EkonomiKOSGEBle patron oldular

KOSGEB'le patron oldular

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Karabük İl Müdürlüğü ve Safranbolu Belediyesi tarafından ortaklaşa açılan girişimcilik kursuna katılan 6 kişi, kendi işinin "patronu" oldu.

Haber MerkeziAA
Girişimcilik eğitimine katıldılar iş sahibi oldular.
Girişimcilik eğitimine katıldılar iş sahibi oldular.

Safranbolu Kültür ve Eğitim Merkezi'nde (SAKEM) açılan 4 günlük girişimcilik kursunu başarıyla tamamlayan 30 kursiyer, KOSGEB Girişimcilik Desteği başvurusuna hak kazandı. Kredi desteği almaya hak kazanan 30 kişiden 6 girişimci, iş yerlerini hemen açarken, diğerleri çalışmalarını sürdürüyor.

KOSGEB Karabük İl Müdürü Serhat Saygın, Girişimcilik Destek Programı kapsamında girişimci adaylarına 50 bin liraya kadar hibe, 100 bin liraya kadar geri ödemeli olmak üzere 150 bin liraya kadar destek sağladıklarını söyledi.

KOSGEB desteğiyle
FOTOĞRAF6
Title
KOSGEB desteğiyle patron oldular
Title
KOSGEB desteğiyle patron oldular
Title
KOSGEB desteğiyle patron oldular
Title
KOSGEB desteğiyle patron oldular
Title
KOSGEB desteğiyle patron oldular
Title
KOSGEB desteğiyle patron oldular
KOSGEB desteğiyle "patron" oldular
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Karabük İl Müdürlüğü ve Safranbolu Belediyesi tarafından ortaklaşa açılan girişimcilik kursuna katılan 6 kişi, kendi işinin "patronu" oldu.


"Hizmetler, ücretsiz ve aracısız verilmekte"

Safranbolu Belediyesi ile "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi" düzenlediklerini aktaran Saygın, şunları anlattı:

"Bu eğitimde 6 işletme hayata geçmiş bulunmakta. Karabük'te son 3 yılda yaklaşık 300 girişimci adayımıza 5 milyon 200 bin liralık destek sağlamış bulunmaktayız. Bu destek oranı talepler doğrultusunda artarak devam etmektedir. Tüm KOSGEB destekleri ve hizmetleri, ücretsiz ve aracısız verilmekte olup, girişimci adaylarımızı ve KOBİ temsilcilerimizi, herhangi bir bilgi karmaşasına meydan vermemek adına bizzat müdürlüklerimize davet ediyoruz. En sağlıklı bilgiyi buradan almalarını arzu ediyoruz."

Girişimcilik kurslarının İŞKUR ile yapılan protokol gereği sınıf başına 25'er kursiyer olduğunu anlatan Saygın, "Kendi kurslarımızda ve diğer kurumlarımızla yaptığımızda bu sayıyı 30'a kadar çıkarabiliyoruz. Talep noktasında bir patlama var. Bir sınıfa başvuru sayısı ortalama 100-150 civarında oluyor. Bunların arasında yakın zamanda işini kuracak, iş yerlerini kiralamış, mesafe kat etmiş girişimcilerimizi mağdur etmemek adına öncelik vermeye çalışıyoruz. Eğitimlerimize olan yüksek talep neticesinde eğitimlerimizi artırdık. Paydaşlarımızla beraber Karabük'te her ay 2-3 eğitim düzenleyebilmekteyiz." ifadelerine yer verdi.

"İstedikten sonra her şey olur"

İki çocuk annesi 45 yaşındaki Safiye Muslu, KOSGEB desteğiyle yaklaşık 4 ay önce tuhafiye dükkanı açtığını belirtti.

Çalışmak istediğini, eşinin kendisine "Kendin yapabilecek, işletebilecek kapasitedesin." dediğini vurgulayan Muslu, "Eşim başka yere göndermek istemedi. Ben de 'Tuhafiyecilik yaparım.' dedim. KOSGEB'e başvurduk, onların yardımıyla açtık. Kursa gittim, kurstan sonra dükkanı tutum. Bir ay içerisinde dükkanın içerisini kurdum." diye konuştu.

Şimdiye kadar hiçbir yerde çalışmadığını anlatan Muslu, şunları kaydetti:

"Zor yanları var. İş, ev, çocuklarını zorluğu var ama rayına oturduktan sonra kolay geliyor."

"Kendi iş yerim olmamıştı"

  • KOSGEB desteğiyle pastane açan 3 çocuk babası 36 yaşındaki Süleyman Karadağlı da 20 yıldır pastanecilik işiyle uğraştığını ifade etti.
  • Kendisine küçük çaplı bir iş yeri açmak istediğini ve KOSGEB'ten yararlandığını anlatan Karadağlı, şunları söyledi:
  • "Kendi iş yerim olmamıştı, ilk iş yerim burası. 20 yıldır Karabük ve Safranbolu'da çalıştım. KOSGEB'in yaptığı proje sayesinde bu şekilde dükkan açmaya karar verdim."
  • Karadağlı, KOSGEB desteğiyle iş sahibi olmak isteyenlere de vakit kaybetmeden başvurmaları tavsiyesinde bulundu.
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.
Dünyaca ünlü isimlerden İsrail'e boykot!
2004 yılında başlatılan İsrail'e karşı kültür boykotuna dünyaca ünlü birçok isim destek verdi. İsrail'in Filistin işgali ünlü sanatçılar tarafından bu hareketle boykot ediliyor.
Erdoğan’ın Türkiye tarifi: Türkiye demek…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında dinleyenleri coşkulandıran ve duygulandıran bir Türkiye tarifi yaptı. Erdoğan'ın konuşması alkışlarla karşılık buldu.