Ekonomi Ateş serbest tam isabet

‘Ateş serbest’ tam isabet

TSK’nın ateş gücünün sergilendiği ‘Ateş Serbest- 2021’de milli imkanlarla üretilen Fırtına obüsleri, Kargu Vurucu İHA, Cirit ve L-UMTAS füzeleri, hedeflerini tam isabetle vurdu. F-4 savaş uçaklarının yanı sıra ATAK taarruz helikopterleri ile 42 silah ve silah sisteminin görev aldığı faaliyet, ‘Ateşin gücü’ sloganıyla gerçekleştirildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
​‘Ateş serbest’ tam isabet
Son teknoloji yerli silahlar nefes kesti.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ateş gücünün sergilendiği “Ateş Serbest- 2021” faaliyetinde nefesler kesildi. Aralarında milli imkanlarla üretilen Fırtına obüsleri, Kargu Vurucu İHA, Cirit ve L-UMTAS füzelerinin olduğu silah sistemleri tarafından tam isabetle vurularak imha edildi.

F-4 savaş uçaklarının yanı sıra ATAK taarruz helikopterleri ile 42 silah ve silah sisteminin görev aldığı faaliyet, “Ateşin gücü” sloganıyla icra edildi.


TAM İSABETLE İMHA EDİLDİ

“Tek atış, tek vuruş” sloganıyla yapılan keskin nişancı atışları sonrasında makineli tüfek atışları gerçekleştirildi. “Hedeften gözünü, albayraktan gönlünü ayırmayan kahramanlar” tarafından yapılan atışlar sonucunda hedefler başarıyla imha edildi. Faaliyeti, Bakan Hulusi Akar’ın davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Nebojsa Stefanoviç de ilgiyle takip etti.

TSK'dan nefes kesen tatbikat: Hedefi tam isabetle vurdular
FOTOĞRAF 16
Title
\"Ateş Serbest-2021\" faaliyetinin Seçkin Gözlemci Günü, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ve ordu komutanlarının da katılımıyla gerçekleştirildi.
Title
Faaliyeti, Bakan Akar'ın davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Nebojsa Stefanoviç de ilgiyle takip etti. TSK'nın ateş gücünü göstererek, caydırıcılık sağlamayı, envanterindeki silahların hedefteki etkisini göstermeyi ve kuvvetler arası ateş desteğinin koordinasyonunu geliştirmeyi amaçlayan müşterek faaliyete, Kuvvet Komutanlıkları ve Özel Kuvvetleri Komutanlığından 885 personel katıldı.
Title
F-4 savaş uçaklarının yanı sıra ATAK taarruz helikopterleri ile 42 silah ve silah sisteminin görev aldığı faaliyet, \"Ateşin gücü\" sloganıyla icra edildi. Faaliyet, Bakanlar Akar ile Stefanoviç'un, General Nahit Şenoğlu Atış ve Tatbikat Bölgesi'ndeki yerlerini almasının ardından yapılan \"Ateş Serbest 2021'i yurt içi ve sınır ötesindeki harekatlarda görev alan şanlı ordumuza, vatan savunmasında canını ve kanını esirgemeyen aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize ithaf ediyoruz.\" anonsuyla başladı.
Title
İlk olarak Pençe-Kaplan, Pençe -Şimşek ve Pençe-Yıldırım dahil birçok harekatta kullanılan yerli üretim milli piyade tüfek atışlarının gerçekleştirildiği faaliyette, keskin nişancı timleri de hedefleri vurdu. Keskin nişancıların bir kilometre mesafedeki küçük cam hedeflere yaptıkları isabetli atışlar, protokol üyelerince beğeniyle takip edildi.
Title
\"Tek atış, tek vuruş\" sloganıyla yapılan keskin nişancı atışları sonrasında makineli tüfek atışları gerçekleştirildi. \"Hedeften gözünü, albayraktan gönlünü ayırmayan kahramanlar\" tarafından yapılan atışlar sonucunda hedefler başarıyla imha edildi. İstihkam birlikleri tarafından mayınlı sahalardan geçit açılması görevinin yerine getirilmesinden sonra uçaksavar, zırhlı personel taşıyıcı üzerine monte edilen Sarp silah sistemleri ve bomba atar atışlarına geçildi.
Title
Daha sonra hareket halindeki tank takımı, önce duran, ardından hareketli hedefleri ateş altına aldı. Sonrasında zırhlı muharebe araçlarındaki toplar hedefleri vurdu. Hedeflerin tam isabetle imha edildiği atışları, tanksavar atışları izledi.
Title
Bu kapsamda, yerli imkanlarla üretilen orta menzilli tanksavar silah sistemi (OMTAS) de atışlarda kullanıldı. Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen, zırhlı hedeflere karşı etkin silah sistemi OMTAS, Pars aracı üzerine monteli gerçekleştirdiği atışlarla hedefleri imha etti. Faaliyet sahasındaki tankların, sis havanları kullanarak mevziler arasında gerçekleştirdiği hareketin ardından yaklaşık 5 bin metredeki hedefe Kornet-E tarafından \"nokta atışı\" yapıldı.
Title
Hava savunma silahlarıyla yapılan atışların sonrasında Özel Kuvvetler Komutanlığı personeli tarafından kullanılan Kargu insansız hava aracının faaliyetine geçildi. Kargu Vurucu İHA tarafından belirlenen hedefe saldırı gerçekleştirildi. Havan ve obüs bataryalarının hedef bölgelerini ateş altına almasının ardından faaliyette, \"Dünyanın en iyi kundağı motorlu obüsü\" olarak nitelendirilen yerli üretim Fırtına obüslerinin atışlarına geçildi.
Title
Fırtına obüslerinin hedeflerini tam isabetle vurması sonrasında Skorsky helikopterleri topları ve CH-47 Chinook nakliye helikopterleri, mühimmat dolu konteynerleri alana taşıdı. Faaliyet sahasına havadan taşınan topların hedeflere yönelik yaptığı \"görerek atışın\" sonrasında 12 obüs tarafından tesir atışı yapıldı.<br><br>
Title
Atışların aynı anda hedefe düşmesiyle başarıyla gerçekleştirilen atışın sonrasında \"gökyüzünün çelik kartalları\" olarak nitelendirilen ATAK taarruz helikopterinden oluşan helikopter taburu faaliyet alanına geldi. Yerli ve milli üretim taarruz helikopterlerinden, yerli ve milli üretim Cirit ve L-UMTAS lazer güdümlü uzun menzilli tanksavar füzesi atışları yapıldı.
Title
Hedeflerin tam isabetle imhasının ardından faaliyet sahasına, Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı iki F4 uçağı geldi. Uçakların 4 ayrı hedefe yaptığı \"dalışlı atışların\" ardından faaliyet başarıyla tamamlandı.<br><br>
Title
Faaliyet, hedeflerin imhasının ardından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın konuşması, başarılı personelin ödüllendirilmesi ve fotoğraf çekimiyle sona erdi.
Title
Title
Title
Title
TSK'dan nefes kesen tatbikat: Hedefi tam isabetle vurdular
Türk Silahlı Kuvvetlerinin ateş gücünün sergilendiği "Ateş Serbest- 2021" faaliyetinde hedefler, aralarında milli imkanlarla üretilen Fırtına obüsleri, Kargu Vurucu İHA, Cirit ve L-UMTAS füzelerinin olduğu silah sistemlerince tam isabetle vurularak imha edildi. Faaliyetin Seçkin Gözlemci Günü'ne, Milli Savunma Bakanı Akar, Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Stefanoviç ile TSK Komuta Kademesi katıldı.


