermiyle saldırdı: Bir Filistinli hayatını kaybetti
DÜNYA
İşgalci İsrail yine gerçek mermiyle saldırdı: Bir Filistinli hayatını kaybetti

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.