Dünya Putinsiz Rusya çığlığı

Putin'siz Rusya çığlığı

Abone Ol Google News
Moskova Yeni Şafak
Putinsiz Rusya çığlığı
Putin'siz Rusya çığlığı

Duma seçimlerinde Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in partisi Birleşik Rusya'nın birinci gelmesinden sonra muhalefet parti taraftarı 5 bin kişi başkent Moskova'da meydanlara indi. Polis, çatışmaların yaşandığı gösteride 300'den fazla kişiyi gözaltına aldı. Yağmura rağmen sokak lambalarına çıkan, yolları trafiğe kapatan protestocular, “Yeni seçimler istiyoruz”, “Putin'siz Rusya”, “Devrim” ve “Utanç” sloganları attı. Protestoculara, muhalif liderlerden Boris Nemtsova ve Ilya Yaşin ile yolsuzluk karşıtı aktivist Viktor Şenderoviç de destek verdi. Aldığı oyları yeterli bulan Putin ise, hükümette değişiklik yapılmasına ihtiyaç olduğunu ve bu değişikliğin de gelecek yıl Mart ayındaki devlet başkanlığı seçiminden sonra olacağını söyledi. Putin'in partisi Birleşik Rusya, son seçimlerde 77 koltuk kaybetti.

ABD'DEN HiLE TEPKiSi

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Rusya'daki seçimlerin hileli olduğunu söyleyerek, seçimleri eleştirdi. Clinton, Rus seçmenlerin seçim yolsuzluğu konusunda geniş bir soruşturmayı hak ettiğini söyledi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.