Ekonomi Tablet yasağı kalkıyor

Tablet yasağı kalkıyor

ABD ve İngiltere uçuşlarındaki elektronik cihaz yasağı yarın kalkıyor. Haberi twitter hesabından duyuran THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, “Amerika seferlerine uygulanan elektronik cihaz yasağının 5 Temmuz Çarşamba günü kalkmasını bekliyoruz" dedi. Yasağın kalkmasında Atatürk Havalimanı'na kurulan tomografi cihazı etkili oldu. Havalimanında inceleme yapan İngiltere'nin de yasağı kaldırması bekleniyor.

Yasin Yılmaz Yeni Şafak
Tablet yasağı kalkıyor
Tablet yasağı kalkıyor

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan ABD'ye yapılan uçuşlarda uygulanan elektronik cihaz yasağı yarın kalkıyor. Kararı Twitter hesabından duyuran Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, “Amerika seferlerine uygulanan elektronik cihaz yasağının 5 Temmuz Çarşamba günü kalkmasını bekliyoruz. Teşekkürler @UDHB @SHGM @dhmikurumsal” paylaşımını yaptı. ABD'nin Ulaştırma Güvenlik İdaresi (TSA) ekipleri Atatürk Havalimanı'ndan ABD'ye uçuşlarda uygulanan güvenlik uygulamalarını yerinde inceledikten sonra İstanbul için de karar verilecek. Yasağın kalkmasında Atatürk Havalimanı’na getirilen tomografi cihazlarından geçirilen elektronik aletlerin tamamının daha sonra bomba tespit dedektöründen geçirilecek olması etkili oldu.

Öte yandan İngiltere Havacılık Güvenlik Uzmanları dün İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yasaklara ilişkin uygulamaları yerinde kontrol ederek, incelemelerde bulundu. 2 kişilik ekip, tüm havalimanında alınan güvenlik tedbirlerini yerinde test etti.

İNGİLTERE DE KALDIRACAK

Herhangi olumsuz bir durumla karşılaşılmadığı belirtilirken, İngiltere uçuşlarındaki elektronik cihaz yasaklarının heyetin incelemesinden sonra kalkacağı bildirildi. Ekip, İngiltere uçuşlarındaki tüm kontrol ve yasakları yerinde gözlemledi. Ekibin incelemeleri 2 gün sürecek. Uçuş yasaklarının kaldırılmasıyla ilgili ABD’li ekibin ise bugün incelemelerde bulunmak üzere Türkiye’ye gelmesi bekleniyor.

THY ÖZEL OPERASYONLA MAĞDURİYETİ ENGELLEDİ

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Abu Dabi kentinden yapılan uçuşlardaki kısıtlama dün kaldırılmıştı. Tepkilere yol açan kısıtlamalar sonrası Türk Hava Yolları kısıtlama getirilen elektronik eşyaları özel operasyonlara taşımaya başladı ve business class yolcularına da uçuşta bilgisayar dağıttı. İstanbul Atatürk Havalimanı’na da kısıtlamanın kalkması adına ABD yolcularının kabin bagajlarının taranması adında 3 boyutlu tarayıcılar getirildi.

REKLAM

ABD HEYETİ İNCELEYECEK

ABD yetkilileri, Abu Dabi kentinden ülkesine yapılan uçuşlarda yasağı kaldırdığını belirterek, yapılan incelemelerde güvenlik uygulamalarının doğru bir şekilde yürütüldüğüne dikkat çekti. Yasağın kaldırılmasıyla Abu Dabi’den ABD’ye doğrudan uçan Etihad Havayolları’nın yolcuları, yeniden bilgisayarlarını yanlarına alma imkanına kavuştu. ABD’ye uçuşlara ek güvenlik önlemleri kapsamında kabin bagajları için tomografi cihazlarının da gelmesiyle Türkiye’den de uçuşlarda kısıtlama yarın son bulacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bu konuyla ilgili olarak ABD ve İngiltere ile teknik düzeyde görüşmeler yapıldığını ve havalimanlarındaki güvenlik önlemlerinin dünya standartlarının üzerinde olduğunun anlatıldığını söylemişti. Bakan Arslan, Atatürk Havalimanı’na yerleştirilen tomografi cihazlarının kullanılmaya başlaması sonrası önümüzde hafta ABD’den gelecek heyetin incelemeleri sonra uygulamanın Türkiye’de de farklı bir aşamaya gelebileceğini ifade etmişti.

/**/
Soyer onu da yargılamış

Soyer onu da yargılamış

​Tunç Soyer'in babasının, Milli Görüş davasında Erbakan ile birlikte Temel Karamollaoğlu'nu da yargıladığı ortaya çıktı.
Afganistan sınırına Çin Seddi

Afganistan sınırına Çin Seddi

​Çin, ABD'ye karşı Tacikistan'ın Bedahşan bölgesinde askeri üs kurdu.
PKK tarife yükseltti

PKK tarife yükseltti

​Teröristlerin bombalı eylemler karşılığında 2 bin dolar aldıkları ortaya çıktı.
Ekibin de sicili bozuk

Ekibin de sicili bozuk

​Kılıç ile İlgezdi'nin listeleri kendileri gibi yolsuzluğa bulaşan isimlerle dolu.
Kadın ve çocukları derhal bırakın

Kadın ve çocukları derhal bırakın

​Esed zindanlarında işkence gören 7 bin mahkum için Vicdan Hareketi'nden çağrı geldi.
AB ile ticaretfazlası sinyali

AB ile ticaretfazlası sinyali

​2018'de açığını 1,2 milyar avroya kadar düşüren Türkiye'nin bu yıl ticaret fazlası vermesi bekleniyor.
Resmi Gazete'de yayımlandı

Resmi Gazete'de yayımlandı

​Türkiye Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu kuruldu.
VAR'ın sesini açın

VAR'ın sesini açın

Ses kayıtlarının dinlenmesi için atılması gereken adım belli.

TANAP tamamTAP bekleniyor

TANAP tamamTAP bekleniyor

​Türkiye'ye 1 milyar metreküpü aşkın gaz nakledildi.
Marmarave Ege sallandı

Marmarave Ege sallandı

Çanakkale merkezli deprem, birçok ilde hissedildi.
Topçukışlasında patlama

Topçukışlasında patlama

Eğitim atışı sırasında meydana gelen kazada 5 asker yaralandı.
İstanbulkartpostal gibi

İstanbulkartpostal gibi

Sis, seyrine doyumsuz manzara oluşturdu.
Öğretmenlereatama müjdesi

Öğretmenlereatama müjdesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Etimesgut'ta açıkladı.
Müebbeti istendi

Müebbeti istendi

Osman Kavala hakkındaki iddianame tamamlandı.
Masada güvenli bölge var

Masada güvenli bölge var

Bakan Akar, beraberindeki heyetle ABD'ye gidiyor.
Başvurular 26 Mart'ta

Başvurular 26 Mart'ta

MEB, 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.