Dünya Azerbaycan ordusu 28 yıldır işgal edilen Laçına girdi

Son dakika haberleri: Azerbaycan ordusu 28 yıldır işgal altında bulunan Laçın'a girdi

Azerbaycan ordusu 28 yıldır işgal edilen Laçın'a girdi

Azerbaycan ordusunun 28 yıldır Ermenistan'ın işgali altında bulunan Laçın iline girdiği bildirildi. Ermenistan sınırında bulunan Laçın, Dağlık Karabağ ile Ermenistan arasında tek yol olan ve "Laçın koridoru" diye isimlendirilen yolun stratejik önemi dolayısıyla 1990'lı yıllardaki savaşta Ermeni güçlerin ilk hedeflerinden biri olmuş ve 18 Mayıs 1992'de işgal edilmişti.

Haber Merkezi AA
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Azerbaycan ile Ermenistan arasında Rusya'nın ara buluculuğunda imzalanan ateşkes anlaşması gereği, Azerbaycan ordusunun Laçın'a girdiği duyuruldu.

Ermenistan sınırında bulunan Laçın, Dağlık Karabağ ile Ermenistan arasında tek yol olan ve "Laçın koridoru" diye isimlendirilen yolun stratejik önemi dolayısıyla 1990'lı yıllardaki savaşta Ermeni güçlerin ilk hedeflerinden biri olmuş ve 18 Mayıs 1992'de işgal edilmişti.

Kelbecer'e Azerbaycan bayrağını çeken askerler: Selam olsun Oğuz eline
OYNAT 00:26
Kelbecer'e Azerbaycan bayrağını çeken askerler: Selam olsun Oğuz eline
Azerbaycan askerleri 27 yıl sonra Kelbecer'e şanlı bayrağı dikerken Oğuz eline selam gönderdi.


Azerbaycan ordusunun 27 Eylül'de başlattığı operasyonda, 5 kent merkezi, 4 kasaba ve 286 köyün kurtarılması üzerine Ermenistan yenilgiyi kabul etmiş, işgal altındaki Ağdam, Laçın ve Kelbecer illerini de boşaltacağını taahhüt eden anlaşmaya imza atmıştı.

Ermenistan ordusu 20 Kasım'da Ağdam'dan, 25 Kasım'da da Kelbecer'den çekilmişti.

Azerbaycanlı askerlerden Samaya neneye Ağdam sürprizi
OYNAT 04:01
Azerbaycanlı askerlerden Samaya neneye Ağdam sürprizi
Azerbaycan'da üslubuyla geniş kitleler tarafından sevilen 'Samaya nene' adlı yaşlı kadın, her seferinde kendisine erzak getiren askerlerin Ağdam sürprizi karşısında duygu dolu anlar yaşadı. 27 yıl sonra doğduğu topraklara, Ağdam'a götürülen Samaya nene 'Kabrim bu topraklarda olacak. Sizlere çok teşekkür ederim. Gözümüz aydın olsun' ifadelerini kullandı.


Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.