Ekonomi Asgari ücret en az 4 bin lira olmalı

Asgari ücret en az 4 bin lira olmalı

MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı asgari ücretin en az yüzde 40 artırılması gerektiğini söyledi. Sanayicilerin iyi kazandığına ve iyi karlar açıkladığına işaret eden Asmalı, “4 bin TL psikolojik de bir eşiktir, bence 4 bin TL’nin altına düşmemeli” dedi.

Abone Ol Google News
Şuayip Alabay Yeni Şafak
​Asgari ücret en az 4 bin lira olmalı​: Asgari ücret ne kadar olacak?
Arşiv

Sendikaların enflasyonun üzerinde asgari ücret beklentisine iş dünyası da kayıtsız kalmadı. Asgari ücretle ilgili pazarlıklar devam ederken, Türkiye’nin en büyük iş STK’larından Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Mahmut Asmalı, “Asgari Ücret en az 4 bin TL olmalı” açıklamasında bulundu.

Mahmut Asmalı
Mahmut Asmalı

Asgari ücrete büyük zam yolda: İşte ortaya çıkan üç farklı senaryo
EKONOMİ
Asgari ücrete büyük zam yolda: İşte ortaya çıkan üç farklı senaryo

4 BİN LİRA ÜCRET PSİKOLOJİK EŞİK

  • Bursa’da sorularımızı cevaplandıran Genel Başkan Asmalı, “Biz asgari ücretin en az yüzde 40 artırılması gerektiğini düşünüyoruz. Bunun altındaki rakam psikolojik olarak insanları mutlu etmeyecektir. Bizim yaptığımız hesaplara göre de yüzde 41,55 net 4 bin TL’ye tekabül ediyor. 4 bin TL psikolojik de bir eşiktir, bence 4 bin TL’nin altına düşmemeli” ifadelerini kullandı.

DEVLET VERGİNİN %50’SİNİ KARŞILASIN

Asgari ücret 4 bin lira olursa bunun işverene 2021’e göre ekstra maliyetinin 1.740 TL olduğuna işaret eden Asmalı, “Biz diyoruz ki bu 4 bin lirayı biz sineye çekelim, iş adamları, sanayiciler olarak. Yalnız bu işverene olan vergi maliyetinin yüzde 50’sini devlet karşılasın. Bütün hepsini sanayicilere, yatırımcılara, üreticilere yüklemeyelim. Yani vergideki 850-900 liralık yüzde 50’lik dilimini devlet karşılasın. Enflasyon oranında artış olsa 840 lira gibi bir bedel yapıyor biz bunu karşılayacaktık eyvallah ama bizdeki vergi yükü 840-850 liralarda kalsın yani 1.740 lira biz vermeyelim” diye konuştu.

Yeni asgari ücret ne zaman belli olacak?
ÖZGÜN
Yeni asgari ücret ne zaman belli olacak?

VERGİ MEVZUATI AGİ’YLE AŞILIR

  • “Vergi mevzuatı açısından sıkıntı olabilir deniyor ama bu belki AGİ’ye (Asgari Geçim İndirimi) ilave olarak verilebilir” diyen Asmalı, şöyle konuştu: AGİ’ler vergiden muaftır. Yani ‘şu kadar asgari ücret’ desin artı AGİ’ye de ‘şu kadar seyyanen ilave edilsin’ desin mesela, vergiden muaf olan kısmı. İSO-500’de 1000’de olan sanayiciler iyi kârlar açıkladı. Sanayiciler, üreticiler, ihracatçılar kazanırken onlara emek veren emekçi kesimin geçim sıkıntısına düşmesi, insanca bir yaşam endeksinden mahrum kalmasını arzu etmeyiz biz, mutlu da olmayız.

Türkiye yıllardır faizle soyuluyor

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye yöneltilen eleştirilerin ‘haksız’ olduğunu, kendisinin piyasayı bildiğini anlatan Asmalı, Türkiye’nin yıllardır ‘yüksek faiz’, ‘düşük kur’ ekonomi politikalarıyla soyulduğunu kaydetti. Asmalı, “Yabancı geldi, yüksek faize parasını yatırdı. Sonra hemen düşük kurdan dolara çevirdi, aldı gitti. Kurlarla ilgili iki şeyi önemsiyoruz. Kur ithalatı özendir-memeli, ihracatı teşvik etmeli” ifadelerini kullandı.

Kapısının önünü bile temizleyemeyen İBB'ye tepki: Yollara çıksanıza kardeşim
Gündem

Kapısının önünü bile temizleyemeyen İBB'ye tepki: Yollara çıksanıza kardeşim

İstanbul'da alınan yetersiz önlemler nedeniyle saatlerce trafikte kalan, evine gidemeyen vatandaşlar sosyal medyada İBB'ye isyan etti. İBB'nin önünde çektiği videoyu paylaşan bir vatandaş, "Rezillikten başka bir şey değil. Bir tane kar küreme aracı yok. İBB'nin önünden araç geçmeyen yerleri şu an kar küreme aracıyla küremeye çalışıyorlar. Yollara çıksanıza kardeşim! Niye oraları kürüyorsunuz" sözleriyle tepki gösterdi.
Bakan Soylu ve Karaismailoğlu'ndan İstanbullulara önemli uyarılar: Kar yağışı kaç gün sürecek?
Gündem

Bakan Soylu ve Karaismailoğlu'ndan İstanbullulara önemli uyarılar: Kar yağışı kaç gün sürecek?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul'daki kar yağışı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ekiplerin gece gündüz çalıştığını belirten Bakan Karaismailoğlu, "Marmaray yarın gece de ücretsiz olarak devam edecek. Bu sürecin de üstesinden geleceğiz" dedi. Bakan Soylu ise kentte mümkün olduğunca özel araçlarla dışarı çıkılmaması konusunda uyarıda bulunarak, "Kar yağışı perşembe gününe kadar İstanbul'da devam edecek. Ağır tonajlı araçlar kış lastikleri ile yola çıkılmalı" diye konuştu.
Çin sınırını çizdi: ABD iç işlerimize karışmasın
Dünya

Çin sınırını çizdi: ABD iç işlerimize karışmasın

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ve ABD Başkanı Joe Biden zirvesinde Tayvan, Sincan ve Hong Kong meselelerine yorum yapılması karşısında, "İç işlerimize dış güçlerin müdahalesi kabul edilemez” dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.