Ekonomi Tekstilin yeni merkezi Ağrı

Tekstilin yeni merkezi Ağrı

Ağrı tekstil firmalarının üretim üssü haline geliyor. Dünyaca ünlü firmaların dikkatini çeken şehirde yeni yatırım haberleri gelmeye başladı. Tekstil, temizlik malzemesi üretimi ve et-süt işletimi ile ilgili birçok şirket, Ağrı’da fabrika kurmaya hazırlanıyor. Ağrı TSO Başkanı Saim Alpaslan, ”Bir firma buradan ihracat yapmaya başladı. Nike gibi firmalar da gelirse Ağrı’da işsizlik biter” dedi.

Mesude Demirhan Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda birçok tekstil firmasının Ağrı’ya gelmek için aradıklarını belirterek, “İstanbul’da tekstilde çalışan Ağrı’lılar hemen Ağrı’ya dönmeli” çağrısında bulunmuştu. Biz de şehrin potansiyelini daha yakından incelemek ve detayları almak için Ağrı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Saim Alpaslan ile konuştuk.

Saim Alpaslan

ÇALIŞANLARIN % 98’İ KADIN

Alpaslan, Ağrı’da alt yapısı özel irade tarafından kurulan tekstil fabrikasında firmanın sadece makina ekipmanlarını getirip kurduklarını belirterek, bir işletmenin 6 aydır üretim yaptığını söyledi. Burada üretilen ürünlerin birçok ülkeye ihracının yapıldığı bilgisini veren Alpaslan, çalışanların yüzde 98’nin kadın olduğunu söyledi.

Alpaslan, “İşkur üzerinden de eleman alıyorlar. Önce eğitim aldılar sonra da üretime geçtiler. Ağrı Merkez’den ve ilçelerden de çalışanlar geldi. Yüzde 95 Ağrılıdır. Bunun yanında iki üç firmamız daha var. Onlar henüz kurs aşamasında başlamak üzereler. Firma çok büyük. Birçok ülkeye ürün gönderiyorlar. Hatta üretim o kadar hızlı ki ürün gönderdikleri yer ‘biz bu kadar kısa zamanda bu ürünü Ağrı’da mı yapıp gönderdiniz. Özel imalat mıdır’ diye sorduklarında “Onlarda seri imalat olduğunu söyleyince çok şaşırmışlar. Bu firmanın yerini bizzat gördüm. Öyle bir alan oluşturmuşlar ki, 5 yıldızlı otel gibi. Personel için yemekhane dinlenme alanları vs. İşkur haricinde ekstra ücret de ödüyorlar. Servisler var. Türkiye’ye mal olmuş sayılı firmalardan biri” dedi.

ŞEHRİN EKONOMİSİ UÇAR

Alpaslan, 3 firmanın daha hazırlıkta olduğunu onlar da tam üretime geçerse bin 500 kişiye istihdam sağlanacağına işaret etti. Nike gibi firmalar gelirse işsiz kimsenin kalmayacağını söyleyen Alpaslan, “Çok önemli bir kaynak olur. Şehrimizi uçurur” diye konuştu. “En büyük kaynağımız hayvancılık” diyen Saim Alpaslan, “Ekonomiyi canlandırmak istiyorsak hayvancılıkla entegre tesisi kurmakla olur” dedi.

İŞKUR Ağrı İl Müdürü Gıyas Güven ise Ağrı’ya ilginin yoğun olduğunu belirterek, “Tekstil firmalarının yanında 16 ülkede temizlik malzemesi üreten bir firmada Ağrı’da fabrika kurma düşünceleri var. Elektkronik firmanın girişimleri var. Et ve süt işletimi ile alakalı kurulması için dışarıdan gelen yatırımcılar var” diyerek şehrin potansiyeline dikkat çekti. Şu an da 5 firmada toplamda 500 kişinin çalıştığını belirten Güven, “15 günde bir 25 kişi daha başlatıyoruz. Yıl sonunda 5 firmada istihdam sayısında 2 bine ulaşmış olacağız. Nike’ın bütün Orta Doğu üretim merkezi Ağrı’da olacak. 5 bin kişi çalışacak” bilgisini verdi.