Anne ve babası tutuklandı

Anne ve babası tutuklandı

​Yatağında ölü bulunan 17 yaşındaki Gamze hakkında kan donduran gelişme.
Hangi ürünlerle KDV düşecek?

Hangi ürünlerle KDV düşecek?

​Cumhurbaşkanı Erdoğan merak edilen soruyu yanıtladı.
TUSAŞtan MMU için dev alım

TUSAŞ'tan MMU için dev alım

​TUSAŞ dünyanın en büyük 3D yazıcısını satın aldı.
Yolu belediye kapatmış

Yolu belediye kapatmış

​Bozulan yüzlerce İETT otobüsü ve kar küreme aracı trafiği kilitledi.
Beşiktaşlı eski yöneticiye kanlı pusu

Beşiktaşlı eski yöneticiye kanlı pusu

​Beşiktaş eski yöneticisi ve sunucu Ece Erken'in eşi Şafak Mahmutyazıcıoğlu silahlı saldırıda hayatını kaybetti.
CHP'nin belediyeden haberi  yok

CHP'nin belediyeden haberi yok

​AK Parti Sözcüsü Çelik: İBB herkesi tedbire çağırdı ama bir tek kendisi tedbir almadı.

ABD'nin yeni büyükelçisini kabul etti

ABD'nin yeni büyükelçisini kabul etti

​ABD Büyükelçisi Jeffrey Lane Flake resmen göreve başladı.

ABD Avrupa’ya gaz arıyor

ABD Avrupa’ya gaz arıyor

​Joe Biden, küresel tedarikçilerle pazarlığa oturdu.
OSB'lerde kademeli kesinti

OSB'lerde kademeli kesinti

​3 günlük elektrik kesintisini en az hasarla atlatmak için planlama yapıldı.
Omicron görülenlerin 3’te 2’si Kovid geçirmiş

Omicron görülenlerin 3’te 2’si Kovid geçirmiş

​Pozitiflik oranında salgının başından bu yana en yüksek sayıya ulaşıldı.
Mesleki eğitimde hedef 1 milyon

Mesleki eğitimde hedef 1 milyon

​Mesleki eğitim merkezlerinde öğrenci sayısı bir ayda 159 binden 260 bine yükseldi.
Kanada’da 93 çocuk mezarı daha

Kanada’da 93 çocuk mezarı daha

​Yatılı kilise okullarındaki toplu çocuk mezarlarına bir yenisi daha eklendi.
PKK Haseke’de sivilleri öldürüyor

PKK Haseke’de sivilleri öldürüyor

​Hapishane çatışmalarında PKK, DEAŞ'la bağı bulunmayan sivilleri kurşuna dizdi.
500 bin Suriyeli ülkesine döndü

500 bin Suriyeli ülkesine döndü

​Fahrettin Altun: Türkiye insani göçmen politikasıyla dünyaya örnek oldu.

​Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İBB'nin 'engelleniyoruz' iddiasına yanıt.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.