|

Rasmussen'in yardımcısı Türkiye'den

Danimarka'nın Ankara Büyükelçisi Jesper Vahr, NATO'nun yeni Genel Sekreteri ve Danimarka'nın eski Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'in Özel Kalem Müdürlüğü görevine getirildi. Büyükelçi Vahr, yeni görevini, Rasmussen'in de resmen göreve başlayacağı 1 Ağustos'ta üstlenecek.

00:00 - 30/04/2009 Perşembe
Güncelleme: 19:04 - 30/04/2009 Perşembe
Yeni Şafak
Rasmussen'in yardımcısı Türkiye'den
Rasmussen'in yardımcısı Türkiye'den

Vahr'ın yeni görevi Rasmussen'in bürosundan yapılan açıklamada duyurularak, "Sayın Rasmussen, Jesper Vahr'ı engin bilgisi ve NATO örgütü içinde daha önce üstlenmiş olduğu görevler sırasında edinmiş olduğu zengin deneyimi nedeniyle bu göreve atadığını söylemiştir" denildi.


Rasmussen'in ayrıca, Vahr'ın halen NATO Genel Sekreterliği görevini sürdüren Jaap de Hoop Scheffer ile NATO Merkezinin yeniden yapılandırılmasında yakın olarak çalıştığını söylediği ve "Bu çalışmayı sürdürme arzusundayım. Jesper Vahr'ın gerek üye ülkelerle, gerekse de genel merkez çalışanlarıyla verimli bir işbirliği yaratacağına ve aynı zamanda da NATO'da süren yenilenme ve gelişmeyi sağlayacağına inanıyorum" dediği kaydedildi.


Açıklamaya göre Rasmussen, uluslararası savunma ve güvenlik politikaları konusundaki üstün bilgisiyle Büyükeçi Vahr'ın, günümüzde karşılaşılan tehditlere cevap verebilmek için sürdürülen ittifakın geliştirilmesinde gerçek bir değer olacağını da söyledi.


Büyükelçi Vahr, 2005-2006 yılları arasında NATO Genel Sekreteri de Hoop Scheffer tarafından oluşturulan Reform Grubunun sorumluluğunu Genel Sekreter Yardımcısı düzeyinde üstlenmişti. Reform Grubu, Brüksel'deki NATO Merkezinde çalışma süreçleri üzerinde geniş kapsamlı araştırma ve incelemelerde bulunuyor.


Büyükelçi Vahr, NATO konularıyla, Danimarka Dışişleri Bakanlığı Güvenlik Politikaları Daire Başkanlığı yaptığı dönemde de (2003-2005 ve 2006-2007) ilgilenmiş, 1999-2003 yılları arasında da NATO'daki Danimarkalı Daimi Temsilci Yardımcısı görevini üstlenmişti.


Büyükelçi Vahr, Özel Kalem Müdürlüğü görevine Anders Fogh Rasmussen'in NATO Genel Sekreterliğini üstleneceği 1 Ağustos 2009 tarihinde başlayacak. Vahr'ın 1 Ağustosa kadar Ankara'daki büyükelçilik görevini sürdürmesi bekleniyor.


Büyükelçi Vahr, 10 Ekim 2007'de güven mektubunu sunarak Ankara'daki görevine resmen başlamıştı.


15 yıl önce