Ekonomi Fırsatçılık virüsten beter Salgın merdiven altına taşındı

Fırsatçılık virüsten beter: Salgın merdiven altına taşındı

Para ile satılması yasaklanan maskelerden vurgun yapma derdine düşen fırsatçılar, maskeleri fahiş fiyatlarla satmaya devam ediyor. Ticaret Bakanlığı çeşitli mecralarda satışın önüne geçmeye çalışırken, bir yandan da merdiven altı üreticilere ceza yağıyor.

Şuaiyp Alabay Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tavsiyesiyle uygulamaya koyduğu maskesiz toplu alanlarda bulunmama yasağı fırsatçılığa dönüştü. Son olarak alınan kararla para ile satılması yasaklanan maskeleri gelir kapısı haline getiren fırsatçılar hala maskelerden para kazanma kaygısıyla hareket ediyor.

BAKKAL VE MANAVDA BİLE SATILIYOR

Yasağın ardından toplum olarak artan maske ihtiyacı vurguna dönüşmeye başladı. Tıbbi ürün olarak eczanelerde bulunması gereken maskeler bakkala ve manava kadar düştü. Fahiş fiyatlarla ihtiyacı karşılama bahanesi ile vatandaşın cebi hedef alınırken, maskeler ortalama 30 liradan satışa sunuluyor. Hükümet bir taraftan para ile satışın önüne geçmeye çalışırken, öbür taraftan ise ücretsiz şekilde maskeleri vatandaşlara ulaştırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Son olarak PTT ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın ortak çalışmasıyla ücretsiz maske dağıtımı için internet üzerinden başvurular alınmaya başlanmıştı.

MASKE HİZMETİ E-DEVLET’E TAŞINDI

İlk olarak ‘www.ePTTavm.com’ adresi üzerinden başvuruların alınacağı açıklansa da internet sitesinde kısa süre içerisinde yaşanan yoğunluk sebebiyle hizmet durdurulmuştu. Daha sonra e-Devlet’e taşınan başvurular geçtiğimiz gün alınmaya başlandı. Şu an için yalnızca sokağa çıkma yasağı bulunmayan 20-65 yaş arasındakilere verilen ücretsiz maske hizmeti haftada 5 tane olmak üzere paket şeklinde dağıtılacak. Adres üzerinden tüm aile fertleri için ortak başvuru yapılabiliyor. Maske başvurusu yapmak isteyenler ‘https://basvuru.turkiye.gov.tr/’ adresinden işlemi gerçekleştirebiliyor. Maskeler PTT Kargo tarafından kısa süre içinde belirtilen adreslere ulaştırılacak.

SATIŞI YASAK AMA TANESİ 3 LİRA

Hükümet yaklaşık 16 kat artan maske fiyatlarını gelir kapısı haline getiren fırsatçılara en büyük darbeyi vurmak için maske satışını yasakladı. Karar öncesi eczaneler toptancılardan aldığı yüksek fiyatlı klasik maskeleri tanesi 3 liradan satmak zorunda kalıyordu. Geleneksel tıbbi maskelerin üretim maliyeti ise 16 kuruş. Neredeyse ağız birliği etmişcesine ortak hareket eden fırsatçıların ortalama maske fiyatları online alışveriş sitelerine de yansıdı. 50’li olarak satılan kullan-at maskelerin kutu fiyatı 150 liradan aşağı bulunmuyor.

TİCARET BAKANLIĞI CEZA YAĞDIRIYOR

Denetimlerini sıkılaştıran Ticaret Bakanlığı fırsatçılara ceza yağdırıyor. Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu’nun mart ayı içerisinde gerçekleştirilen 294 ve 295 sayılı toplantılarında, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili mevzuata aykırı uygulamaları tespit edilen 198 firma hakkında maske ve dezenfektan fahiş fiyatları nedeniyle 10 milyon 90 bin 60 lira idari para cezası uygulanması kararı alındı. Şu anda ise 7 bin 386 firma inceleme altına alındı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan her fırsatta fahiş fiyat iddialarının araştırıldığını belirtirken vatandaşları aşırı fiyat artışlarını ALO 175 hattına ihbar etmeleri konusunda uyarıyor.

Online platformlar takip ediliyor

  • Ticaret Bakanlığı’nın maske yüzünden en çok ceza kestiği yerler ise online ticaret platformlarından satış yapan bireysel ve tüzel satıcılar oldu. Bakanlık, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'a göre aykırı bulunan uygulamaların internet üzerinden gerçekleştirilmesi halinde aykırılığı gerçekleştiren firma hakkında 104 bin 781 TL, diğer satış yerlerinde gerçekleştirilmesi halinde ise 10 bin 475 TL idari para cezası uyguluyor.

E-devlet'ten ücretsiz maske siparişi başladı: Aile bireyleri için de sipariş verilebilecek
KORONAVİRÜS
E-devlet'ten ücretsiz maske siparişi başladı: Aile bireyleri için de sipariş verilebilecek
Abone Ol Google News
Dikkat çok riskli: Bel fıtığı hakkında doğru sanılan 10 yanlış
Hayat

Dikkat çok riskli: Bel fıtığı hakkında doğru sanılan 10 yanlış

Fazla kilolu olmak, ağır yük kaldırmak veya ters hareket yapmak… Bu tür etkenlerle diskleri bir arada tutan bağ dokusunda oluşan gevşeme ve yırtılmalar nedeniyle disk omurilik kanalına doğru yer değiştiriyor. Bu diskin sinire bası yapması sonucunda bel bölgesi başta olmak üzere bacak ve kalçalarda şiddetli ağrıya neden olabilen tabloya da ‘bel fıtığı’ adı veriliyor. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Halit Çavuşoğlu bel fıtığında erken teşhisin çok önemli olduğunu belirterek, “Bel fıtığı dikkate alınmazsa veya bilimsel olmayan, yanlış yöntemlerle zaman kaybedilirse önce ilgili kas grubunda güçte azalma, sonrasında ise tam felç gelişebiliyor” dedi.
Korkusuz dede ve torunun arılarla ilişkisi şaşırtıyor
Gündem

Korkusuz dede ve torunun arılarla ilişkisi şaşırtıyor

Sivas’ta gezgin arıcılık yapan dede ve torunu koruyucu elbise giymeden binlerce arıyı çıplak elleriyle kovana yerleştiriyor. Dede Mehmet Akgün, arılara nazikçe yaklaşılması gerektiğini belirterek, “Ben memur emeklisiyim ve 1970’li yıllardan beri bu arıcılık sektörünün içindeyim. 20 sene çocuklarımla beraber arıcılık yaptık. Daha sonra 30-35 senedir aktif olarak bu mesleği yapmaktayız. Arının bir doğal yapısı vardır. Bizi sokmamasının sebebi ise bizim doğamızdan ve kokumuzdandır. Arı bizi seviyor biz de onu seviyoruz. Zaten oğul arı da insanı pek sokmaz" dedi.
Fenerbahçe'nin en fit futbolcusu belli oldu
Spor

Fenerbahçe'nin en fit futbolcusu belli oldu

Birçok ünlü futbolcuyla bireysel antrenmanlar yapan dünya ve Avrupa eski kick-boks şampiyonu Devrim Akarsu, Fenerbahçe’nin en fit futbolcusunun Hasan Ali Kaldırım olduğunu söyledi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.