|

'Vefa Cuması'

Irak'ın birçok şehrinde Cuma namazının ardından "Felluce Şehitlerine Vefa Cuması" adı altında gösteriler düzenleniyor.

Aa
00:00 - 1/02/2013 Cuma
Güncelleme: 13:54 - 1/02/2013 Cuma
Yeni Şafak
'Vefa Cuması'
'Vefa Cuması'

Ramadi, Felluce, Samarra, Musul gibi birçok şehirde yüzbinlerce Iraklı "Felluce Şehitlerine Vefa" adı altında düzenlenen Cuma gösterilerine katılmak için cuma namazının kılınacağı meydanlara akın etti. Eylem ve gösterilerin yapıldığı meydanlara akın eden Iraklıların, cuma namazından sonra yapılacak gösterilerde haklarını talep edeceği bildirildi.

Protestocuların, Maliki hükümetini protesto etmek için Cuma namazının kılınacağı yerlerde toplanmaya çalışmasını güvenlik güçleri engellemeye uğraştı.

Orduya ve İçişleri bakanlıklarına bağlı özel kuvvetler, Irak'ın başkenti Bağdat'taki Sünni çoğunluğa sahip Azamiye, Gazaliye ve Seydiye semtlerini kuşatarak bu semtlere girişleri engellediği bildirildi. 

Bağdat'ın kuzeyindeki Tarmiye bölgesinde ise güvenlik güçlerinin camilerin çevresine konuşlandığı ve Cuma namazının topluca kılınmasını engellemeye çalıştığı öğrenildi.

Musul'da Dicle nehri üzerindeki köprülerde orduya bağlı kontrol noktalarında cuma gösterilerine gitmeye çalışan birkaç kişinin darp edildiği iddia edildi.

Bağdat'ın kuzey doğusundaki Diyale iline bağlı Celavla şehrine gösterilere gitmeye çalışan ve 400 kişiden oluşan bir grubun ise güvenlik güçleri tarafından geri çevrildiği ifade edildi.


11 yıl önce