|

Zika virüsü Almanya'ya sıçradı

Brezilyada ortaya çıkan ve dünyaya yayılmaya başlayan Zika virüsü, Almanyayı da alarma geçirdi. Federal Sağlık Bakanlığının verilerine göre, Almanyada geçtiğimiz Ekim ayından bu Zika virüslü 5 vaka tespit edildi.

Yeni Şafak
14:23 - 30/01/2016 Cumartesi
Güncelleme: 12:33 - 30/01/2016 Cumartesi
DHA

Federal Sağlık Bakanlığının verilerine göre, Almanyada geçtiğimiz Ekim ayından bu Zika virüslü 5 vaka tespit edildi. Hastalığın hangi şehirlerde görüldüğü konusunda ayrıntı verilmedi.Uzmanlar, şu ana kadar ortaya çıkan Zika virüsü olaylarının seyahat edenler tarafından Almanya'ya taşındığına dikkat çekerken, hastalığın yayılmasına neden olan Sarı humma sivrisinek türlerinin Almanyada görülmediğine vurgu yapıyor. Hastalığı yaydığı belirtilen bir diğer sivrisinek türü olan Asya kaplan sivrisineğinin ise, sadece Almanyanın güneyinde belirli noktalarda ve çok ender olarak görüldüğü için şu aşamada Zika virüsünün Almanyada yayılma riskinin olmadığına vurgu yapılıyor.


Ancak yıllar içerisinde Asya kaplan sivrisineğinin Almanyada da yayılması durumunda hastalığın Almanya için de tehlike oluşturma riskinin bulunduğu hatırlatılıyor.Özellikle hamile kadınlar açısından risk oluşturan Zika virüsü, gebelik döneminde bebeğin beyin gelişimi yavaşlatarak, doğan bebeklerin başlarının normalden küçük olmasına yol açabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Amerika kıtasında bu yıl içerisinde 3-4 milyon kişinin Zika virüsüne yakalanabileceği uyarısında bulunmuştu.

#Zika virüsü
#Almanya
8 yıl önce