Ekonomi Helikopterlerdaha güvenliuçacak

Helikopterler daha güvenli uçacak

METEKSAN, Helikopter Engel Tespit Sistemi (HETS) projesi, tamamlanma aşamasına geldi. Sistemin testleri bu ay bitiyor.

Abone Ol Google News
Kıymet Sezer Yeni Şafak
Helikopterler daha güvenli uçacak
Arşiv

METEKSAN, Helikopter Engel Tespit Sistemi (HETS) projesi, tamamlanma aşamasına geldi. Sistemin testleri bu ay bitiyor. Askeri çevre koşullarında dayanıklılığını kanıtlayan testlerde görüş mesafesinin düştüğü karlı, yağmurlu ve sisli hava şartlarında da gerilim hatları ve diğer engelleri başarıyla geçtiği tespit edildi. Nisan 2019’da başlatılan proje ile helikopterlerin kaza kırımında önemli bir yer tutan telle/engelle çarpışma durumlarına yönelik ikazların pilotlara uygun zamanda verilmesi sağlandı. Milli imkanlarla üretilen HETS, güzergahın güncel haritasında olmasa dahi yaklaşan tüm engelleri tespit ederek pilotu uyarıyor.

LAZERLE ALGILIYOR

Sistemle helikopter, burnundan 30’a 40 derecelik bir alanda yaydığı lazer ışınlarıyla engelleri algılıyor ve pilotun ekranına yansıtıyor. Pilot, elinde herhangi bir harita olmasa da lazer tabanlı ışınlar sayesinde 4 mm kalınlığındaki bir teli, 1 km öteden tespit edebilen sistemle uçuşunu yapabiliyor. Ağaç, direk gibi tüm engelleri gören sistemin algılayıcıları kötü hava koşullarında da etkin çalışabiliyor.

Türk helikopterleri çok daha güvenli uçacak
EKONOMİ
Türk helikopterleri çok daha güvenli uçacak

Türkiye'den Filipinler'e ATAK helikopteri ihracatı: ABD'den gerekli izinler alındı
EKONOMİ
Türkiye'den Filipinler'e ATAK helikopteri ihracatı: ABD'den gerekli izinler alındı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.