Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Ekonomi Renault ilk çeyrekte 12,5 milyar kazandı
Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00

Renault ilk çeyrekte 12,5 milyar kazandı

Renault Grubu’nun cirosu, yılın ilk çeyreğinde 12 milyar 527 milyon avro oldu. Renault Grubu’nun dünya çapındaki satışları ise ilk çeyrekte pazardaki yüzde 7,2’lik düşüşle yüzde 5.6’ya geriledi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Renault Captur
Renault Captur

Renault Grubu’nun cirosu, 2019 yılının ilk çeyreğinde 12 milyar 527 milyon avroya ulaştı. Renault Grubu açıklamasına göre, Renault Grubu’nun dünya çapındaki satışları ilk çeyrekte pazardaki yüzde 7,2’lik düşüşle yüzde 5.6’ya geriledi. Buna rağmen pazar payı direnç göstererek yüzde 4,1 oldu.

CLİO VE DUSTER DÜŞÜŞÜ ENGELLEDİ

Avrupa’da grubun satışları, pazardaki yüzde 2.4’lük düşüşe rağmen Clio, Yeni Duster, Zoe ve LCV modellerinin güçlü satış performansı sayesinde yüzde 2 arttı. Renault Grubu’nun Brezilya’daki satışları yüzde 29,4 artarken, yüzde 8,9 düzeyindeki rekor pazar payına ulaştı. Kwid modeli bölgedeki başarısını sağlamlaştırdı. Rusya’da, pazarın ve Renault Grubu satışları 2018’e göre neredeyse sabit kaldı ve pazar payı yüzde 28.5 oldu. Lada Granta bu piyasada en çok satan araç oldu.

Renault Grubu, pazarın yüzde 49 daraldığı Arjantin’de ve yüzde 44 daraldığı Türkiye’de pazar payını artırmayı başardı. İran’da ABD’nin yaptırımlarının yürürlüğe girmesi grubun Ağustos 2018’den bu yana satışlarını durdurmasına neden oldu. Çok yakında Avrupa’da Yeni Clio, Rusya’da Arkana, Hindistan’da Triber ve Çin’de City K-ZE olmak üzere yeni ürünlerin tanıtım hazırlıkları sürüyor. Reanult Grubu’nun gelir düşüşünde adet bazında negatif etki ile iş ortaklarına satıştaki düşüş etkili oldu. Arjantin pesosu, Brezilya reali, Rus rublesi ve Türk lirasının değerlerindeki düşüşe bağlı olarak 1.5 puanlık negatif döviz etkisi oluştu. Fiyat etkisi 0,3 puanla olumlu olurken, sepet etkisi 1 puan oldu.

REKLAM

Yağ sektörünün gözü ikinci elde
EKONOMİ
Yağ sektörünün gözü ikinci elde

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.