|

Köstebek 3

Wikileaks''e belge sızdıran asker Bradley Manning ve CIA çalışanı Edward Snowden''ın ardından ABD, 3. köstebek skandalıyla çalkalanıyor. Emekli Orgeneral James Cartwright, 2010''da İran''a yapılan siber saldırı bilgilerini sızdırmakla suçlandı.

.
00:00 - 29/06/2013 Cumartesi
Güncelleme: 21:42 - 28/06/2013 Cuma
Yeni Şafak
Köstebek 3
Köstebek 3

ABD'li emekli Orgeneral James Cartwrigh, İran'ın nükleer tesislerine 2010 yılında 'Stuxnet' virüsüyle yapılan saldırının detaylarını sızdırmakla suçlanıyor. Emekli olmadan önce ABD ordusunda iki numaralı isim olarak görev yapan, 'Hoss' lakaplı Orgeneral Cartwright, tıpkı Wikileaks'e tarihi Irak belgelerini sızdıran ve hala yargılanan asker Bradley Manning ve CIA çalışanı Edward Snowden gibi gizli belgeleri sızdırarak, devletin güvenliğini tehlikeye atmakla suçlanıyor. Bush ve Obama dönemlerinde 2007-2011 yılları arasında ABD Genelkurmay İkinci Başkanı olarak görev yapan Cartwright geçtiğimiz Temmuz ayında, Amerikan New York Times gazetesine, 2010 yılında İran'ın nükleer tesislerine bilgisayar virüsü 'Stuxnet'le gerçekleştirilen saldırının detaylarını sızdırmakla itham edildi.

İSRAİL YARDIM ETTİ

Bugünlerde dinleme skandalının merkezinde olan ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'in 'Stuxnet' bilgisayar virüsünü İsrail istihbaratıyla birlikte geliştirdiği iddia ediliyor. Cartwright hakkında soruşturma emrinin ABD Adalet Bakanı Eric Holder tarafından verildiği belirtiliyor. ABD Adalet Bakanı Holder, Cartwright'la ilgili soruşturmanın Maryland savcısı Rod J. Rosenstein tarafından yürütüldüğünü açıkladı. Emeklilik sonrası Obama'nın güvenlik politikalarını defalarca sert bir şekilde eleştiren Orgeneral Cartwright, El Kaide'ye karşı insansız hava araçlarıyla yürütülen savaşa da karşı olduğunu açıklamıştı. Cartwright, geçtiğimiz yıl New York Times gazetesine yaptığı açıklamada, ABD eski Başkanı George Bush döneminde, 'Olympic Games' kod adıyla siber bir operasyon geliştirdiklerini ve daha sonra bu operasyonu yönettiğini söylemişti.

Victor'a karşı Snowden

Rusya ile ABD arasında 'Snowden krizi' devam ediyor. ABD'nin iade talebine rağmen Snowden'ın Moskova havalimanında barındığı öne sürülüyor. ABD Başkanı Barack Obama'nın ise geçtiğimiz gün '29 yaşındaki bir genç (Snowden) için F-16 kaldıracak değilim' şeklindeki sözleri akıllara ABD'nin Rusya ile farklı bir pazarlık içinde olduğu ihtimalini getirdi. Sovyet döneminden itibaren dünyanın en büyük silah tüccarlarından biri olarak bililenen, 'savaş lordu' lakaplı Rus kökenli Victor Bout, son olaral New York'ta yargılanmaya başlanmıştı. Moskova'nın Bout'a karşılık Snowden'ı verme konusunda Washington ile pazarlık yaptığı öne sürülüyor.


11 yıl önce