Ekonomi Araçları içeriye değil dışarıya sattılar Üretilen her 5 aracın 1i Türk müşteriye ulaşabildi

Araçları içeriye değil dışarıya sattılar: Üretilen her 5 aracın 1’i Türk müşteriye ulaşabildi

Türkiye’de üretim yapan 5 büyük otomobil markası ilk 6 ayda iç pazara otomobil ve hafif ticari araç temininde sınıfta kaldı. Toplamda üretilen her 5 aracın yalnızca 1’i iç piyasaya sürülürken 4’ü ihraç edildi. Ford Otosan araçlarının %15,1’ini, Toyota %14,6’sını Hyundai %13,2’sini iç piyasaya sürdü.

Abone Ol Google News
Şuayip Alabay Yeni Şafak
Araçları içeriye değil dışarıya sattılar: Üretilen her 5 aracın 1’i Türk müşteriye ulaşabildi
Arşiv

İç pazarın küçüklüğünden dert yanan markalar, Türkiye’de üretilen araçların satışa sunulmasında sınıfta kaldı. Türkiye’de fabrikası bulunan Fiat, Ford, Renault, Hyundai ve Toyota’nın yılın ilk yarısında iç pazar için ayırdıkları pay ise dikkatlerden kaçmadı. Üretim rakamlarına göre en fazla aracı sunan firma yüzde 51,9’la Tofaş Fiat olurken, onu yüzde 36,7’yle Oyak Renault, yüzde 15,1 ‘le Ford Otosan, yüzde 14,6’yla Toyota ve yüzde 13,2’yle Hyundai Assan takip etti.

TOFAŞ YURT İÇİNİ EGEA’YLA SIRTLADI

  • İlk 6 ayda 118 bin 272 adet otomobil ve hafif ticari araç üretimine imza atan Tofaş, Egea üretimiyle iç pazara en çok tedarik sağlayan marka oldu. Üretimine kıyasla 61 bin 426 adet iç pazar satışına imza atan Fiat markası yerli markalar içinde ipi göğüsledi. Tofaş Fiat’ın üretim ve satış oranı ise yüzde 51,9 oldu.

OYAK RENAULT İKİNCİ SIRADA

Oyak Renault ise Clio ve Megane üretimiyle iç pazarı domine eden ikinci marka konumunda. İlk 6 ayda 92 bin 498 adet üretime imza atan Oyak Renault, bu üretimin 33 bin 971 adedinin satışını iç pazarda yaptı. Bu sonuçla Oyak Renault’un üretim satış performansı ise yüzde 36,7 olarak yansıdı.

FORD OTOSAN ÜRETİMDEN YALNIZCA %15,1 PAY AYIRDI

  • Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında olan ve ihracatta birinciliğe oturan Ford Otosan ilk yarıda 183 bin 429 adetlik hafif ticari araç üretimi yaptı. Üretiminden sunduğu 27 bin 730 hafif ticari aracı iç pazarda satan Ford Otosan, bu sonuçla Türkiye’ye yüzde 15,1’lik pay ayırmış oldu.

HYUNDAİ ASSAN SONUNCU OLDU

İzmit’teki fabrikasında İ10, İ20 ve Bayon modellerinin üretimini yapan Hyundai Assan ise yerli üretim yapan fabrikalar arasında iç pazara sunduğu araç oranında sonuncu oldu. İlk yarıda 108 bin 300 adetlik üretim yapan marka, iç pazara ayırdığı 14 bin 365 adetlik otomobil ile yüzde 13,2’lik paya sahip oldu.

Toyota Türkiye’yi görmezden geldi

  • Türkiye’de en fazla üretime imza atan ikinci marka olan Toyota ise iç pazara minimum adetlerde tedarik sağladı. Bu yılın ilk 6 ayında 119 bin 377 araç üretimi yapan Japon markanın iç pazara sağladığı ve satılan adet ise sadece 17 bin 443 oldu. Toyota, bu rakamlarla üretimine kıyasla iç pazara sunduğu araç oranında yüzde 14,6 ile dördüncü oldu.

Yüzlerce sıfır kilometre aracı görüntüleyen vatandaş isyan etti: Hepsi
OYNAT 01:48
Yüzlerce sıfır kilometre aracı görüntüleyen vatandaş isyan etti: Hepsi "satıldı" dediler ucu bucağı gözükmüyor
Geçtiğimiz haftalarda sıfır araç tarafında gerçekleştirilen ÖTV indirimini fiyatlara yansıtmayan bayilere yönelik Ticaret Bakanlığı müfettişleri harekete geçerken, sosyal medyada dolaşan bir görüntü kafaları karıştırdı. İzmir'de çekilen görüntülerde bayilerde bulunmadığı öne sürülen aynı marka araç ait yüzlerce model sıfır aracın bir arazide yan yana sıralanmış halde bekletildiği görülüyor.

TOGG CEO'su Gürcan Karakaş: 2023 mart ayında TOGG'u caddelerde görmeye başlayacağız
OYNAT 00:52
TOGG CEO'su Gürcan Karakaş: 2023 mart ayında TOGG'u caddelerde görmeye başlayacağız
Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO'su Mehmet Gürcan Karakaş, 'Otomobilimizi 2023 yılının mart ayından itibaren artık caddelerde de görmeye başlayacağız' dedi.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ile Samsun Ticaret Borsası'nın tamamlanan yeni hizmet binaları, düzenlenen törenle açıldı. Tören sırasında Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun açtığı stantta Türkiye'nin ilk yerli otomobili TOGG, İstanbul ve Ankara'dan sonra Samsun'da sergilendi.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.