Ekonomi Fiyatlarıbiz de denetleyebiliriz Marketteki fahiş zamları vatandaş da kontrol edebiliyor

Fiyatları biz de denetleyebiliriz: Marketteki fahiş zamları vatandaş da kontrol edebiliyor

Ticaret Bakanlığı’nın geliştirdiği Hal Kayıt Sistemi’yle (HKS) marketlerdeki meyve-sebzelerin alış fiyatlarını görmek mümkün. Biz de manav reyonlarındaki etiketleri HKS ile okuttuk. Alacağımız domates halde 2,5 lira iken reyonda % 100 artışla 5 liradan satılıyordu. Diğer ürünlerde ise pek fark yoktu.

Abone Ol Google News
Ayşe Mine Alioğlu Yeni Şafak
Fiyatları biz de denetleyebiliriz
Uygulamalar ile meyve ve sebzelerin halden alış fiyatlarını görmek, haksız fiyat artışını anında Bakanlık’a bildirmek mümkün.

Son dönemde gündeme gelen fahiş fiyat artışı tüketicileri mağdur ediyor. Temel gıdaların fiyatları marketlerde, pazarlarda ve semtlerde farklılık gösteriyor. Bazı ürünlerin fiyatlarıyla oynayan fırsatçılar vatandaşları mağdur ediyor. Ticaret Bakanlığı 2018 yılında temel gıdalarda haksız fiyat artışının önüne geçmek için üç uygulama geliştirdi. Hal Kayıt Sistemi (HKS) uygulaması ile reyonlardaki meyve sebzelerde bulunan barkodlar okutularak ürünlerin alış fiyatları tespit edilebiliyor. Bir diğer uygulama ise Haksız Fiyat Bildirimi. Vatandaşlar eğer haksız bir fiyat artışıyla karşılaşırsa, Haksız Fiyat Bildirimi uygulamasıyla ürünün etiketinin fotoğrafını, türünü ve firma adını yazarak Ticaret Bakanlığı’na durumu bildirebiliyor. Mobil Tüketici uygulamasıyla ise vatandaşlar taksiden pazara kadar yanlış gördüğü her türlü eylemi Bakanlık’a iletebiliyor.

Marketlere fahiş fiyat denetimi: 110 bin liraya kadar ceza kesiliyor
EKONOMİ
Marketlere fahiş fiyat denetimi: 110 bin liraya kadar ceza kesiliyor

YANILTMANIN CEZASI 110 BİN TL

  • Vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyaran Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, “6502/62. madde kapsamında tüketicilere sunulan bir malda birim fiyatını farklılaştıracak şekilde adet, uzunluk, ağırlık, alan, hacim ölçüleri ve benzeri unsurlarından birinde değişiklik yapılmasına rağmen, değişiklik yapılmadığı izlenimi uyandıran yanıltıcı ambalajlama uygulamaları, girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket ederek tüketiciye sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın artış yapmak suçtur. 110 Bin TL’ye kadar cezası var” dedi.

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, vatandaşları Ticaret Bakanlığı’nın fahri müfettişi olmaya davet etti.
Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, vatandaşları Ticaret Bakanlığı’nın fahri müfettişi olmaya davet etti.

Fahiş fiyata 'Hal Yasası' önlemi: Marketlere kısıtlama geliyor
EKONOMİ
Fahiş fiyata 'Hal Yasası' önlemi: Marketlere kısıtlama geliyor

MOBİL UYGULAMALAR İNDİRİLMELİ

Vatandaşları fahri müfettiş olmaya davet eden Ağaoğlu, “Eğer tüketici olumsuz bir durumla karşılaştıysa yakınlarda başka alışveriş yapabileceği yer varsa, o mağazayı boykot bağlamında o satış noktasına gitmeme kararını da uygulayabilir. Bakanlık’ın ücretsiz hizmete sunduğu 3 mobil uygulamayı akıllı telefonlarına indirmeli ve her biri Ticaret Bakanlığı’nın fahri müfettişi gibi tespit ettikleri olumsuzlukları Bakanlık’a aktarmalıdırlar. Tespit ettiği haksız fiyat artışının fotoğrafını çekip ya da raporlayıp mobil tüketici aplikasyonuyla Ticaret Bakanlığı’na ulaştırmalı” şeklinde konuştu.

DENETLEYİCİ DE DENETLENECEK

  • Fırsatçıların önüne geçmek için denetleyicilerin de üzerine düşen görevler olduğunun belirten Ağaoğlu, “Dürüst ticaret yapılmalı. Denetçiyi de denetleyen bir sistem kurulacak. Dijital takip sistemi. Sorunu kökünden çözmek için tanzim satış yerine ekonominin temeli olan arz talep dengesini sağlayacak ortam oluşturulacak. Üretim planlı desteklenecek. Temel gıdalarda her şeyden yeteri kadar olacak.” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan AKM Millet Bahçesi'nin açılışında konuştu: 2023'ten sonra hiçbir engel tanımıyoruz
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan AKM Millet Bahçesi'nin açılışında konuştu: 2023'ten sonra hiçbir engel tanımıyoruz

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara AKM Millet Bahçesi Açılış Töreni'nde konuştu. Burada önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan "2023 imtihanını başarıyla geride bıraktığımızda artık Türkiye'yi durdurabilecek hiçbir fani güç hiçbir engel tanımıyoruz" ifadelerini kullandı. Bir müjde de veren Erdoğan "İstanbul Atatürk Havalimanı'nda da Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır bir Millet Bahçesi kuruyoruz. Bu yılın sonunda ihalesini yapacağız" diye konuştu.
İkranur Tirsi davasında tepki çekecek gelişme: Halaya tahliye katil amcaya 11 yıl hapis
Gündem

İkranur Tirsi davasında tepki çekecek gelişme: Halaya tahliye katil amcaya 11 yıl hapis

Giresun’un Bulancak ilçesinin İcilli köyünde yaklaşık 16 ay önce öldürülerek dereye atılan İkranur’un ölümü ile ilgili geçtiğimiz Şubat ayında tutuklanan öz amcası ve halasının yargılanmasında karar çıktı. amcaya akrabası olan "çocuğu kasten öldürmek" suçundan müebbet hapis, halaya ise yardım ve delilleri karartmadan ötürü 5 yıl üst sınırından ceza verildi. Amcanın cezası daha sonra suç işlediğinde yaşının küçüklüğü ve suça sürüklenen çocuk kapsamında dikkate alınarak cezası 11 yıla indirildi. Halanın cezası ise iyi hal indirimiyle 4 yıl 2 aya düşürüldü ve tutuklu bulunduğu süre göz önüne alınarak tahliyesine karar verildi.
Mardin yatırımlar ile yeniden doğacak
Gündem

Mardin yatırımlar ile yeniden doğacak

Mardin Büyükşehir Belediyesi hayata geçirdiği projelerle şehri adeta bir şantiye alanına çevirdi. Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mahmut Demirtaş’ın göreve gelmesinin ardından kent, tarihi kazılardan yol çalışmalarına, gençlik merkezlerinden şehrin siluetini ortaya çıkaracak yatırımlara kadar merkez ve ilçelerdeki yatırımlarla hizmet görmeye başladı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.