Ekonomi Elektriklide Norveç önde

Elektriklide Norveç önde

Dünyada elektrikli araçlar devrimine en hazır ülkeler sırasıyla Norveç, Hollanda, İsveç ve Avusturya oldu. Halka açık en çok elektrikli şarj istasyonu bulunan ülke 83 bin 196 adet ile Hollanda olurken bin kişiye 4,8 adet istasyon düştü.

Şuayip Alabay Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

LeasePlan, Elektrikli Araçlara Hazırlık Endeksi’nin sonuçlarını paylaştı. LeasePlan’in her yıl Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu (WEF) öncesinde yayınladığı, elektrikli araçların yayılımını rakamlarla ortaya koyan araştırma, bu yıl da dikkat çekici sonuçlara ulaştı. 22 Avrupa ülkesinin yer aldığı endekste ilk defa tüm katılımcı ülkeler elektrikli araçlar konusunda 2018 yılında gelişme gösterdi ve puanını artırdı. Elektrikli araçlar devrimine en hazırlık ülkeler ise sırasıyla Norveç, Hollanda, İsveç ve Avusturya oldu. Ülkede yeni ruhsatlandırılmış taşıtların yüzde 53’ünü elektrikli araçların oluşturduğu Norveç liderliğini sürdürdü.

HOLLANDA ŞARJ NOKTASINDA LİDER

  • LeasePlan endeksine göre, elektrikli araçlara hazırlık seviyesindeki artışın başlıca nedenleri, araçların şarj altyapısının iyileştirilmesi ve elektrikli araç modellerinin bulunabilirliğinin artması olarak öne çıktı. Halka açık en çok elektrikli şarj istasyonu bulunan ülke 83 bin 196 adet ile Hollanda olurken, bu ülkeyi 37 bin 405 adet ile Almanya, 34 bin 558 adet ile Fransa takip etti. 2018 yılında Hollanda’da 1000 kişiye 4,8 adet elektrikli şart istasyonu düşerken, Norveç’te 1000 kişiye 4,5 adet, Lüksemburg’ta ise 1000 kişiye 1,9 adet şarj istasyonu düştü. Avusturya, İrlanda, Almanya ve Hollanda elektrikli araçlar için devletçe sağlanan avantajlı vergi indirimleri ve satın alma destekleri konusunda en yüksek sıralarda yer aldı.

DEVLET DESTEĞİ ŞART

LeasePlan CEO’su Tex Gunning, “Politikacıların elektrikli araçları Avrupa genelinde herkes için uygun bir seçenek haline getirmek amacıyla taşıt vergileri ve altyapı konularında öne çıkıp ortak bir tavır almaları gerekiyor. Sunmuş olduğumuz endeks, elektrikli araçların giderek daha uygun bir seçenek haline geldiğini gösteriyor. Ancak, daha geniş kitleleri elektrikli araç kullanacak duruma getirmek için daha çok yolumuz var. Elektrikli araçlara geçiş, iklim değişikliğine karşı vermekte olduğumuz mücadeleye yardımcı olmak için yapabileceğimiz en basit şeylerden biri ve çevreyi korumak için verdiğimiz bu savaşta herkesin bir katkısı olmalı” diye konuştu.

  • BİR YILDA 155 ADET SATILDI
  • Türkay Oktay
  • Türkiye’nin elektrikli araçlara hazır olma durumu ile ilgili olarak ise LeasePlan Türkiye Genel Müdürü Türkay Oktay şu yorumları yaptı: “Türkiye’de ne yazık ki rakamlar çok gerilerde. Elektrikli araçların daha ulaşılabilir ve etkin bir alternatif olabilmesi için kanun koyucuların vereceği vergi ve şarj alt yapısı destekleri çok önemli.” Öte yandan geçtiğimiz yıl Türkiye’de satılan elektrikli otomobillerin sayısı ise 155 adet oldu. Devlet elektrikli araçlardan motor gücü 85 kW’ı geçmeyenler için yüzde 3, motor gücü 85 kW’ı geçen fakat 120 kW’ı geçmeyenler için yüzde 7, motor gücü 120 kW’ı geçenler için yüzde 15 ÖTV alıyor.

Hal Yasası’yla üreticinin yükünü alırız
EKONOMİ
Hal Yasası’yla üreticinin yükünü alırız

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.