EkonomiKapısı çarşıyaaçılan projeler

Kapısı çarşıya açılan projeler

Son dönemde yapılan konut projelerinde ihtiyaca yönelik ticari ünitelerin sayısı arttı. Yeni projelerin altları birer alışveriş meydanına döndü. AVM büyüklüğünde olmayan ama birçok ticari üniteyi birarada sunan bu tür projeler daire sakinlerine evinin altında alışveriş sokağı kolaylığı da sunuyor.

Emine AçarYeni Şafak
Son dönemde alışveriş sokağı unsurunu pazarlamaya başladı
Son dönemde alışveriş sokağı unsurunu pazarlamaya başladı

Her yeni projeyi bir başka farklılıkla gayrimenkul alıcısına sunan inşaat firmaları, son dönemde alışveriş sokağı unsurunu pazarlamaya başladı. Satışa çıkan yeni projelerin birçoğu altlarında mini birer alışveriş merkezi barındırır oldu. AVM olmayan ama bir alışveriş merkezinde bulunan birçok unsuru bir arada sunan bu tür projeler, daire sakinlerine ise evinin yanıbaşında sosyalleşme kolaylığı sunuyor. Bu tür projelerin sayısının her geçen gün arttığını gözlemliyoruz. Son 2 ay içinde satışa çıkan projelerin birçoğunda konsept aynı. İşte alında adeta küçük birer alışveriş merkezini barındıran projeler.

Mini çarşıyla iddialı

Karden İnşaat’ın, Esenyurt’ta satışa yeni çıkardığı projesi Self İstanbul’da adeta içinde mini bir AVM barındırıyor. Projede 60 adet dükkanın yer alacağı çarşı konsepti yer alıyor. Karden İnşaat yöneticilerin sözkonusu çarşının bölgenin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde planlandığını belirtiyor. Sitede konutların yüzde 20’sini 1+1’ler, yüzde 80’i ise 2+1, 3+1 ve 4+1’ler oluşturuyor. Konutların satış başlangıç fiyatı 229 bin lira.

Sanayiden dönüşüyor

İnvest İnşaat tarafından inşa edilen ve Eylül ayında satışa çıkan Vadikoru, Ayazağa bölgesinde sanayi dönüşümü olarak inşa ediliyor. Vadikoru’da 3 blokta 242 daire, 2 blokta 84 ofis ve 12 mağaza bulunuyor. Projede fiyatlar 401 bin liradan başlıyor.

77 dükkanlı çarşı

Demir İnşaat imzasıyla İstanbul’un Beylikdüzü bölgesinde konumlandırılan Demir Country projesi 9 blok 1160 daire ve 77 adet ticari birimden oluşmakta. Projede 1+1, 2+1, 3+1 normal dairelerin yanı sıra 3+1 ve 5+1 villa şeklinde dairelere var. Şirket yetkilileri günde 96 lira birikimle projeden ev sahibi olunabileceğini dile getirdi.

Nidapark Bomonti

Rezidans, mağaza, ofis, otel ve meydanlardan oluşan Nidapark Bomonti projesi Tahincioğlu Gayrimenkul imzası taşıyor. 1 oda 1 salon dairelerin fiyatları 714 bin liradan başlangıç gösterdiyor. 536 konut, 102 ofis ve 12 mağazanın yer aldığı projede 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 daire tiplerine yer verildi.

Sinpaş da çarşılı projeye başladı

İçinde çarşıların olduğu projelere son örnek dün lanse edildi. Şinpaş GYO tarafından inşa edilen Metrolife Sancaktepe projesi 544 konut ve 10 bin metrekare çarşı alanından meydana geliyor. Projede 1+1’den 4+1’e kadar farklı konut tipleri yer alıyor. Lansmana özel yüzde 10, peşin ödemelerde ise artı yüzde 20 indirim yapılan Sinpaş Metrolife Sancaktepe’den peşinde 290 bin liraya konut almak mümkün.

Seba Gacemer

Metroya komşu

Metroya komşu konumda yer alan Sinpaş Metrolife Sancaktepe projesi Üsküdar’a 22 dakika, Eminönü’ne 35 dakika, Zincirlikuyu’ya ise 45 dakika uzaklıkta konumlanıyor. Metrekare birim fiyatları 4 bin 700 TL ile 6 bin 500 TL arasında değişiklik gösteren projeden hiç peşinatsız konut sahibi olunabiliyor. Buna göre 3. ayda yüzde 12, 12 ay sonra yüzde 12, teslim tarihi olan Mart 2020’de yüzde 38 ödeme yapılıyor. Kalan konut bedeline ise 48 ay vade farksız taksit imkanı var.

40 bin kişilik aile

Sinpaş GYO Genel Müdürü Seba Gacemer, Sinpaş Metrolife Sancaktepe projesinin Sinpaş’ın Anadolu Yakası’ndaki 19. projesi olduğunu söyledi. Gacemer, “Anadolu Yakası’nda 1 milyon 300 bin metrekare inşaat, 12 binden fazla daire inşa ettik” dedi. Gacemer, sadece Sancaktepe’de bugüne kadar yaptıkları yatırımın 2 milyar liranın üzerinde olduğunu da sözlerine ekledi.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Altınordulu futbolcudan fair-play örneği
'İyi birey, iyi futbolcu, iyi vatandaş' sloganıyla örnek futbolcu yetiştiren Altınordu'da, fair-play örneği sergilendi... Bu ve daha fazlası için Bunu Gördünüz Mü?


Metrobüste kuyruk çilesine son
Türk mühendislerden devrim gibi uygulama: Elektronik Biletleme Sistemi ulaşımda çığır açacak.


ÖSO'nun Kürt savaşçılarından Afrin'e mesaj var
TSK'nin Zeytin Dalı Harekatı'na destek veren ÖSO'nun Kürt savaşçıları Azez'deki cephe hatlarından Afrin halkına mesaj gönderdi.
Almanya'da PKK yandaşları Türk yolculardan dayak yedi!
Almanya'da Hannover Havaalanı'nda terör yandaşı yaklaşık 200 kişilik grup ellerindeki örgüt sembolleriyle kargaşa çıkardı.
Check-in yapmak isteyen Türk vatandaşları ile terör yandaşları arasında büyük bir kavga çıktı. Olay yerine 20 ambulans gönderildi.
Dünyadan Mehmetçiğimize ‘sefer ve zafer’ duası
Türkiye'nin güney sınırını korumak için başlattığı 'Zeytin Dalı Harekâtı'nda başarılı olması için dünyanın dört bir yanında dua ediliyor. Afrika'dan Balkanlara eller, Türk askerinin zaferi için semaya yükseliyor...

ÖSO'dan Kürt halkına emanname: Güvende olacaksınız!
Afrin'i terör örgütü PYD/PKK'dan arındırmak için başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında TSK'ya destek veren ÖSO, aldığı köylerde Kürt halkına 'güvendesiniz' mesajı verdi. ÖSO komutanı, halka seslendi, "Bir şeye ihtiyacınız olursa bana gelin, kimse size zarar vermeyecek" dedi.
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.