|

Katalonya'nın bağımsızlık hayalleri suya düştü

İspanya'da Anayasa Mahkemesi, hükümetin Katalonya'da yapılması planlanan bağımsızlık referandumuna itirazını kabul etti, planlanan referandum askıya alındı. Katalonya Başkanı Artur Mas ise, referandum sonucunun İspanyol hükümetini korkuttuğunu bu sebeple engellenmeye çalışıldığını söyledi.

Aa
00:00 - 30/09/2014 Salı
Güncelleme: 10:45 - 30/09/2014 Salı
Yeni Şafak
Katalonya'nın bağımsızlık hayalleri suya düştü
Katalonya'nın bağımsızlık hayalleri suya düştü

Anayasa Mahkemesi, hükümetin dün yaptığı itiraz başvurusunu, akşam saatlerinde olağanüstü toplanarak ele aldı. Mahkeme, bir saat süren toplantıda itirazı kabul ederek 9 Kasım'da düzenlenmesi planlanan referandumu oybirliğiyle askıya aldı.

Bundan sonraki süreçte taraflara (İspanyol hükümeti ve Katalonya özerk yönetim hükümeti) 20 gün içinde gerekli itirazlarını yapma ve yasal gerekçelerini sunma zamanı verilirken, Anayasa Mahkemesi'nin itirazlarla ilgili nihai kararını 5 ayda açıklaması gerekiyor.

Katalonya başkanı Artur Mas tarafından 26 Eylül Cuma günü imzalanan, 9 Kasım'daki referandum ilanıyla ilgili karar sadece 50 saat yürürlükte kalmış oldu.

Anayasa Mahkemesi'nin kararından sonra gazetecilere değerlendirmede bulunan Mas, "Referandumun sonucu onları korkutuyor. İspanyol hükümeti ne soru sormamıza olanak sağlıyor ne de sormak istiyor. Bir hukuk devletinde ve demokraside korku vermesi gereken şey cevap alamamaktır" ifadesini kullandı.

Bu arada, Katalonya'da bağımsızlık yanlısı bazı küçük gruplar meydanlara çıkarak Anayasa Mahkemesi'nin kararını protesto etti.

ANC ve Omnium gibi Katalonya'nın bağımsızlığını ve referandumu savunan sivil toplum kuruluşları da Katalanları bugün yerel saatle 19.00'da (TSİ 20.00) gösteri yapmaya çağırdı.

10 yıl önce