Dünya Ukraynadan Rus vatandaşlarına yasak

Ukrayna'dan Rus vatandaşlarına yasak

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, Kerç boğazındaki gerginliğin ardından 16-60 yaş arasındaki Rus erkeklerin Ukrayna'ya girişine kısıtlama kararı aldıklarını söyledi. Bu yasağın sebebi, Rusların Ukrayna içinde birlik kurmalarına engel olmak.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
​Son Dakika: Ukrayna Rus vatandaşlarının girişini yasakladı
Arşiv

Ukrayna, Rus vatandaşlarının ülkeye girişini yasakladığını duyurdu.

Kerç boğazında sınır ihlali yapan Ukrayna gemilerinin Rusya tarafından alıkonulmasının ardından ülkede sıkıyönetim kararı alan Kiev'den bir hamle daha geldi.

Poroşenko, 16-60 yaş arasındaki Rus erkeklerin Ukrayna'ya girişine kısıtlama getirildiğini belirtti.

Ukrayna'nın ulusal güvenlik becerilerini arttırmaya yönelik bir toplantıda konuşan Poroşenko "Ukrayna'da kayıt için gerekenleri arttırmak istiyorum, özellikle de sıkıyönetimin uygulandığı bölgelerde" dedi.

Poroşenko, kısıtlamayı Twitter hesabından da duyurdu ve bu kararın amacının 'Rusya'nın Ukrayna topraklarında özel birlikler kurmasını' önlemek olduğunu belirtti.

Tsygykal, "Bugün yabancıların, özellikle 16-60 yaş arası Rusya Federasyonu erkek vatandaşlarının ülkeye girişine sınırlama getirildi" dedi.Ukrayna, Rus savaş gemilerinin geçtiğimiz Pazar günü Azov Denizi’nde iki Ukrayna gemisine ateş ederek mürettebatını göz altına almasının ardından, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme korkusuyla sıkı yönetim ilan etti.

  • Rus savaş gemileri, Kırım açıklarında Rusya kara sularını ihlal ettiği iddiasıyla Ukrayna donanmasına ateş açmıştı. Ukrayna ordusundan 1 asker hayatını kaybetmiş, 24 Ukraynalı denizci ise gözaltına alınmıştı. Rus ordusunun Ukrayna'ya ait savaş botlarına el koyduğu ve bazı askerleri esir aldığı belirtildi. Ukrayna Deniz Kuvvetleri, 3 savaş gemisine Rus ordusunca el konulduğu bilgisini doğruladı. Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, askeri kabineyi acil toplantıya çağırdı. Ayrıca Rusya, Azak Denizi’nde Ukrayna ile yaşanan gerginliğin ardından BM Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı. Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Azak Denizi’nde Ukrayna savaş gemilerini durdurmak için silah kullanıldığını doğruladı.

Karadeniz'de sıcak dakikalar: Ukrayna-Rus savaş gemileri çatıştı
DÜNYA
Karadeniz'de sıcak dakikalar: Ukrayna-Rus savaş gemileri çatıştı

Karadeniz'de sıcak dakikalar
OYNAT 01:13
Karadeniz'de sıcak dakikalar
Rus savaş gemileri ile Ukrayna donanması arasında öğlen saatlerinde başlayan gerginlik böyle görüntülendi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.