  • Sayan, makina ustalarını Ağrı’ya çağırdı
  • ****
  • Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, Twitter’dan yaptığı paylaşımlarda İstanbul’da tekstilde çalışan Ağrılıları kendi kentlerinde çalışmaya çağırdı. Sayan, şu paylaşımda bulundu: “Bir çok tekstil firması Ağrı’ya gelmek için bizi arıyor. Öncellikle kendilerine sonsuz teşekkür ederiz. Ağrı tekstilde marka şehir olacak. Sıkıntımız, kısa vadede kalifiye eleman bulamamak. Kurslarla açığı kapatacağız. İstanbul’da tekstilde çalışan Ağrılılar hemen Ağrı’ya dönmeli. Ayrıca İstanbul’dan Ağrı’ya tamamen dönüş yapıp Ağrı’da işe başlayacak usta makinacı kardeşlerimizin bir yıllık ev kirasının %50’sini belediye olarak biz ödeyeceğiz. 1 yıl boyunca su parası almayacağız. Usta makinacıları Ağrı’ya bekliyoruz.”
  • Nike 5 bin kişi çalıştıracak
  • Gıyas Güven
  • Gıyas Güven, Ağrı Merkez’de 4, bir tane de Doğu Beyazıt’ta tekstil firmasının olduğunu ve aktif bir şekilde çalıştıklarını söyledi. Bu firmaların dünyaca ünlü markalara üretim yaptıklarını belirten Güven, şu bilgileri paylaştı: “Bir de Yeşim Tekstil Ağrı’da Nike’ın firmasını açıp 5 bin kişi çalıştıracak. 40 bin metrekarelik bir kapalı alan yapılıyor. İnşaatı başladı. Mayısın sonu haziranın başı elamanlar üretime başlamış olacaklar. Devlet fabrikaların alanlarını ve fabrikayı yapıyor.“

Ağrı’da ilk kez fabrika açıldı
EKONOMİ
Ağrı’da ilk kez fabrika açıldı
Beyaz Saray'daki Barış Pınarı Harekatı toplantısında gerginlik: Toplantıyı terk ettiler
Dünya

Beyaz Saray'daki Barış Pınarı Harekatı toplantısında gerginlik: Toplantıyı terk ettiler

ABD Başkanı Trump, ABD Kongresinden Cumhuriyetçi ve Demokrat isimlerle yaptığı ve "olaylı" geçen Suriye toplantısına ilişkin fotoğrafları Twitter hesabından paylaşarak yaşananları anlattı. Trump, yaptığı paylaşımda "Asabi Nancy sinirden deliye döndü. Hiçbir şey yapmayan Demokratlar, Pelosi ve Schumer, kabine odasından hışımla çıktı. Pelosi, bugün Beyaz Saray'da tam anlamıyla sinirden deliye döndü. Bu durumu izlemek çok üzücüydü. Onun için dua edin, çok hasta bir insan!" ifadelerini kullandı.
Barış Pınarı Harekatı’nda etkisiz hale getirilen PKK/YPG’li terörist sayısı 673'e yükseldi
Dünya

Barış Pınarı Harekatı’nda etkisiz hale getirilen PKK/YPG’li terörist sayısı 673'e yükseldi

Fırat’ın doğusunda devam eden Barış Pınarı Harekâtı’nda etkisiz hale getirilen PKK/YPG’li terörist sayısı toplam 673 oldu.
Kredi kartında önemli adım: Aralıkta fiyatlar düşüşe geçebilir
Ekonomi

Kredi kartında önemli adım: Aralıkta fiyatlar düşüşe geçebilir

Kredi kartı komisyon bedellerine yönelik binlerce işletmeye nefes aldıracak sınır geldi. 1 Kasım'dan itibaren kartlı işlemlerin ertesi gün nakde çevrilmesi halinde ödenecek komisyon bedeli artık yüzde 1,6’yı aşamayacak. Bu da firmaların fazladan bankalara ödedikleri rakamın büyük bölümünün kasada kalacağı anlamına geliyor. Tabi komisyon tarafındaki bu olumlu gelişme fiyatları da etkileyecek. Taksitli satışlarda vade oranlarında düşüş yaşanacağını ifade eden sektör temsilcileri, kararın etkisinin fiyatlara yansımasının ise Aralık başı itibariyle gerçekleşebileceğini öngörüyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.