Ekonomi OSBlere daha fazla yer açılmalı Üretim de ihracat da uçar

OSB’lere daha fazla yer açılmalı: Üretim de ihracat da uçar

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay, sanayiye ayrılan alanların genişletilmesi gerektiğini söyledi. Mevcut OSB’lerin artan siparişleri karşılamakta zorlandığının altını çizen Burkay, “Sanayiye ayrılan alanı iki katına çıkarırsak 500 milyar dolar ihracat ve 1,5 trilyon dolarlık Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’ya ulaşırız. Üretim için doğru planlamalar oluşturulmalı” diye konuştu.

Abone Ol Google News
İbrahim Acar Yeni Şafak
OSB’lere daha fazla yer açılmalı: Üretim de ihracat da uçar
Arşiv

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, yeni yatırım ve iş gücü için mekânsal planlama çağrısında bulundu. İstanbul’da düzenlenen sohbet toplantısında sorularımızı cevaplandıran İbrahim Burkay, sanayicinin yatırım yapmak istediğini ancak yer sorununu aşamadığına ifade etti.

İbrahim Burkay
İbrahim Burkay

SANAYİYE AYRILAN PAY DÜŞÜK

  • Türkiye’de sanayiye ayrılan yüzölçümü payının yalnızca binde 3,5 seviyesinde olduğunu belirten Burkay, bu oranın Almanya’da yüzde 4,44, İtalya’da yüzde 2,15 ve OECD ülkelerinde yüzde 2,5 olduğunu kaydetti. Türkiye’nin GSMH’si bugün 9 bin dolar seviyesindeyken İtalya’nın 32 bin dolar, Almanya’nın 42 bin dolar seviyelerinde olduğunu ifade eden Burkay, “Türkiye’de sanayiye ayrılan yer bu kadar azken 250 milyar dolar ihracat ve 750 milyar dolar Gayrisafi Yurt İçi Hasıla yapıyoruz. Sanayiye ayrılan alanı iki katına çıkarırsak 500 milyar dolar ihracat ve 1,5 trilyon dolarlık Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’ya ulaşırız” dedi.

SIKINTISI YAŞIYORUZ

Mekânsal planlamanın önemine vurgu yapan Burkay, “Sipariş ve talepler artıyor. Ancak mekânsal planlamamız istediğimiz seviyede değil. Tüm dünyada kalkınma kırsaldan kente göçle başlar. Çünkü gelen nüfus ekonomiye dahil olur, üretim artar. Fakat kalkınma belli noktaya geldiğinde yeni enstrümanlara ihtiyaç doğar. Şu an kırsaldan kente gelecek nüfus da yok” diye konuştu.

DOĞRU PLANLAMA YAPILMALI

  • Bursa’nın 10 bin 880 kilometrekarelik toplam yüzölçümü içerisinde sanayiye ayrılan payın binde 8 olduğuna dikkat çeken Burkay, şöyle devam etti: “Sanayi alanlarının yüzde 53’ünü OSB’ler, yüzde 47’sini ise düzensiz sanayi alanları oluşturuyor. Bursa’daki 17 OSB’nin toplam büyüklüğü 50 milyon metrekare. Tek başına Gaziantep OSB 43 milyon 250 bin metrekarelik alana sahip. Bursa’daki sanayi üretiminin yüzde 55’i plansız sanayi alanlarında gerçekleşiyor. OSB’lerde çalışan sayısı 190 bin, plansız sanayi alanlarında çalışanların sayısı 230 bin. Bu verileri dikkatli okuyarak üretim için doğru planlamalar oluşturmalı, geleceğimizi ve kalkınmamızı sağlamak için bu planları uygulamaya başlamalıyız.”

Avrupa’nın katı vize politikası bize yaradı

İstanbul’da önceki gün başlayan HOMETEX Ev Tekstili Fuarı’na yabancıların ilgisini değerlendiren BTSO Başkanı İbrahim Burkay, “Fuara büyük bir ilgi var. Sektörde yüzleri güldürdü. 60’ı yabancı olmak üzere toplam 648 firmanın katılım sağladı. Avrupa’nın katı vize politikası da bize çok yarıyor. Avrupa Uzakdoğu’ya ve diğer uzak ülkelere vize vermiyor. Bu sayede tüm dünyanın buluştuğu bir merkez haline geldik. Önümüzdeki yıl önemli İspanyol ve İtalyan firmaları da bu fuara dahil olacağını bildirdi” dedi.

Yeni yatırım için çalışan sayısı da artmalı

  • Daha fazla üretim için iş gücüne de ihtiyaç olduğunu belirten Burkay, köyden kente gelen nüfusun üretime yönlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Son 10 yılda Bursa’nın nüfusunun 500 bin arttığına dikkat çeken Burkay, şunları kaydetti: “146 bini dışarıdan gelen göç. OECD’ye göre kalkınmanın olabilmesi için her yıl 450 bin nüfusun ekonomiye dahil olması lazım. Bursa’nın 2021 yılında aldığı göç 92 bin, verdiği göç 77 bin. Göç eden nüfusun yüzde 74’ü 14-49 yaş arasında. Yeni yatırımları yapabilmemiz için burada çalışacak nüfusun da oluşması lazım. 15-64 yaş arasında iş gücüne katılım oranları İtalya’da 64,1, OECD ülkelerinde 71,5, Almanya’da 79,2. Bursa’nın da içinde yer aldığı TR41 bölgesinde ise bu oran 52,4.”

Yeşilköy’deki İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen Ev Tekstili Fuarı, 11 holde toplam 200 bin metrekarelik alanda düzenleniyor. 21 Mayıs’ta da sona erecek fuar, ilk iki günde 5 bini aşkın yabancı ziyaretçi ağırladı.
Yeşilköy’deki İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen Ev Tekstili Fuarı, 11 holde toplam 200 bin metrekarelik alanda düzenleniyor. 21 Mayıs’ta da sona erecek fuar, ilk iki günde 5 bini aşkın yabancı ziyaretçi ağırladı.

Dijital OSB’ye öncülük edecek
EKONOMİ
Dijital OSB’ye öncülük edecek

OSB sınırı dışında da GES kuracak: Sanayicinin enerji sorunu çözülüyor
EKONOMİ
OSB sınırı dışında da GES kuracak: Sanayicinin enerji sorunu çözülüyor

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.