Ekonomi 12 yaşına geldik bir yasamız olsun

12 yaşına geldik bir yasamız olsun

Bütün dünyanın gündeminde olan trans yağların elimine edilmesi konusunda Türkiye, dünyaya örnek oldu. Margarin sanayicilerinin 12 yıl önce gönüllü uygulamasıyla başlattığı mücadele başarılı sonuçlar verdi. Trans yağ oranını yüzde 1’in altına indiren margarin üreticileri bu başarılarına karşılık, konuyla ilgili yasal düzenlemenin olmamasını büyük bir eksiklik olarak görüyor.

İbrahim Acar Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Türk margarin sektörü tüm dünyanın gündeminde olan trans yağların elimine edilmesi konusunda dünyaya örnek oldu. Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği (MÜMSAD) liderliğinde 12 yıl önce gönüllü uygulamasıyla başlatılan mücadele başarılı sonuçlar verdi.

2007 yılından bu yana doğmuş yağ oranını yüzde 1’in altına indiren MÜMSAD üyesi margarin üreticilerinin bu başarısı, Türkiye’yi dünyada bu alanda en iyi iki ülkeden birisi yaptı.

Konunun detaylarını MÜMSAD Başkanı Metin Yurdagül ve MÜMSAD Genel Koordinatörü Ebru Akdağ ile bir araya geldiğimiz sohbet toplantısında konuştuk. Derneğin Kurucu Başkanı Metin Yurdagül, “Yönetmeliğimiz. Bakanlık gerekli incelemeleri yaptı ve yüzde 1’in altında olduğumuzu gördü ve ‘Trans yağ yoktur’ logosunu kullanıyoruz ama bu konuda bir yasanın olmaması büyük bir eksiklik” diyor.

  • Metin Yurdagül
  • Ebru Akdağ

“TRANS YAĞ YOKTUR” SEVİYESİNİN DE ALTINDA

“Trans yağ yoktur” logosunun 2008 yılından bu yana MÜMSAD’a tescilli olduğunu söyleyen MÜMSAD Genel Koordinatörü Ebru Akdağ, 2007’den bu yana raflarda bulunan üye firmaların margarinlerinin trans yağsız olduğunu belirtti. Ebru Akdağ, son analizde ortaya çıkan %0,18-0,76 oranının bilim dünyası tarafından “trans yağ yoktur” kabul edilen yüzde 1 seviyesinin de altında olduğuna dikkat çekti.

12 YILDIR BUNU BAŞARMIŞIZ

Türkiye’nin dünyada ilk trans yağsız margarin üreten ülkelerden biri olduğunu ifade eden Akdağ, “Dernek üyesi firmalarımızla birlikte trans yağın elimine edilmesi konusunda ülkemizde herhangi bir regülasyon olmadan, gönüllü olarak 2006 yılı sonunda dönüşümü tamamladık. Yani üreticiler eski kısmi hidrojenasyon yöntemini bırakarak, dünyada ilk trans yağsız margarin üretimini gerçekleştiren ülkeler arasına girdi. Böylelikle 2007 yılında Türkiye’de margarinlerde trans yağsız dönem başlamış oldu” dedi.

OTO KONTROLLE GELEN BAŞARI

Akdağ, bu konuda farkındalık oluşturarak tüketicilerin doğru tercihleri yapabilmesini sağlamak için Tarım ve Ormancılık Bakanlığımızın izniyle, yüzde 1’in altında trans yağ içeren ürünlere “trans yağ yoktur” logosu konulmaya başlandığına dile getirdi. Akdağ, “Trans yağ yoktur logosunun sorumluluğunu taşıdıkları için farklı dönemlerde akredite üniversite laboratuvarlarında margarinlerde trans yağ analizi yaptırdıklarını belirten Akdağ; ‘‘Oto Kontrol Projesi kapsamında raflardan topladığımız gerek üyelerimizin gerekse üye olmayan firmaların ürettiği margarinleri analiz ettiriyoruz. 2007’de Ege Üniversitesi’nde başladığımız bu proje kapsamında bu yana hiçbir örnekte %1’in üzerinde trans yağ bulunmadı. 28 Ağustos 2019 tarihli son raporun sonuçları da margarinlerde trans yağ olmadığını bir kez daha kanıtlıyor” diye konuştu.

  • Trans yağda Türkiye dünyaya örnek oldu
  • Geçtiğimiz yıl gıdalarda bulunan trans yağın 2023 yılına kadar kaldırılması için dünya çapında bir seferberlik başlatan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) hazırladığı raporda, bu konuda en büyük gelişmeyi Türkiye’den beklediğini duyurdu. Tarım ve Orman Bakanlığınca hazırlanan ve Türkiye’de 2020 yılından itibaren geçerli olacak yeni mevzuata göre de ülkemizde gıdalarda trans yağ için, AB ülkelerinde olduğu gibi, yüzde 2 limiti belirlendi. Türkiye, trans yağların elimine edilmesinde ABD’den 11, Kanada’dan 13, AB’den 14 yıl ileride bulunuyor.
  • Son tahlilin sonucu %0,18-0,76 arası
  • MÜMSAD, gerek üyelerinin gerekse üyesi olmayan firmaların margarinlerini farklı zamanlarda raflardan toplayarak akredite üniversite laboratuvarlarında kontrol ettiriyor. Piyasadaki mutfak margarinlerinin yüzde 95’ini üreten sanayicilerin üye olduğu MÜMSAD’ın doymuş yağ konusundaki başarısı, son olarak Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Laboratuvarı’nda yapılan analizle tescillendi. Piyasadan rastgele toplanan 24 farklı marka margarinde trans yağ seviyesi bilimsel olarak yok kabul edilen yüzde 1 limitinin de altında (%0,18-0,76) çıktı.

2+1 evlerde stoklar eriyor
EKONOMİ
2+1 evlerde stoklar eriyor

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.